Sponzor rubriky

Poslední ošetření trávníku, právě teď je na něj ten správný čas!

Vložil | 23.9.2020 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

I když to možná v těchto bláznivých časech nevnímáme, travní porosty rostou i s nástupem podzimních měsíců, a proto se o ně nesmíme přestat starat ani v této době. I teď tedy musíme trávník ošetřit, pojďme se podívat jak.

i-na-podzim-potrebuje-travnik-odpovidajici-udrzbuPokud mluvíme o podzimním a zimním růstu trávníku, nemáme na mysli jeho nadzemní část. Během vegetačního klidu ale rostou kořeny, které musíme v jejich aktivitě podporovat. Právě proto hnojíme teď v průběhu měsíce října (podle počasí možno až do poloviny listopadu) hnojivy, která obsahují zvýšený obsah draslíku. Ty nejen že doplňují potřebné živiny, ale snižují i stresovou zátěž travního porostu. Pokud jsme se o trávník dobře starali po celý rok, stačí ho pohnojit jednou na podzim, pokud se jedná o méně udržované plochy, které chceme dostat do dobré kondice, doporučuje se hnojení dvakrát, např. poprvé v polovině října a podruhé v polovině listopadu. I když se mnohdy doporučují hnojiva přírodní, profesionální pěstitelé trávníků sázejí spíše na hnojiva umělá, protože u nich přesně víme, jaké živiny se do porostu dostanou.

Důležitá je vertikutace: ta se provádí nejen na jaře, ale i na podzim, kdy je velmi důležitá. Tím, že vrchní vrstvu provzdušníme, připravíme trávník na zimu. Bude tak lépe snášet sněhovou pokrývku, případné mrazy i oblevy a také střídání teplot. Samotná vertikutace je proces, při kterém odstraňujeme z povrchu trávníku tzv. plsť. Ta se vytváří během celého roku a vzniká nejen z odumírajících drobných částí rostlin, které na povrchu drnu zůstávají z pokosené trávy, ale tvoří ji i spadané listí, jemný plevel a v našich podmínkách všudypřítomný mech. Tato povrchová vrstva, není-li pravidelně likvidována, brání travnímu porostu v přijímání živin a vody, což vede následně nejen ke špatnému růstu a hustotě porostu, ale i k nedostatečnému zakořeňování.

ukazka-prace-vertikutatoruO tom, jak vypadá vertikutátor, se složitě rozepisovat jistě nemusíme, dostatek potřebných informací najdeme třeba na internetu. Důležité je pouze upozornit na to, že i pro menší plochy trávníku je dobré mít vertikutátor s pohonem. Pokud používáme stroj bez něj, vše je pak těžší a namáhavější. I když se nám může zdát, že po skončené vertikutaci vypadá náš trávník jako zničený, není to pravda. Jeho „rozrytá“ podoba je totiž dokladem toho, že byla vertikutace provedena správně a vrstva plsti odstraněna. Na první pohled holá místa můžeme znovu dosít travním semenem, tuto práci je ale potřeba provádět ještě před příchodem prvních přízemních mrazů.

Doporučené rady: před podzimní vertikutací trávník posečeme na výšku zhruba 3 cm. Chceme-li provádět vertikutaci třeba na malé předzahrádce, postačí elektrický vertikutátor místo motorového. Na větší plochy si ale pořiďme benzínový, pokud do něj nechceme investovat, můžeme si ho i zapůjčit.

na-podzim-je-nutne-zazimovat-take-zavlahu-ktera-v-dobe-vegetace-zalevala-travnikZazimování závlahy: v této době již většinou travní porosty nezaléváme, a tudíž můžeme zazimovat i závlahu. Vzhledem k tomu, že jsou všechny rozvody pod zemí, není to složitá práce. Pouze je třeba ze systému vypustit vodu, prohlédnout trysky, jestli nejsou poškozeny, a v případě závlahy, která automaticky zajíždí do země, prohlédnout krycí poklopy. Nejjednodušším a také nejznámějším způsobem zazimování je profouknutí celého systému stlačeným vzduchem z kompresoru. Tím dokážeme velmi efektivně a stoprocentně odstranit vodu ze všech míst systému včetně zpětných a elektromagnetických ventilů. Zároveň se musíme podívat na to, zda nehrozí riziko zamrznutí hlavního uzávěru vody, který je po celou dobu vegetačního klidu uzavřen. Většinou ho ale máme někde v garáži nebo v šachtě, kde se nalézá v nezámrzné hloubce.

piskovani-muzeme-provadet-treba-rucnim-rozmetadlemPodzimní pískování: tuto operaci, která zlepší strukturu půdy, propustnost vody a příjem živin, můžeme provádět nejen na jaře, ale také na podzim. Pro pískování trávníku se používá ostrý křemičitý písek o velikosti zrn 0,3-2 mm. Písek musí být ostrohranný a mít minimum jílovitých částic. Pískování se provádí speciálními stroji, přičemž je nutné písek rovnoměrně rozprostřít po ploše trávníku a následně urovnat třeba hráběmi. Na větších plochách se dají použít i aplikační vozíky nebo nejrůznější typy ručních či motorových rozmetadel.

Autor příspěvku: Jan Stropnický


Co by se vám mohlo hodit…

Pro hnojení našeho trávníku v zahradě v této době použijeme Hnojivo pro podzimní výživu trávníku. To se používá jako poslední v rámci systému celoroční výživy travního porostu a v doporučených dávkách se aplikuje před ukončením vegetace. Toto hnojivo má vyšší obsah draslíku, který zajistí správné vyzrávání rostlinných pletiv, dobré přezimování, snižuje stres a riziko napadení houbovými chorobami. Uvedené hnojivo se používá pouze ke hnojení okrasných trávníků. V e-shopu k dostání za 91,- Kč, balení 3 kg.

Nejen při podzimní péči o trávník vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou nabídkou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře