Sponzor rubriky

Podzimní výsadba ovocných a okrasných stromků

Vložil | 25 10, 2017 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

 

I když se počasí horší, a není tak hezky jako před týdnem, stále je ještě možné  pomýšlet na výsadbu ovocných stromků, keřů i okrasných dřevin.  Důvodů proč u těchto rostlin volíme spíše podzimní výsadbu než jarní, je několik. V následujícím článku si dovolím některé zmínit a věnovat se budeme i výsadbě samotné.

sazeni_1Počasí

V tuto dobu většinou nehrozí velké teplotní výkyvy. Vysoké teploty odešly společně s létem a vyšší množství srážek v podobě dešťů dodávají všem rostlinám blahodárnou vláhu před nadcházející zimou. Pro výsadbu prostokořených stromů a keřů, je tato doba ideální. Nemusíme se totiž obávat zaschnutí kořenů vlivem tepla či sucha. Kořeny po výsadbě rostou až do doby zámrazu, zde je důležité zmínit, že při rychlém nástupu zimy může mráz poškodit i čerstvě vysazené stromy, takže 100 % úspěšnost výsadby nezaručí žádný zkušený pěstitel.

Výběr stanoviště

Jako u ostatních rostlin, tak i u ovocných a okrasných dřevin je důležitý výběr správného stanoviště. Ovocné dřeviny obecně preferují slunná stanoviště s živnou propustnou půdou.  Částečné přistínění někdy nemusí být zcela na škodu, oddálí se doba kvetení a dřeviny můžou být více chráněné před jarními mrazíky. U okrasných dřevin volíme místo výsadby podle konkrétních požadavků určitých dřevin.

Výsadba a její pravidla

Výsadbová jamka by měla být dostatečně velká, udává se 1,5 násobek velikosti koruny. Pokud je to nutné, přidáme do vyhloubené jamky kůlek, který bude sloužit jako opora stromu. Podle velikosti volíme počet kůlů (někdy stačí pouze jeden, jindy se dávají dva nebo tři). Důkladně si prohlédneme kořenový systém stromu a poškozené části kořenů odstraníme.

Pro vylepšení stávající zeminy smícháme s původní půdou Zahradnický substrát B s aktivním humusem v poměru 1:1. Vzniklá směs má dostatek živin, a zároveň je pro stromy dostatečně vzdušná a propustná. Díky rašelině obsažené v substrátu se zamezí hrozbě houbových chorob a zlepší se i vodní režim.

sazeni_2

Smíchanou půdu nasypeme částečně do výsadbové jamky, vložíme stromek a obsypáváme. Místo částečně udusáváme, a zároveň částečně stromkem třeseme, aby se zemina dostala do všech dutinek vzniklých kolem kořenů. Zeminu dosypeme až do místa původního kontaktu kmínku s půdou, ne víše.  Kolem stromku můžeme vytvořit mělčí korýtko, aby se voda u stromku držela a neodtékala. Po výsadbě provádíme vždy vydatnou zálivku. Pokud je podzim suchý, je nutné stromek pravidelně zalévat.

Po výsadbě provedeme řez, kdy odstraníme odumřelé, křížící se nebo poškozené větve.  V průběhu dalšího roku začínáme provádět výchovný řez (platí u ovocných stromků), kdy stromy tvarujeme do požadovaného tvaru, většinou daného co největší násadou ovoce.  Obecně se dá říci, že čím starší odrůdu ovocných dřevin si zvolíme, tím pomaleji dochází k přírůstkům a tato skutečnost se odráží i na tvorbě květů a následně plodů. Ovšem, co může být zajímavějšího než, když stejně laděným hostům jako jste Vy, nabídnete míšeňské jablíčko a řeknete jim, že tato odrůda byla oblíbená již za Karla IV.

Autor: Ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.Substrat_B_s_humusem_70L

Zahradnický substrát B s aktivním humusem je vhodný pro přesazování a dopěstování stromů, keřů a pro zakládání a obnovu trávníků. Udržuje kyprost a vzdušnost půd,  zaručuje dobrý růst a bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby. Je vhodný vysazování stromů a keřů, kde urychlí zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu, cena 146 Kč za 70-litrové balení.

Komentáře