Až na výjimky si prostor soukromé, rodinné zahrady bez plotu ani neumíme představit. Zahradní plot nejčastěji vnímáme jako zařízení, které nám pomáhá zabezpečit soukromí. Vymezuje prostor, rozděluje pozemky podle vlastnických práv a slouží jako jasné sdělení, které všem říká, „tady je můj dům, můj hrad“ – sem smí jenom vyvolení“.
Toto poslání se nám u zahradních plotů jeví jako nejčastější. Ploty obvykle vybíráme právě podle toho, do jaké míry nám zabezpečí nejenom soukromí, bezpečnost, ale i pocit intimity. Proto pro některé situace postačí jednoduchý drátěný plot, jindy je však výhodnější vystavět bezpečnou, neprůhlednou zeď. Ale ploty mohou plnit i celou řadu dalších funkcí. Pro celkovou atmosféru zahrady to mohou být dokonce funkce velmi důležité, i když jejich dopad někdy trochu podceňujeme. Proto se na ploty musíme podívat i z této strany. Spolu s nimi nás budou zajímat i zahradní zdi a předěly, které umí na zahradě odvést velkou porci užitečné práce.
Ploty jako pozadí: při tvorbě zahrady často dbáme na to, aby na ni nebylo z ulice moc vidět. Stejně tak důležité je ale i to, aby i naše pohledy skončily ještě na zahradě, pro odpočinek a zklidnění po práci obvykle nepotřebujeme vidět co se děje na ulici, nebo jak soused seká trávník či dovádí s dětmi. Pro dokonalý estetický prožitek z rostlin či drobných architektonických prvků je ale velmi důležité, na jakém pozadí je můžeme pozorovat. Sebekrásnější solitérní rostlina nevynikne v případě, že někde poblíž za ní bude hromada s harampádím či frekventovaná ulice. I nekonečné pozadí rostlinám vysazeným na zahradě obvykle na kráse moc nepřidá. Naopak dobře zvolené pozadí přináší téměř zázračný účinek. Hra s pozadím patří k jedné z dovedností, se kterou musí zahradní architekti nakládat velmi pečlivě. Pomocí vhodného pozadí lze krásu rostliny ještě více zdůraznit nebo i utlumit, jestliže je to žádoucí. V případě opadavých dřevin můžeme spolu s vhodně zvoleným pozadím dosáhnout momentu nebývalého překvapení, kdy květy či podzimní vybarvení vytvoří s pozadím silný, ale jenom krátkodobý barevný kontrast.
Foto 1: z vrbového proutí lze vytvořit ploty i branky s atmosférou přímo pohádkovou. Nejsou však příliš trvanlivé a po čase se musí obnovovat. Foto 2: červená cihlová zeď pro většinu druhů funguje jako velmi zajímavé pozadí. Bílá soukvětí kaliny na červeném podkladě krásně vyniknou. Tento efekt je sice jenom krátký, zato však velmi silný. Foto 3: moderně ztvárněná malá zahrádka dovoluje i netradiční pojetí obvodových zdí. Kovové prvky ladí se světle modrou barvou omítky. Velké zrcadlo v zadní části zahrady způsobuje zdání, že se ve zdi nachází velké okno s průhledem do krajiny.
Ploty rozdělují zahradu: zahrada nemusí nutně tvořit jenom jednu ucelenou plochu. Jedním ze zahradních stylů je záměrné vytváření různých částí, jakýchsi pokojíčků. Tato metoda umožňuje vytvořit různá zákoutí, pro různé druhy nálad i způsoby užití. K rozdělení zahrady na tyto segmenty mohou kromě živých plotů posloužit i ploty technické, ale i různé předěly, zdi i zídky. Také je možné tyto technické a živé prvky kombinovat, výsledek může být až překvapivě zajímavý. Pro rozdělení zahrady na jednotlivé části můžeme použít široké spektrum materiálů. Máme k dispozici různé plotové díly z kovových materiálů i ze dřeva. Pro rozčlenění zahrady se hodí i gabiony, které se obvykle vyplňují kamením, ale použít se dají i staré cihly, poškozené či vyřazené střešní tašky. Pro krátkodobé využití výborně poslouží i dřevěné rámy vyplétané vrbovým proutím. Ty se nejlépe hodí pro situace, kdy se k nim vysazují mladé dřeviny. Vrbové proutí svoji funkci plní jenom omezenou dobu, zatím ale dorostou dřeviny vysazené poblíž, které časem proutí nahradí. Postupně se ale již začínají objevovat i umělé materiály s podstatně delší životností.
Foto 4: jednoduché plaňkové ploty jsou jak předurčené pro ideální zahradu vesnického tipu. Ochrannou funkci plní jenom symbolicky, ale velmi významně dotváří atmosféru nedbalého venkovského prostředí. Foto 5: na trhu se začínají objevovat nové, umělé materiály, které jsou vhodné pro budování „vyplétaných“ plotů. Jsou však více vhodné pro moderní zahradní úpravy. Foto 6: ploty a zdi vystavěné z kamenů působí na zahradě velmi dominantně a právem na sebe poutají pozornost. Kromě vlastní zajímavosti obvykle vytváří i velmi vhodné pozadí pro řadu rostlin.
Ploty jako umělecký nástroj: barevnost plotu, jeho tvar i charakter mohou sami o sobě posloužit jako výrazný prostředek k vyjádření výtvarného cítění majitele či uživatele zahrady. Plot, zídka, zeď, či jinak vymyšlený zahradní předěl může být konzervativně strohý, nápadný, či provokující. Může také velmi výrazně posloužit na dokreslení očekávané atmosféry zahrady, zvýraznit její modernost či naopak uvolněný, vesnický styl. Plot nebo zahradní zeď nabízí hravým povahám prostor pro hru i experiment. Na pevný, neprůhledný plot můžeme umístnit třeba zrcadlo, které zahradu může opticky trochu zvětšit i pořádně překvapit vaše hosty. Na plot z vnitřní strany zahrady ale můžeme připevnit i různé police na které uložíme keramiku či jiné drobné dekorace. Při troše odvahy, fantazie a kreativity to mohou být právě ploty, či zdi, které výrazně ovlivní, jestli zahrada bude působit moderně, romanticky, venkovsky, orientálně či zcela jinak.
Foto 7: obezděná zahrada je oficiálním termínem pro zahradu, kterou ze všech stran obepíná vysoká zeď, případně zdi budov. Je sice náročná na založení, ale rostlinám tento typ zahrady nabízí specifické mikroklima a bezpečné prostředí pro jejich existenci. Foto 8: zrcadlo umístněné na plotě na první dojem připomíná okno s pohledem na sousední pozemek. Odráží se v něm ale jenom kousek zahrady, co ji alespoň trošičku opticky zvětšuje a dělá zajímavější. Foto 9: cihlová barva plotu i branky dokazuje, že ve vztahu k barvám nemusíme být zbytečně konzervativní. I jiné barvy než přírodní odstíny hnědé či zelené mohou na zahradě vypadat zajímavě.
Ploty ovlivňují život rostlin: zní to až trochu nepravděpodobně, ale za určitých okolností to tak opravdu je. Jinak by sotva existovaly tzv. obezděné zahrady, které jsou například ve Velké Británii tak neskutečně oblíbené. Plný zahradní plot nebo zeď dokáže velmi výrazně ovlivnit zahradní mikroklima. Výsadby chráněné zdí či plným plotem méně trpí na poryvy větru i prudké výkyvy teplot. Jižně orientované zdi jsou ideální pro pěstování teplomilných ovocných dřevin i celé řady okrasných druhů. Výborně se zde daří mnoha vysokým trvalkám, které by na otevřených lokalitách nerostly tak dobře. Severně orientované zdi zas svědčí mnoha druhům stálezelených dřevin, kterým se dobře daří ve více zastíněných místech s vyšší vlhkostí vzduchu i půdy. Abychom zachovali objektivitu, je třeba zmínit, že zahradní zdi mohou život rostlin někdy ovlivňovat i negativním způsobem. Týká se to například rostlin, které milují vysokou vlhkost vzduchu. Jestliže pro ně zvolíme jižní či západní expozici, snadno se může stát, že trvale vysokou vlhkost vzduchu na tomto místě nebude možné dosáhnout.
Foto 10: dobře zvolený druh plotu dovolí vyniknout kráse jednotlivých rostlin, ale umožní i vytvoření příjemného pobytového místa s dostatkem soukromí a intimity. Foto 11: zajímavé řešení přináší lamelový plot, který významně připomíná okenní žaluzie. Pohyblivé lamely se dají sklápět, čím majitel plotu získává možnost rozhodovat, čeho chce dosáhnout. Při pootevřených lamelách může navázat se sousedem přátelský rozhovor, ale také si může vytvořit absolutní soukromí, vždy když se tak rozhodne.
Až si na zahradě vytvoříte intimní zákoutí, můžete začít sázet a aranžovat. Pěkné rostliny i zajímavé dekorace najdete třeba v nabídce zahradních center společnosti Rašelina a.s. Soběslav, na stránkách www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….