I když se říká, že je fíkus nezničitelná rostlina a v přetopeném obýváku nebo zakouřené kanceláři vydrží téměř vše, měli bychom se hlavně v této době na jejich pěstování přece jen více zaměřit. Jaro je pro ně totiž po zimě vcelku kritické a fíkusy to „odnáší“ hlavně opadem listů, jejich zasycháním, popř. i úhynem. Nově sice obrážejí, ale rostlina je po zimě vysílená a prostěm již “nemůže”!
To, že jsou fíkusy jedny z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin ozdobných listem asi není pochyb. Do rodu Ficus (botanicky správně fíkovník, lidově fíkus) patří kolem tisíce druhů rostlin, mezi nimiž nechybí ani Ficus carica (fíkovník smokvoň) se známými jedlými plody – fíky. Fíkovníky jsou rozšířeny v tropech a subtropech celého světa, největší zastoupení z hlediska počtu druhů ale mají v jihovýchodní Asii. V Evropě roste ve volné přírodě jen jeden druh a sice již zmíněná smokvoň, se kterou se lze setkat např. o dovolené ve Středomoří. V nabídkách květinových salónů a prodejen se objevuje nejvíce asi Ficus elastica, který je charakteristický velikými, oválnými, kožovitými a sytě zelenými listy. V Evropě se pěstuje někdy od roku 1820 a pochází pravděpodobně z teplých oblastí Indie. Druhým hojně rozšířeným, a také s indickými kořeny, je Ficus benjamina, známý hlavně pod zkráceným zlidovělým jménem Benjamín. Ten můžeme na pultech obchodů s květinami najít s listy buď klasicky zelené barvy, nebo tzv. panašovaný (jsou bíle kropenaté). Ve své domovině dorůstá až třiceti metrů, u nás v bytech ho pěstujeme jako hustý keřík výšky od 20 cm do 1-2 metrů. Často je tvarován i do podoby pokojové bonsaje. Ficus lyrata má ze všech fíkovníků asi největší listy. V Africe, odkud pochází, mohou dosahovat rozměrů až 60 x 30 cm, v našich středoevropských bytových podmínkách bývají menší (délka max. 30 cm). I zde ale potřebuje kolem sebe hodně prostoru. Naopak na místo nenáročný je Ficus pumila, který má na rozdíl od všech ostatních známých fíkovníků plazivý způsob růstu. Pochází z Japonska a Číny a u nás patří k nenáročným „popínavkám“, které se dají pěstovat i v poměrně malých mističkách.
Nároky na pěstování fíkusů
Umístění v bytě: Pro růst nových listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z druhů, které se používají jako pokojové rostliny jim na udržení listové plochy stačí nejméně světla, proto mohou být nejdále od okna. Vyžadují ale teplotu nad 15 °C. Suchý a teplý vzduch v bytě snášejí při správné zálivce díky kožovitým listům dobře, mají však rády „kořeny v teple“. Vadí jim studený průvan při delším větrání a netěsnosti oken, kterými na ně táhne.
Zalévání: Fíkovníky zaléváme vydatně až po proschnutí zeminy. Voda v misce pod květináčem nemá být déle než 1 hodinu, potom ji vylijeme. Četnost a vydatnost zálivky je závislá nejen na druhu fíkusu (tloušťka listu), ale i na velikosti a hloubce pěstební nádoby, složení zeminy, na teplotě v místnosti nebo na cirkulaci vzduchu.
Hnojení: Na mladé rostliny, u kterých potřebujeme zesílit kmen, použijeme běžná hnojiva s větším obsahem dusíku. Musíme se ale smířit s tím, že nám narostou velké a tmavé listy, které budou daleko od sebe. Takže to s dusíkem nepřeháníme, a fíkusy přihnojujeme celoročně tzv. plnými hnojivy v intervalu 2 až 3 týdny. Vhodné je kapalné hnojivo Hortus Pokojové rostliny – List, které sým složením plně vyhovuje potřebám fíkusů i jiným nekvetoucím rostlinám.
Řez a zaštipování: Aby se nám fíkus do bytu nebo kanceláře vešel, musíme jeho růst pravidelně redukovat. Nové přírůstky zakracujeme střídavě a nechceme-li přijít o rašení posledního pupene, necháme při řezu za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zastavíme mlžením vodou. Chceme-li udržet velikost koruny či tvar jednotlivých větví, musíme provést zakrácení o 3 listy hlouběji než je zamýšlený obrys koruny, aby se měla rostlina kam rozrůstat.
Odlistění: U fíkusů ho provádíme na rozdíl od ostatních pokojových rostlin proto, abychom získali nové, zdravé a menší listy, ale také z toho důvodu, že zmenšíme přerostlou korunu nebo velké větve. Tento zásah můžeme provést jen má-li rostlina dostatek světla a tepla a je-li v dobré kondici. Nejlepší je postavit ostříhaný fíkus na plné slunce (za okno nebo i ven na balkón či terasu), protože se tak probudí nejvíce spících pupenů a nové malé listy narostou blízko u sebe. Listy netrháme, ale stříháme tak, že na větvi zůstane kousek řapíku (stopky). Následně je třeba dát pozor na přelití, protože odlistěná rostlina spotřebuje mnohem méně vody!
Přesazování: První výměnu substrátu bychom měli udělat těsně poté, co si fíkus přineseme z obchodu domů. Je to z toho důvodu, že je kvůli přepravě z velkých pěstíren (musí vážit co nejméně) zasazen do tzv. transportního substrátu, který je velice lehký a vysychavý. Fíkus vyndáme z kontejneru, opatrně obereme opadající zeminu a namícháme novou s větším podílem organické výživné hmoty. Další přesazování provádíme u mladších rostlin po dvou letech na jaře, u starších exponátů za 3 roky až 5 let. Záleží samozřejmě na prokořenění. Na složení zeminy nejsou fíkusy náročné, stačí jim substrát na pokojové rostliny. Vhodná není pouze samotná rašelina, protože po přeschnutí špatně přijímá vodu. Stejně tak nebude nejlepší jílovitá zemina, která sice drží hodně vody, ale nedýchá. Při přesazování zároveň zakrátíme kořeny a našemu fíkusu můžeme vybrat také novou a hezčí nádobu.
Choroby a škůdci: Utrápené fíkusy, jež doma či v kanceláři neprospívají, má na svědomí většinou člověk. Při nesprávné zálivce (dovolená – nezalití, ale i přelití = uhnívání kořenů) se rostlina zachrání tím, že zmenší plochu listů, které odpařují vodu, prostě je shodí! Podobně jako v přírodě okusem zvěře nebo hmyzem odlistěné rostliny dokáží i naše fíkusy po shození listů pokračovat v růstu, nesmíme jim ale nadměrnou zálivkou zničit kořeny! Protože slunce probouzí spící pupeny, zajistíme rostlině v této fázi regenerace co nejvíce světla. Dále se podíváme na kořeny a pokud nenajdeme bílé konce kořínků, které signalizují jejich zdravý růst, fíkus hned přesadíme. To zda je větev ještě živá, poznáme při jejím zakrácení. Pokud z konce nevytéká bílé mléko, plocha řezu je hnědá a větev se snadno láme, je už suchá. V krácení suché větve pokračujeme směrem ke kmeni až do místa, kde se po seškrábnutí části kůry objeví zelená část – ta žije. Další růst podpoříme přiměřenou zálivkou teplou vodou (teplota vody na koupání ve vaně), sluncem a přípravky, jež obsahují rostlinné hormony a vitamíny. Proti případnému savému a žravému hmyzu (vlnatka, sviluška, mšice), nebo škodlivým houbám používáme běžné chemické prostředky, rady najdeme na internetu.
Fíkus je ideální rostlina do každého bytu či kanceláře s teplotou nad 15 °C. Vzhledem k velikosti listů se používá většinou jako solitéra, mající v nádobě více zeminy, proto není tyto rostliny nutné tak často zalévat. Fíkus se dobře tvaruje řezem a při dostatku světla vytváří po zmlazení ochotně nové větve v podstatě kdekoliv na kmeni. Prostě je to nenáročná a vitální dřevina, kterou můžete velice snadno vytvarovat i do netradiční podoby malého stromu.
Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický
Pro pěstování fíkusů budete jistě potřebovat:
Hnojivo pro pokojové rostliny LIST je ideální plné hnojivo pro zdravý a intensivní růst nekvetoucích pokojových rostlin včetně všech duhů fíkusů! Obsahuje nejen základní minerální látky jako dusík, fosfor a draslík, ale i prvky stopové. Všechny okrasné nekvetoucí rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. Hnojivo si můžete zakoupit v našem e-shopu za 42 Kč.
Pro pěstování fíkusů se hodí např. Zemina pro pokojové rostliny: ta je vhodná také pro pěstování kvetoucích i stále zelených pokojových rostlin a vyrobena z kvalitních tříděných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a s přídavkem minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. Zemina je vyhnojena na několik týdnů, zajištuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu, jílovité částice zabraňují vyplavování živin, rašelina omezuje vznik houbových chorob. Používá se k pěstování pokojových rostlin bez nutnosti míchání s jinou zeminou. Substrát udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje lepší využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby, proto je vhodný k přesazování stromů a keřů, kde urychlí jejich zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 111 Kč, balení 40 litrů.
Velice dobře se dá použít také úplně obyčejný Zahradnický substrát B univerzální , který dodá vašim rostlinám vše, co potřebují! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. mezi jeho další benefity patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit, rychluje zakořeňování a šetří vláhu, několika násobný vítěz soutěže Čtenáři Receptáře doporučují, osvědčená receptura s dlouholetou tradicí, rašelina omezuje vznik houbových chorob, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V našen e-shopu je k dostání za 59 Kč, balení 20 litrů.
Všechny potřeby pro pěstování nejen fíkusů v kanceláři z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….