Sortiment odrůd na trhu u rajčat a paprik je dnes poměrně velký. Je to hlavně díky dlouholeté tradici šlechtění v Evropě a konečně i v České republice, kde dnes působí několik šlechtitelských firem zaměřených na šlechtění zeleniny. Jedná se buď o velké firmy, nebo i malé rodinné společnosti, které se často specializují jen na jeden druh zeleniny.
Papriky pro pěstování v nádobách
Papriky obecně patří k velmi náročným zeleninám a v sortimentu dlouhou dobu chyběla odrůda určená přímo pro pěstování v nádobách na balkónech. Ta nedávno vzešla z dílny rodinné firmy Papriky Libera. Odrůda s názvem Balkonovka je raná, nízkého vzrůstu a červenými sladkými plody v botanické zralosti. Délka plodu je 13-15cm, šířka 6-8cm a tloušťka stěny 7-9 mm. Odrůda je to velmi plastická a nenáročná, proto ji lze úspěšně pěstovat jak v nádobách na balkónech, tak přímo na záhonech či fóliovnících, kde také nezklame.
Můžeme určitě zkusit i pěstování klasických odrůd určených pro polní podmínky a skleníky. Sortiment je opravdu obrovský, při výběru bychom ale měli upřednostnit ranější a plastické odrůdy. Osvědčila se např. velmi raná hybridní odrůda Amadea a Beata. V plastových pytlích s kvalitním substrátem rostou opravdu výborně a díky své ranosti můžeme sklízet první plody již velmi brzy. Důležitá je pravidelná zálivka a občasné přihnojení nejlépe ledkem vápenatým, případně jinými rychle působícími hnojivy. Plody sklízíme ideálně na večer za slunných dní, kdy mají zanedbatelný obsah dusičnanů. K relativně méně náročným paprikám patří též odrůdy ze skupiny tzv. kozích a beraních rohů. I zde je nejlepší vybírat velmi rané odrůdy, například Saturn se sladkými plody nebo odrůdu společnosti Semo typu „beraní roh“ s názvem Ohnivec. Podobně pálivá je i odrůda Pálivec, ta má ale jinou barvu lusku a je určena především pro sterilaci celých plodů. Úspěšně můžeme na balkoně pěstovat také odrůdu Korál. Ta je sice náročnější na teplo, ale tolerantnější k půdním podmínkám. A je i menšího vzrůstu. Jedná se o ranou a silně pálivou papriku třešňovitého typu, vhodnou k nakládaní do kyselého nálevu. Zajímavá pro milovníky ostřejších pochutin bude jistě i žluté chili paprička Kristián s podlouhlými plody, určené pro pěstování na poli, ve fóliovnících, ve sklenících i v nádobách.
Rajčata pro pěstování v nádobách
Rajče patří oproti paprice k méně náročné zelenině, a to jak na teplotu, tak i na půdní podmínky. V sortimentu je dnes spousta odrůd určených přímo k nádobovému pěstování. Jedná se vesměs o zakrslá rajčata s drobnými, ale velmi chutnými plody, velikosti a podoby třešně. Známá je např. odrůda převislého typu Tumbling Tom Red s hrozny malých rajčátek, která je určena přímo pro pěstování v závěsných nádobách nebo v samozavlažovacích truhlících. Podobná je odrůda Tumbling Tom Yellow, která se od předchozí liší hlavně žlutou barvou plodů a jinou chutí.
„Baby – koktejlové “ tyčkové rajče (odrůda Bejbono F1) se vyznačuje mimořádně chutnými plody o průměru 2-3 cm s hmotností 30-40 g. Jedná se o velmi raný hybrid s dostatečně pevnými, dobře skladovatelnými plody. Velmi zajímavé je také balkónové rajče Vilma. Jedná se o odrůdu s vysokou plodností, určenou především pro drobné pěstitele. Rajče má velmi nízký vzrůst a tak se pro balkonové truhlíky ideálně hodí. Plody jsou červené, velmi malé, kulaté o hmotnosti 15-20 g. Rostlina působí zároveň i dekorativně, s muškáty ale soupeřit nemůže. Další odrůdou přímo určenou pro pěstování v nádobách je Aztek. Rostlina má velmi nízký vzrůst a žluté, velmi malé, kulaté plody o hmotnosti 15-20 g. Je rovněž dekorativní. Velmi zajímavé balkónové rajče reprezentuje odrůda Venus. Ta je vzpřímeného vzrůstu a svou velikostí se hodí pro pěstování v menších nádobách či truhlících. Dosahuje výšky cca 30-35 cm. Plody má kulaté a oranžové, jejich hmotnost se pohybuje kolem 15-20 g. Doporučené množství do truhlíku dlouhého 60 cm je cca 4 ks rostlin. Balkonové rajče Bajaja patří k odrůdám s převislým růstem. Plody má velmi malé a kulaté o hmotnosti jen 8–10 g. Nezralé jsou světle zelené bez žíhání u stopky, zralé pak klasicky červené. Mezi jejich dobré vlastnosti patří i to, že nepraskají a neopadávají. Jedná se o výnosnou odrůdu, která ale vyžaduje pěstování ve větších nádobách. Stejně jako u paprik můžeme i u rajčat vyzkoušet na balkoně pěstování klasických odrůd. Vhodné jsou především rané tyčkové, jejichž sortiment je opravdu veliký.
Pěstování zeleniny na balkonech je velmi zajímavý trend současné moderní doby. K dispozici je sice omezené množství prostoru, ale rajčátka i papriky jsou k dispozici okamžitě a navíc stoprocentně čerstvá.
Autor: ing. Jan Stropnický
TIP RAŠELINA a.s.
Pro hnojení rajčat v nádobách pak nabízímeHorticerit – hnojivo pro plodovou zeleninu. Jedná se o granulované hnojivo určené pro pěstování plodové zeleniny (rajčata, papriky, okurky, cuketa, dýně apod.) nejen na venkovních záhonech, ve sklenících a fóliovnících, ale i v přenosných nádobách. Složení hnojiva zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje růst rostlin a jejich zdravotní stav, což se pozitivně odráží na celkovém výnosu. Přiměřený obsah draslíku příznivě ovlivňuje skladovatelnost plodů i jejich chuť. Výrobek si můžete koupit v e-shopu za 151 Kč.