Sponzor rubriky

Novinky v nabídce osiv MoravoSeed

Vložil | 16.2.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Šlechtění je neustálý a dlouhodobý proces hledání a zkoušení (i opouštění) nových variant oblíbených zelenin. Šlechtitelský program společnosti MORAVOSEED CZ a.s. funguje už přes 30 let a je velmi široký. Není tedy divu, že každý rok do nabídky osiv přibývají nové, lepší odrůdy.

Už dlouho jsme se těšili, že na náš trh uvedeme nové odrůdy fazolu, pro MoravoSeed tak trochu netypické zeleniny. Představujeme tedy dvě rané odrůdy keříčkového fazolu s úzkými lusky kruhovitého průřezu o šířce pouze 6–8 mm při délce 18–23 cm. Lusk je hladký, bez vlákna. Odrůdy jsou rezistentní k antraknóze fazolu a rezistentní k virové obecné mozaice fazolu. Odrůda MAGDA má lusky středně zelené barvy a lusky GOLDA jsou, jak název napovídá, žluté.

Podle ohlasů návštěvníků našich Přehlídek odrůd zelenin očekáváme, že se velkým hitem stane odrůda červenofialové šalotky SCHELIA pro pěstování z přímých výsevů ze semene. Její cibule jsou složené z 1–2 vnitřních cibulí a dorůstají hmotnosti 120–150 g. Vegetační doba od výsevu je 135–145 dnů. Velkou výhodou této cibule vynikající skladovatelnost.

Novinek se dočkaly i okurky. Nakládačky APALOSA F1 a HERMINA F1 jsou rané partenokarpické hybridy, jejichž plody jsou geneticky nehořké. Další zajímavostí obou odrůd je multifruit efekt. To znamená, že mají schopnost nasazení více plodů z jednoho místa. První z odrůd je jemnoostná a druhá hruboostná, takže je na výběr.

Kořenová petržel ASTON je ideální pro hluboké lehčí půdy nebo pro pěstování na hrůbcích. Při podzimní sklizni získáte rovnoměrně kuželovité kořeny se smetanově bílou dužninou, dlouhé až 28 cm vhodné k dlouhodobému skladování. Odrůda je odolná proti rzivosti i chorobám při skladování. Vegetační doba je 170–190 dnů.

ORANO F1 je raná hybridní odrůda tyčkového koktejlového rajčete s kulatými plody o hmotnosti 30–40 g. Na jednom vijanu dozrává 12–14 sladkých plodů. Oranžová barva plodů přímo vyzývá k barevným kombinacím zeleninových salátů a obložených mís za pomocí dalších barevných variant rajčat, papriky a listových salátů.

Více informací i dalších odrůd najdete na www.moravoseed.cz, kde si můžete jejich osiva zároveň i nakoupit.

 

Komentáře