Sponzor rubriky

Nemáte ještě na záhonech česnek? Pozdě na výsadbu není ani teď, ale pospěšte si!

Vložil | 26 10, 2018 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Začíná se pěkně ochlazovat a to je doba, kdy do půdy na zahrádkách můžeme vysazovat česnek, který budeme sklízet v příštím roce. Podzimní výsadba „na poslední chvíli“ má  oproti té jarní své velké výhody, protože na rozdíl od česneku sázeného třeba v březnu bude tento obsahovat více aromatických silic. A o ty jde především!!!

cesnek_3Rozhodneme-li se pro pěstování domácího česneku, měli bychom o něm něco vědět. Česnek jako takový dělíme na paličáky a nepaličáky. První z nich mají květní stvol, na němž nacházíme květenství s pacibulkami, ty ale v zájmu co nejvyššího výnosu odstraňujeme. Nepaličáky stvoly nemají, zato se pyšní většími výnosy, jsou méně náchylné k chorobám a snáze se i pěstují.

Příprava půdy pro výsadbu: česnek roste nejlépe na teplých a slunných stanovištích. Zároveň chce hlubokou půdu, která ale bude lehčí a dobře propustná pro přebytečnou vláhu. Záhony pro něj připravujeme s dostatečným předstihem, nejlépe ještě počátkem října. Půdu zryjeme do hloubky 15 – 20 cm a zbavíme dobře plevelů. Nehnojíme, ale zem můžeme poházet silnější vrstvou uleželého výživného kompostu. Česnek řadíme k plodinám 2. až 3. trati, tzn. nesnáší hnojení chlévským hnojem. Vyšší obsah dusíku totiž zhoršuje chuťové vlastnosti a česnek je náchylnější i k chorobám. Ideální je výsadba po okurkách nebo kapustě či zelí. Na stejné stanoviště bychom ho pak měli vracet až po 4 létech. Česneku se nedaří ani tam, kde v loňském roce byla rajčata, pórek nebo brambory.

Jak správně nachystat sadbu: při skladování česneku ho napadají nejrůznější houbové choroby. Aby se dále nešířily a neohrožovaly úrodu, měl by se proti nim česnek mořit. Nejčastěji se tedy před výsadbou používá Sulka nebo Rovral. Proti houbám rodu Fusarium ale moření nepomáhá, tady je potřeba pracovat s dobou výsadby. Ideální je podzim, kdy teplota půdy klesne pod 8 – 9oC. Před mořením rozebereme česnek na stroužky a ty namočíme do 5% roztoku Sulky na dobu 10 – 12 hodin. Následně je osušíme a můžeme sázet. Někteří pěstitelé doporučují ještě druhé moření, a sice přípravkem Rovral. To už může být kratší (15 – 30 minut) a dělá se těsně před výsadbou.

cesnek-vysadbaSprávně provedená výsadba je základ:  namořené stroužky vysazujeme do půdy v řádcích, které jsou od sebe vzdáleny asi 20 – 25 cm. Hloubka podzimní výsadby je 8 cm a stejnou hodnotu má i vzdálenost jednotlivých stroužků v řádku. Při sázení používáme raději lopatku, protože kolík půdu stlačuje a dole v zemi zůstává v oblasti špičky vzduchová mezera bez zeminy. Po výsadbě urovnáme povrch záhonu druhou stranou hrábí a pokud je běžný podzim, ani nezaléváme.

Jaké odrůdy: Anka, Bjetin, Bzenecký paličák, Dukát, Havran, Japo, Lukan, Oravský krajový, Ruský paličák, Slavin, Vekan, Vesalický česnek nebo Záhorský nepaličák. To je jen část sortimentu, který naši pěstitelé a množárenské firmy nabízejí. A jak sami tvrdí, žádná z odrůd není natolik výjimečná, aby potlačila ty druhé. Spíše jde o to, abychom při výběru vzali v úvahu, na co budeme česnek používat. Jinak totiž bude uvažovat hospodář s chovem domácích prasat na vsi, který dělá několik zabijaček, a jiný pohled na česnek v kuchyni má z hlediska velikosti stroužků hospodyňka z města, která ho pro vaření potřebuje jen trochu…

cesnek_1 cesnek_2
V kuchyni se česnek používá hlavně v syrovém stavu, populární jsou ale i nejrůznější sušené koncentráty…


Určitě se hodí…

algahuminPro přípravu sadby česneku můžeme využít Algahumin. Jedná se o extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodá biologicky aktivní látky (enzymy, aminokyseliny a fytohormony – růstové látky pozorující např. vytváření kořenového systému). Algahumin má příznivý a komplexní vliv na rostliny. Podporuje jejich zakořeňování, růst a kvetení, zvyšuje přirozenou obranyschopnost vůči abiotickému stresu, zlepšuje regeneraci při poškození. V e-shopu k dostání za 112 Kč, balení 0,5 litru.

Komentáře