Mnozí si stále myslí, že petúnie jsou na pěstování složité. Pravda to ale není! Nezřídka se stane, že semena petúnií vypadají z neotrhaných květů do půdy a na jaře příštího roku sami vyklíčí. Když semenáčky v záchvatu čištění záhonu nevyplejete, bez problémů vyrostou a vykvetou. Pěstování petúnií ze semene je tedy skutečně jednoduché…
Semena petúnek jsou drobná, v 1 gramu jich je kolem 10.000. Osivo hybridních odrůd je proto dodáváno ve formě pelet – semínko je obaleno inertní hmotou na bázi kaolinu. Výsev pelet vyžaduje dodržení několika jednoduchých zásad: peletky vysejte na povrch výsevního substrátu a nezasypávejte je zeminou. První zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal z inertní hmoty obalující semeno praskl, zalijte je proto raději několikrát. Výsevný substrát musí být udržován po celou dobu klíčení rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený. Peletky nesmí v průběhu klíčení proschnout, aby nedošlo ke „spečení“ kaolinové hmoty.
TIP: přikryjte na první týden misku s výsevem tabulkou skla nebo ji dejte celou do igelitového pytlíku. I v domácích podmínkách tak zajistíte 100% vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení optimální.
Předpěstování sazenic: osivo petúnií vysejte v únoru, maximálně počátkem března. Lednové výsevy se vzhledem k nižší intenzitě světla nedoporučují a důležitá je i preventivní ochrana proti houbovým chorobám. Po dobu klíčení udržujte teplotu 20 – 22 oC a vysokou vzdušnou vlhkost. Po vyklíčení více větrejte, zabráníte tím padání klíčních rostlin (použijte též Previcur). Po 10 – 14 dnech snižte teplotu na 16 – 18 oC a zajistěte semenáčkům dostatek světla. Zabráníte tím vytahování rostlin, pomaleji rostoucí sazenice budou kompaktní a košaté. Po dvou týdnech, kdy jsou rostlinky dost silné k uchopení, je přepikýrujte a později přesaďte do malých květináčků. Substrát v květináči udržujte přiměřeně vlhký, ne ale přemokřený. Nižší teplota a krátký den podporují u petúnií větvení a kompaktní růst, oddalují ale kvetení. Proto jsou sazenice pěstované v brzkém jaru nižší, kompaktní a košatější. S prodlužujícím se dnem a nárůstem teploty se prodlužují a rychleji kvetou.
Petunie můžeme pěstovat jak v truhlících, tak také v keramickém květníku.
Odrůdy nabízené v malospotřebitelském balení: DUO DOUBLE F1 – směs plnokvětých odrůd, MIRAGE MORN F1 – směs hybridních mnohokvětých odrůd s velkými květy, typickým znakem skupiny „MORN“ je efektní světlý jícen květu. DEBONAIR DUSTY ROSE F1 – starorůžová barva květů přechází do žlutě zbarveného středu, směs s orchidejovou hvězdou F1 – světle modrofialové, růžové a světle fialové květy s výraznou hvězdicovitou kresbou z nervatury, SOPHISTICA LIME BICOLOUR F1 – netradiční starorůžové květy s podélným žlutým panašováním o různé intenzitě, jedná se o kompaktní rostliny s dlouhou dobou kvetení. DREAMS F1 PICOTEE – odrůda s bílým lemem květů, směs v tmavě růžové, purpurové a fialové barvě, STAR F1 – výrazná bílá hvězda v květu, Láska F1 – hybridní mnohokvětá odrůda bohatě kvetoucí jasně červenými květy, POZDRAV Z JAROMĚŘE – bílé květy s růžovými a fialovými skvrnami, třepenitý okraj květu, 50 % rostlin je plnokvětých.
Připravila: Ing. Zdeňka Zajícová