Sponzor rubriky

Užitečné rady pro výstavbu zahradního altánku vlastními silami

Vložil | 22.3.2019 | Jeden komentář | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

Je tady jaro a s ním i snaha přenášet naše aktivity ven do zahrady. Ryjeme  záhony, upravujeme okolí a kromě kvalitního nářadí potřebujeme i místo, kam ho uschovat nebo kde si odpočinout. Zahradní domek je tak skoro nutností! A aby dobře sloužil, přinášíme pár rad kam ho umístit a jak se o něj postarat. Začít s výstavbou můžete třeba již tento víkend!

Stavba zahradního altánu svépomocí 1S výběrem místa nespěchejte

Samozřejmě, že ideální místo pro zbudování zahradního altánu může každý vidět někde jinde, ale obecně ale platí, že pro zahradní dřevostavby je ideální nějaké suché, závětrné místo s rovným povrchem. Při výběru ideálního plácku pro altánek pamatujte také své sousedy. Bylo by nerozumné pokazit dobré sousedské vztahy tím, že sousedovi před plot postavíte velký altán a přehradíte mu tak výhled, kterým se o víkendech tak rád kochal. Dřevostavba v bezprostřední blízkosti sousedova pozemku může vadit také v případě, že plánujete využívat altánek při pořádání grilování nebo jako místo pro zahradní party.

Stavba zahradního altánu svépomocí 3Pevné ukotvení je základ

Každá zahradní dřevostavba, pokud není samostojná, potřebuje pro bezproblémové užívání pevné a stabilní ukotvení. Způsobů jak ukotvit zahradní altán je hned několik.

Dalšími hojně používanými kotvícími prvky jsou také betonové patky. Ty se dají použít do většiny terénů a představují tak nejuniverzálnější ukotvení, jaké lze na trhu sehnat. Kotvení pomocí betonových patek je velmi účinné, ale také pracné. Aby betonové patky fungovaly tak jak mají, je nutné pro ně vykopat dostatečně hluboké základy. Toto nepodceňujte!

Stavba zahradního altánu svépomocí 2Ochranným nátěrem pergolu zkrášlíte a prodloužíte jí život

Každá zahradní dřevostavba má určitou životnost, která je dána například typem dřeva, klimatickými podmínkami v dané oblasti a svůj vliv má i výběr místa pro pergolu, altánek nebo jinou zahradní dřevostavbu. K prodloužení životnosti vaší dřevostavby ale můžete přispět i vlastním přičiněním, a to ochranným nátěrem. Pro tyto účely existuje pestrá škála barev, laků, olejů a dalších přípravků, které podpoří vitalitu dřeva a dodají mu ochranné látky, které mu umožní efektivněji čelit náporu klimatických vlivů, vlhku, hnilobě a útokům různých škůdců. Kromě ochranného efektu dodá nátěr dřevostavbě jaké svěžejší a estetičtější vzhled.

A pokud si potrpíte na rustikálním vzhledu a máte rádi, když je na pohled patrná původní kresba dřeva, budou pro vás jako dělané bezbarvé tenkovrstvé lazurovací nátěry, které dřevo ošetří a dodají mu ty správné látky pro boj vlhkem, škůdci apod., ale nijak nenaruší jeho přírodní vzhled. Naopak po ošetření bezbarvou tenkovrstvou lazurou přírodní vzhled dřeva ještě víc vynikne.

Volba ochranného nátěru by se měla odvíjet nejen podle vašich osobních preferencí, ale měl by být brán v potaz i typ dřeva, ze kterého je altán, pergola nebo jiná zahradní dřevostavba vyrobena.

Příjemné bydlení přeje Vladeko s.r.o, Tachlovice, váš partner pro zahradní stavby. Naši nabídku si můžete prohlédnout ZDE.

Jeden komentář

  1. Libor (6 roky  zpět)

    Ty šestiúhelníkové altány vypadají opravdu hezky- jen je to ale další dřevěný prvek na zahradě, o který se člověk musí starat a pravidelně obnovovat lak, pokud má altán nějak vypadat a vydržet. Já osobně bych asi volil spíše provedení z kovu s textilní plachtou, které na zimu schovám. Ale je pravda, že se hodí spíše do moderních zahrad.

Komentáře