Pažitka patří mezi bylinky, někdo ji řadí i k zelenině, které jsou pro naše zdraví hlavně ke konci zimy skoro nepostradatelné. Tělu pomáhá zajistit zejména přísun vápníku a draslíku, dále přispívá k aktivitě trávícího traktu, k posílení imunity a může dokonce pozitivně při pravidelné konzumaci ovlivňovat i výši krevního tlaku.
Její pěstování v přenosných nádobách není nijak složité, na okně kuchyně nebo chodby ji připravenou k běžnému použití pro vaření můžete mít i vy. Péče o byliny v květináčích se ale od té na zahradě nebo zahrádce liší. Je to hlavně z toho důvodu, že doma rostou v omezeném prostoru často jen několika dcl zeminy, jsou odkázány na přísun vody, kterou jim buď poskytneme a nebo ne a ani pro živiny si nemohou svými kořeny sáhnout do svého okolí. Květník je prostě uzavřený systém, který máme na starosti my, pěstitelé.
Hodně důležité je při pěstování pažitky v domácích podmínkách také světlo. Na stanoviště za oknem ho totiž dopadá mnohem méně, než na místo, kde rostlinu pěstujeme na zahrádce. Pažitka patří mezi bylinky, které v obecné rovině vyžadují hodně světla, na zahradě ji tedy vysazujeme na slunné či polostinné stanoviště. Světlo potřebuje ale i u nás doma za oknem, proto květník s pažitkou stavíme na okno orientované na jih, jihovýchod a nebo na západ. Na severním stanovišti se ani pažitce, ani jiným bylinám doma, dařit moc nebude, světlo zde prostě chybí!
Spolu se správným umístěním na okně vyžaduje pažitka pěstovaná v bytě také správnou zálivku. Protože roste v omezeném množství zeminy, kontrolujeme vodní režim každý den, protože v teple může kořenový bal rychle vysychat. Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy.
Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou. A nebo si ji ve správnou dobu na podzim vyryjeme ze záhonu a do květníku zasadíme. Ať již volíme kteroukoliv z cest, vždy musíme dbát na aklimatizaci. Pažitku v bytě pěstujeme nejlépe na jednom místě a na jiné stanoviště ji přenášíme jen vynímečně! Tato bylina nemá ráda ani výkyvy teplot způsobené větráním nebo průvan. A pokud ji při ranním otevření okna nesundáme, snadno i namrzne.
Nejznámější druhy pažitky
Čínská: tato odrůda má hodně jemné lístky s výraznou česnekovou vůní. Erecta: pro pěstování v květináči se hodí asi nejvíce ze všech, protože je odolná a má i zajímavý dekorativní vzhled. Listy jsou tuhé, vzpřímené a mají lahodnou, méně kořeněnou chuť. Jemná: tato pažitka má velmi vysoký obsah vitaminu C a hlavním rozpoznávacím znakem jsou listy smaragdové barvy. Pražská: ideální k rychlení doma na okně, obsahuje také hodně vitamínu C a navíc se může pochlubit i vyšším obsahem pálivých silic v listech.
Choroby a škůdci: pažitka pěstovaná na záhoně v zahradě je poměrně odolná, takže není potřeba provádět nějaké větší a rozsáhlejší zásahy v podobě pravidelných postřiků. To, že není něco v pořádku se většinou pozná podle toho, že trsům zasychají špičky listů. Tento problém může být fyziologický (závlaha, hnojení, špatná půda) a nebo pažitku napadají známí škůdci jiných rostlin (rzivost cibule, háďátko zhoubné, vrtalka pórová, květilka cibulová). Škody ale významné nebývají. V bytech nám pažitka nejčastěji žloutne a pak i zasychá, což je paradoxně způsobenou přelitím a zahníváním kořenového systému.
Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický
Pro výsadbu do květináče doporučujeme Přírodní substrát pro bylinky, který je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, prosetého jemně tříděného křemičitého písku a organických hnojiv. Substrát neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování celé řady druhů bylinek a zeleného koření, mezi něž patří například: bazalka pravá, dobromysl obecná, rozmarýn lékařský, máta peprná, kadeřavá i kořenová petržel pro nať, pažitka, cibulka pro nať, majoránka, kopr, řeřicha a další. V e-shopu k dostání za 38 Kč, balení 5 litrů.
Pro lepší růst v bytových podmínkách doporučujeme růstový aktivátor s výživou Kopřiva plus Ten je vyrobený ze směsi kopřivy dvoudomé a břízy bělokoré. Přípravek obsahuje určité množství živin (N, P, K, Mg a Ca) včetně stopových prvků (Fe, Zn, Cu, Mn) ve snadno přijatelné formě pro rostliny. Podporuje tvorbu kořenů, růst listové plochy, kvetení a vývoj plodů. Udržuje rostlinu v dobré zdravotní kondici a podporuje její celkovou vitalitu. V e-shopu k dostání za 114 Kč, balení 0,5 litru.
Všechny potřeby nejen pro pěstování bylinek doma za oknem z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….