Naučte se pěstovat zázvor a vyrábějte čaj z vlastních surovin

Vložil | 10.1.2017 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

 

Současná doba je plná chřipek a respiračních chorob a lékaři doporučují kromě jiného také pití bylinných čajů, zázvorového nevyjímaje. Kvalita zakoupených oddenků nemusí být ale vždy nejlepší, a tak vám poradíme, jak si tuto zdraví prospěšnou exotickou rostlinu můžete vypěstovat doma.

zazvor_cast_pestovaniZázvor (Zingiber officinale) není na pěstování náročný a na rozdíl od jiných pokojových subtropických rostlin nepotřebuje ani tolik světla. Pěstovat se dá v podstatě dvojím způsobem, buď ze semene, nebo z oddenků, které nakoupíme v obchodě s potravinami (vžitý je i název kořen zázvoru). Pěstování ze semene je lepší, i když zdlouhavější, protože oddenky nakoupené v obchodě jsou ošetřeny inhibitory růstu. Je to z toho důvodu, aby během skladování a následného prodeje neklíčily, což je ale přesně to, co se nám úplně nehodí. Abychom inhibici odstranili, je potřeba namočit kořen zázvoru do vody, ideálně na 10-12 hodin (nejlépe přes noc). Tímto způsobem se inhibitory z větší části vyplaví a oddenek je pro pěstování dobře použitelný. Následně ho můžeme bez obav o vyklíčení zasadit…

zazvor_rustJak postupovat?

Z namočeného kořene zázvoru odkrojíme část, na které jsou dobře rozpoznatelné zárodky pupenů. Na dno květináče dáme drenáž, na ni nasypeme substrát, na substrát dáme odříznutou část kořene, kterou zasypeme 5-7 cm hlíny. Pro pěstování jsou lepší květináče keramické a širší než hlubší, protože zázvor jako takový se rozrůstá hlavně do stran. Květináč s podmiskou dáme na teplé a slunné místo, např. na jižní okno. Následně pravidelně zaléváme, hnojit zatím nemusíme. První výhonky zasazeného zázvoru se objeví po několika týdnech. V tomto okamžiku můžeme zvýšit zálivku a jednou za 3 týdny pohnojit slabým roztokem biohnojiva. Zázvor roste poměrně dlouho, vlastní sklizně velkého kořene se dočkáme zhruba po 8-10 měsících. Přes léto můžeme zázvor pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo ji i s květníkem letnit na terase či na balkoně. I když to vypadá, že se vlastní sklizně dočkáme až pro příští chřipkovou epidemii, pravda to není. Čerstvé a blahodárných látek plné oddenky můžeme již po 3-4 měsících odhrnout, kousek uříznout a ránu ošetřit třeba dřevěným uhlím, aby nezahnívala. Takto získáváme čerstvý a naprosto bio zázvor po celý rok. Pokud se rozhodneme nechat zázvor růst po dobu 10 měsíců, je to lepší. Po této době vyjmeme bal z květníku, největší část oddenku odejmeme a malé kousky necháme v květníku. Následně je pak dopěstováváme. Abychom měli zázvor neustále čerstvý, doporučujeme nepěstovat tuto tropickou rostlinu jenom v jedné nádobě, ale na okno postavíme 2-3 květníky.

zazvor_mlade_oddenkyPěstování zázvoru ze semínka

Semena zázvoru získáme např. v e-shopech na internetu. Podobně jako pro pěstování z oddenku si i v tomto případě připravíme široký květináč s drenáží. Do něj na substrát vložíme 2-3 semínka, která lehce zahrneme zeminou a nádobu následně postavíme na teplé místo. Jakmile se objeví na povrchu substrátu první lístky (klíčení trvá cca 3 týdny), přeneseme rostlinu do polostínu. Někteří pěstitelé totiž odpozorovali, že přímé sluneční záření listům neprospívá, a tak doporučují pěstování zázvoru sice na jižním okně, ale třeba za záclonou.

Na co zázvor použít

Sušit námi vypěstované oddenky asi nebudeme, zázvor raději zpracujeme přímo čerstvý. A na co? Třeba na zázvorový čaj. Postup: na keramickém struhadle nastrouháme 2-3 kávové lžičky námi sklizeného kořene, který pomocí lžičky nejprve zbavíme kůry (oškrábeme jako škrabkou na brambory). Toto množství přelijeme asi litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Následně přidáme podle chuti med, citron nebo limetku (vymačkanou šťávu). Ten, kdo má rád zázvorový čaj výraznější chuti, může na litr čaje přidat i jeden hřebíček nebo kousek skořice (mletou nedáváme). Následně čaj slijeme a podáváme teplý ozdobený třeba lístkem meduňky.

zazvor_cajZázvorem proti cholesterolu a nadbytečné váze

Kromě toho, že má zázvor antibakteriální účinky, je prokázáno jeho působení také v oblasti snižování cholesterolu. Navíc pomáhá spalovat přebytečné tuky, a proto je doporučován jako doplněk stravy i při snižování nadváhy (po Vánocích ideální). Ze zázvoru, jež obsahuje obrovské množství vitamínů a minerálních látek, je možné připravovat i pečivo (vyrábí se z něj výborné zázvorky). Sušený se dává do mnoha pokrmů, ale pozor! Podle dietologů by neměla denní dávka zázvoru překročit 4-5 gramů.

Náše rada: pokud léčíte chřipku za použití cibule a česneku, můžete po konzumaci těchto „lektvarů“ rozžvýkat 2-3 kousky sušeného zázvoru. Ten spolehlivě vaši ústní dutinu zbaví nepříjemného zápachu…


TIP RAŠELINA a.s.

prirodni_substratPro vysazení zázvoru do květináčů můžete použít např. Přírodní substrát univerzální.Ten je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, přírodní jílovité složky a organických hnojiv. Substrát neobsahuje průmyslová hnojiva. Je vhodný pro pěstování bio zeleniny, bio ovoce, květin a okrasných dřevin, nehodí se ale pro kyselomilné rostliny. Substrát můžeme použít pro výsevy, předpěstování sadby a pěstování rostlin. Je vyhnojen organickými hnojivy, proto první přihnojení nejlépe také organickým hnojivem doporučujeme asi 3–4 týdny po výsadbě. V e-shopu k dostání za 47 Kč, balení 20 litrů.

org_hnojivo_plodPro následné přihnojení zázvoru je možné použít Organické hnojivo pro plodovou zeleninu. To podporuje vývoj kořenového systému i růst rostlin a má příznivý vliv na větší násadu květů či plodů. Při dlouhodobějším používání se podílí na zvyšování podílu humusu v půdě. Hnojivo se používá k základnímu hnojení před výsadbou a k přihnojování během vegetace. Obsahuje organické látky, základní živiny (N, P, K, Ca, Mg) i stopové prvky a další upravující přísady jako je například dřevěné uhlí nebo zeolit. V e-shopu k dostání za 89 Kč, balení 2 kg.

Komentáře