Letošní jaro za moc nestálo, a proto i teď ještě můžeme přesazovat pokojové rostliny!

Vložil | 5.6.2017 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

 

Pokojové rostliny se správně přesazují na počátku jara, v dostatečném čase před jejich růstem v hlavním vegetačním období. Protože ale letos bylo dlouho zima a také velké rozdíly teplot nás občas od tradičních prací často odrazovali, někteří pěstitelé pokojovek přesazují až teď. A v čem je to jiné?

presazovani

Rostliny  potřebují pro svůj zdárný vstup do období intenzivního růstu dostatek živin a především novou zeminu v květináčích. Pokud přesazujeme včas a nástup jara má normální, běžný průběh, postupujeme následovně:

1. rostlinu vyjmeme opatrně z původního obalu, odstavíme uhnilé kořeny a „vyžilou“ zeminu.

2. na drenážní vrstvu nasypeme vrstvu nové zeminy a na ni umístíme rostlinu tak, abychom mohli zbytek zeminy dosypat okolo kořenového balu, ale i nad něj. Pro přesazování volíme takovou zeminu, která je určena speciálně pro pokojové rostliny, před zeminou, kterou si nakopeme někde na zahradě. Zemina pro pokojové rostliny obsahuje kvalitní rašeliny a nemusíme se obávat toho, že rostlinu kontaminujeme nějakou chorobou či škůdcem.

3.  zeminu navršíme do výšky cca 1 cm pod okraj květináče, abychom měli prostor pro zálivku. Rostlinu zalijeme hned po přesazení, ale jen mírně. Rašelina obsažená v Zemině pro pokojové rostliny totiž vodu zadrží a postupně ji uvolňuje. Silná zálivka je tedy zbytečná, mnohdy až škodlivá!

Pokud přesazujeme v tomto období rostliny, na které jsme třeba zapomněli, nebo nebylo to správné počasí, přidáme ke standardnímu popsanému postupu také kvalitní kondiciaci. Po přesazení použijeme k nastatrování zvýšeného růstu kořenů např. Algahumin, který aplikujeme podle návodu s tí, že první dvě zálivky je možné aplikovat po týdnu.

Dále dbáme na pravidelnou výživu, kterou nepodceňujeme, protože po pozdějším přesazení musí rostliny svůj vývoj tak trochu dohánět. A to bez kvalitního hnojení např. Hnojivem pro pokojové rosltiny KVĚT nebo Hnojivem pro pokojové rostliny LIST nepůjde!

Autor: ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

pokojove_rostlinyPro přesazení pokojovek se nejlépe hodí Zemina pro pokojové rostliny: ta je vhodná pro pěstování kvetoucích i stále zelených pokojových rostlin a vyrobena z kvalitních tříděných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a s přídavkem minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. Zemina je vyhnojena na několik týdnů, zajištuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu, jílovité částice zabraňují vyplavování živin, rašelina omezuje vznik houbových chorob. Používá se k pěstování pokojových rostlin bez nutnosti míchání s jinou zeminou.

Substrát udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje lepší využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby, proto je vhodný k přesazování stromů a keřů, kde urychlí jejich zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 82 Kč, balení 40 litrů.

univerz. organicke hnojivoPro hnojení pokojových rostlin je možné kromě výše uvedených přípravků doporučit na základě informací našich čtenářů také VN Univerzální organické hnojivo. To možná používáte běžně na jiné plodiny a rostliny (např. zeleninu, bylinky a nebo trvalky v zahradě).

Mezi jeho přednosti, které využijí kromě jmenovaných i pokojové rostliny patří např. to, že podporuje intenzivní zakořeňování, růst a kvetení, živiny v něm obsažené se uvolňují pozvolně, takže nedochází k jejich vyplavování. V e-shopu je k dostání za 114 Kč, balení 1 litr.

Komentáře