Sponzor rubriky

Za chvíli začnou kvést meruňky, nezapomeňte je chránit před moniliovým úžehem!

Vložil | 23.3.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Právě v době, kdy “jdou” meruňky do květu, je může napadnout houbová choroba, projevující se navenek podobnými příznaky jako namrznutí. Jedná se ale o moniliový úžeh a je to docela nebezpečná nemoc!

moniliova_spala_stavZákladní popis a symptomy

Moniliový úžeh způsobuje houba s názvem Monilinia laxa. Tato choroba napadá hlavně meruňky a višně, méně pak také klasické třešně. Mezi hlavní příznaky napadení květů, které zůstávají na stromech a vypadají jako by je poškodil mráz, patří jejich náhlé zasychání. Také listy nejsou uchráněny a na napadených větévkách vadnou a usychají. Protože vypadají podobně jako květy spálené mrazem, nazývá se onemocnění spálou nebo úžehem. Na poškozených místech se následně vytváří klejotok, který zasahuje i do dřeva. Houba přezimuje v napadených plodech a větévkách a zjara se z těchto míst, pokud samozřejmě plody a výhony neodstraníme, šíří do okolí.

Způsoby ochrany

Snaha ochránit naše meruňky a višně je dvojího charakteru. Preventivně se jedná o likvidaci napadených větví a plodů, které na stromech zůstávají v mumifikované podobě. Dalším způsobem je pak výběr vhodných odrůd, protože ty jsou na uvedenou chorobu náchylné odlišně.

Co se týče chemické ochrany, ta se provádí v období na začátku květu nebo i v době opadu květních plátků postřiky vhodnými přípravky. Při aplikaci je dobré, pokud se teplota vzduchu drží pod 12 °C a současně je k dispozici i vyšší vzdušná vlhkost.

Fungicidy, které můžeme doporučit: Signum, Zdravá meruňka – souprava proti moniliové spále, AGRO Moniliová spála STOP, Belanty aj. Vhodný přípravek povolený k nekomerčnímu použití vám pomohou vybrat u každého prodejce zahrádkářských potřeb.

Kromě toho že rostliny chráníme chemickými přípravky, bychom se měli snažit také o jejich dobrou kondici. Tu můžeme zajistit např. správnou výživou v podobě hnojiva Horticerit hnojivo pro ovocné dřeviny. Ta je důležité hlavně u nádobových rostlin, kdy meruňky a nebo zakrslé višně pěstujeme na terasách či balkonech.


Co se pro pěstování meruněk může hodit? 

Horticerit – hnojivo pro ovocné dřevinyHorticerit_ovocné dřeviny je granulované směsné hnojivo, které díky optimálnímu složení a poměru jednotlivých živin zajišťuje dostatečnou a vyváženou výživu ovocných dřevin. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou. Mezi benefity tohoto hnojiva patří: obsah draslíku má příznivý vliv na plodnost, odolnost a kvalitu ovoce, vyšší obsah hořčíku v hnojivu zabraňuje tvorbě chloróz a zvyšuje fotosyntézu, huminové látky zlepšují transport živin a jejich příjem rostlinou, hnojivo zvyšuje odolnost proti nepříznivým vlivům. V e-shopu k dostání za 183 Kč.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, které použijete při práci v jarní zahradě (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře