Možná to právě začíná! Zima, hlavně ta „ladovská“, je každoročně snem většiny dětí, které se těší hlavně na sáňkování, lyžování a bruslení. Pro nás dospělé je ale většinou zdrojem starostí, protože bílá nadílka zasype všechny přístupové cesty, které pak musíme pracně udržovat. A jak si při úklidu sněhu můžeme pomoci?
Možností, jak sníh odklidit je několik. Asi nejjednodušší je použití lopaty, lepší variantou je pak klasické hrablo. To už ale dnes nemusí být jen ve formě „prkna a násady“, protože na trhu jsou dispozici zařízení profesionálnější. Ta sériově vyráběná mají nejen ergonomické tvary, ale například také hliníkové kování listu, které usnadňuje práci s již zmrzlým sněhem.
Máme-li ale na úklid větší plochy, vyplatí se nákup sněhové frézy. Základní rozdělení těchto zařízení můžeme provést podle toho, jaká energie je bude pohánět. Sněhové frézy s pohonem na elektřinu jsou tiché, lehké, skladné a je s nimi i velice snadná manipulace. Díky své jednodušší konstrukci si ale poradí jen s nízkou vrstvou čerstvě napadaného sněhu.
Benzínové frézy jsou vybaveny kvalitními spalovacími motory a díky své robustnosti si troufnou i na větší množství těžkého a mokrého sněhu. Podle konstrukce a způsobu využití v terénu je dělíme na jednostupňové a dvoustupňové. A jaký je v nich rozdíl?
Jednostupňové sněhové frézy vynikají nižší hmotností a snadnou ovladatelností, což je předurčuje i k tomu, aby je mohly obsluhovat i ženy. Výrobci a prodejci je doporučují především pro menší plochy s rovným povrchem, např. chodníky, malá parkovací místa u firemních sídel či rodinných usedlostí, větší terasy nebo krátké příjezdové cesty navazující na páteřní městské komunikace. Sníh je zjednodušeně řečeno nabírán z plochy klasickým plechovým šnekem a přes odvodové potrubí odhazován do vzdálenosti až několika metrů.
Schéma jednostupňové a dvoustupňové sněhové frézy.
Dvoustupňové frézy jsou určeny nejen pro časté kalamitní stavy, ale také do míst, která jsou hůře přístupná. Mohou se pohybovat na šikmých, udusaných nebo štěrkem zpevněných plochách a problémem pro ně není ani travnatý povrch. Také jejich výkon je oproti elektrickým frézám vyšší, výrobci udávají, že jsou schopné uklidit až 1,4 tuny sněhu za minutu, který přemístí do vzdálenosti 10 – 15 metrů. Na rozdíl od jednostupňových nejprve v určitém množství sníh odřezávají, pak nabírají a nakonec odhazují.
Určitou novinkou v sortimentu strojů na odklízení sněhu jsou pásové frézy s hybridním pohonem. V praxi to znamená, že benzínový motor pohání odklízecí mechanismus frézy a její pohyb zajišťují nezávislé elektromotory napojené na pásy.
Desatero správného výběru sněhové frézy
1. Před nákupem si musíme ujasnit požadavky na zařízení a v potaz vzít také terén a místo, kde budeme stroj používat.
2. Nároky na množství odklízeného sněhu raději nadsadíme, protože kalamity se nevyhýbají ani nám.
3. Zásadně kupujeme značkové zboží, protože jenom to je zárukou kvality a plné funkčnosti.
4. Před nákupem je dobré navštívit sousedy nebo známé a přesvědčit se v terénu, co stroj dokáže.
5. Při výběru je lépe porovnat více značek a vyzkoušet si ovládání. Nesmíme totiž zapomenout na fakt, že frézu budeme obsluhovat v extrémních podmínkách a v rukavicích.
6. Sněhové frézy nakupujeme raději ve specializovaných prodejnách než na internetu, protože zaškolení a předvedení stroje příručka nenahradí.
7. Raději si nepořizujme frézy s třecími převodovkami nebo stroje s malou průchodností. Při větší sněhové nadílce bychom mohli mít problémy s pojezdem.
8. Při nákupu si pořiďme také střižné šrouby šneku frézy, které chrání převodovku proti přetížení.
9. Nezapomínejme na každoroční předsezónní prohlídku a seřízení.
10. Pečlivě se informujme na servis, který by měl být dostupný v co možná nejkratší době. Nefunkční fréza stojící v garáži za nás totiž sníh neodhází!
Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický