Sponzor rubriky

Máte rádi popnuté ploty, pergoly a nebo fasády? Poradíme, jak je vytvořit!

Vložil | 12.5.2021 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Trocha extravagance jistě neuškodí, proč pořád psát jenom o klasickém způsobu pěstování rostlin! Popínavky jsou dnes v módě, pojďme se podívat, jak na ně…

popinavky_3Před časem (samozřejmě v době vegetace minulého roku) jsem jela kolem krásného starého statku. Hlavní budova byla popnutá břečťanem a cihelný plot zakrývalo psí víno. Vše dohromady na mě působilo uklidňujícím a však majestátným dojmem, dýchl na mě genius loci. Kdyby tady tyto „obyčejné“ rostliny nerostly, určitě bych ani nezpomalila a jela bych dále.

Proč vysazujeme popínavé rostliny? Chceme jen zakrýt nějaký kout, oprýskanou omítku nebo vytvořit stín pro posezení s přáteli? Popínavky nám toho nabízejí mnohem více. V jejich blízkosti se cítíme dobře, svou barvou a šepotem listů nás dokonce dovedou uklidnit, což v dnešní uspěchané době velmi oceníme.

Nejznámější popínavou rostlinou, která hrála velkou roli již v antice, je bezesporu réva vinná. Díky jejímu bujnému růstu a relativní nenáročnosti, se ve starém Řecku i Římě pěstovala vyvazovaná k různým sloupům, trelážím, pergolám a jiným stavbám. Její úkol byl prostý, poskytnout stín a zároveň obdařit kolemjdoucí sladkými plody. Hojně se využívá k popnutí pergol a fasád i u nás. Ovšem svou největší popularitu má v tomto směru stále u středomořských zemí.

Opusťme však révu, o které již bylo napsáno mnoho, a věnujme se i jiným popínavým rostlinám, které by nám mohly být prospěšné.

Květ podražcePodražec – Aristolochia

Podražec je u nás málo rozšířený. Sama jsem se s ním setkala poprvé v areálu ČZU v Praze. Je to velmi zajímavá rostlina s velkými srdcovitými listy. Je vhodné ho vysazovat k budovám či větším stromům, kde může vyniknout jeho zajímavý vzhled. V létě se mezi listy objevují trubkovité květy. Barva se liší podle jednotlivých druhů. U nás se pěstuje hlavně podražec křovištní (A. clematitis) a podražec velkolistý (A. marcophylla), které jsou mrazuvzdorné. Při jejich pěstování volíme spíše polostín a živné propustné půdy. Pozor u podražce křovištního, jeho šťáva může způsobit podráždění pokožky.

Přísavníky – loubince

Na rozdíl od podražce, přísavníky známe všichni. Vídáme je na kmenech stromů, plotech, pergolách i na různých skládkách. Zde jsou dva nejznámější zástupci, kteří se často pletou.

Parthenocissus tricuspidataPřísavník trojcípí – Parthenocissus tricuspidata

Tento přísavník je často zaměňován s psím vínem. Vídáme ho, jak se pne po fasádách domů i zídkách. Je tomu tak díky úponkům, které mají na svých koncích přísavné destičky. Ty velmi dobře pronikají do povrchů zdí. Jak již zmiňuje jeho jméno, má trojcípé listy, které jsou nejprve světle zelené a na podzim krásně zčervenají a posléze opadají. Přísavníky neboli loubince mají malé nároky na pěstování. Snesou takřka každé stanoviště, ale nejlépe se jim daří v živných půdách

Parthenocissus quinquefoliaPřísavník pětilistý (psí víno) – Parthenocissus quinquefolia

Psí víno, na rozdíl od předchozího zástupce, nemá přísavné destičky. Používá se hlavně pro porůstání pergol, různých loubí, ale i nevzhledných ploch. Má listy složené z pěti lístků, které na podzim také krásně zčervenají. Je to opravdu nenáročná rostlina, která nám může hezky vyplnit kouty zahrad či porůst třeba dřevěnou boudu na nářadí, popř. starý, nevzhledný altán…

Hydrangea petiolarisHortenzie řapíkatá – Hydrangea petiolaris

Hortenzie známe většinou jako ozdoby záhonů, ale existuje i druh, který se pne. Jedná se o hortenzii řapíkatou. K opoře se přichytává díky vzdušným kořenům. Má okrouhlé listy a v létě kvete bílými chocholíky. Připravme se však na to, že prvně vykvete až po několika letech (3 – 5 let i více). Má ráda živné půdy a stín až polostín, také jí vyhovuje spíše chráněné stanoviště. Pro milovníky netradičních rostlin je to ideální volba s nádechem tajemné exotiky.

Hedera helixBřečťan popínavý – Hedera helix

Další ze známých popínavých dřevin je břečťan popínavý. Na rozdíl od předchozích zástupců popínavek neopadává.

V dnešní době je mnoho barevných variant listů, takže se nemusíme spokojit jen s tmavě zelenou barvou. Břečťan roste takřka na každém stanovišti. Pokud začínáme břečťan pěstovat, připravme se na to, že ze začátku roste velmi pomalu, pak však přijde zlom a rozrůstání je velmi rychlé. Kdo má spíše konzervativní povahu, nebo chce svému místu na zahradě vdechnout klidnou atmosféru, břečťan je ideálním řešením.

Popínavých rostlin je velmi mnoho, v tomto článku jsme zmínili jen pár zástupců. V některém z dalších pokračování se budeme věnovat i popínavým ovocným dřevinám, jako je například „kiwi“, réva adalší. Ty jsou fajn, plody se dají jíst!

Autorka příspěvku: Ing. Petra Máslová – Dvořáková

Může se vám hodit…


Substrat_B_s_humusem_70LZahradnický substrát B s aktivním humusem je vhodný pro vysazování a pěstování stromů, keřů, stejně tak jako pro zakládání a obnovu trávníků. Udržuje kyprost a vzdušnost půd,  zaručuje dobrý růst a bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině omezují kořenové choroby. Je vhodný vysazování stromů a keřů, kde urychlí zakořeňování a šetří vláhu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu, cena 172 Kč za 70-litrové balení.

AlgahuminVitalitu čerstvě vysazených popínavých rostlin podpoří AlgaHumin. Jedná se o extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodává biologicky aktivní látky podporující vytváření kořenového systému, listů, stonků, kvetení i vývoj plodů. V e-shopu k dostání za 224 Kč, balení 1 litr.

K zapravení živin do půdy při výsadbě vyzkoušejte Hnojivo s řízeným uvolňováním živin. To je vhodné kromě okrasných i ovocných dřevin také pro balkónové rostliny, zeleninu, trvalky, letničky aj.

Jedna aplikace hnojiva s řízeným uvolňováním živin zajistí rovnoměrný přísun potřebných živin po dobu až 6 měsíců. Hnojivo je snadno aplikovatelné a díky pozvolnému uvolňování živin je jejich převážná část využita rostlinou. Každá granule je obalena polopropustnou vrstvou, která je tvořena ze speciální rostlinné pryskyřice. Dostane-li se granule do vlhké půdy, proniká voda obalem dovnitř. Živiny se rozpouštějí a pronikají přes obal ven, kde jsou přijímány kořeny rostlin. Rychlost uvolňování živin je podmíněna pouze teplotou půdy. Při vyšších teplotách se živiny uvolňují rychleji, naopak při nižších teplotách pomaleji, a tedy v souladu s požadavky rostlin na výživu. Cena v e-shopu je 197 Kč.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře