Sponzor rubriky

Jak vybrat čerpadlo na zalévání?

Vložil | 17.10.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Jak vybrat čerpadlo na zalévání, když je pro vás toto téma nové? Nejprve si položte důležité otázky – jak často se chystáte zalévat, v jakém objemu, na jakou vzdálenost se chystáte čerpat a v jakém stavu voda je?

PONORNÁ ČERPADLA

Základem je pístové mechanické čerpadlo (pumpa), které vystačí na zalévání skutečně malé plochy. Pro větší objem vody už se hodí elektrifikované čerpadlo:

Tlakové ponorné čerpadlo

Tlakové ponorné čerpadlo je oblíbené a poměrně rozšířené. Hodí se ale především na pitnou a čistou vodu. Dokáže vytvořit větší tlak, a proto se používá na čerpání z větší hloubky nebo vzdálenosti. Důležité je umístit tento typ pod povrchem, takže ho kromě studny můžete využít také v retenční nádrži. Hodí se nejen na zalévání, ale také na zásobování domácnosti, přečerpávání a odčerpávání vody.

Ponorné kalové čerpadlo funguje na stejné bázi jako tlaková ponorná čerpadla, ale je uzpůsobené na čerpání znečištěné vody. Využijete ho na čerpání rybniční nebo dešťové vody.

Vřetenové čerpadlo

Vřetenové čerpadlo je také uzpůsobené na čerpání vody o horší kvalitě. Můžete ho využít na čerpání ze studny, vodní nádrže nebo jímky. Díky ocelové hydraulické části má vysokou kvalitu a výdrž, ale na druhou stranu má menší průtok, než odstředivé čerpadlo (viz níže v povrchových čerpadlech).

Vodárna s tlakovou nádobou

Vodárna vám pomůže nejen se zaléváním zahrady, ale dokáže zároveň i zásobovat domácnost. Jedná se o naprosto samostatný systém.

Čerpadlo má vbudovaný tlakový spínač, který se automaticky spustí až při poklesu tlaku v systému. Ve výsledku spínač šetří motor a prodlužuje jeho životnost. Na druhou stranu může kolísat tlak vody v potrubí. Hodí se i na mírně znečištěnou vodu.

POVRCHOVÁ ČERPADLA

Odstředivé čerpadlo

Odstředivé čerpadlo pohání soustava kol, která nasává vodu pomocí odstředivé síly a díky tomu dokáže čerpat velký objem pod vysokým tlakem. Tento typ se hodí hlavně ve chvíli, kdy je potřeba čerpat vodu na větší vzdálenost. Hodí se na čistou nebo mírně znečištěnou vodu.

Sudové čerpadlo

Tento typ je doslova stvořený pro zahradní použití. Jedná se o ponorné čerpadlo na pitnou i dešťovou vodu. Je konstrukčně uzpůsobeno na použití v sudech, nádržích a jiných zásobnících užitkové vody.

Hodí se na menší zahrádky, protože má menší rozměry a hmotnost, ale v poměru stále dobrý výkon. Prodává se spolu s nastavitelnou hadicí, zavěšenou přímo na sudu. Některé modely už jsou automatizované.

AUTOMATICKÁ ČERPADLA

Automatická čerpadla jsou tak trochu kapitola sama pro sebe. Dají se jak ponořit, tak i umístit na povrchu. Spouští se při každém odběru vody, a proto jsou vhodnější na delší odběry. Častým a krátkým používám se jim zkracuje životnost. Automatická čerpadla do studny jsou skrytá pod povrchem kvůli hluku. Povrchová se automaticky spouštějí při odběru vody z hadice, po otevření trysky. Jsou určena spíše na čistší vodu.

Komentáře