Dřevěné altány a chatky jsou skvělými doplňky zahrad. Nenáročné a jednoduché dřevostavby jsou i místem odpočinku a prostorem pro setkávání s přáteli. Vyplatí se do těchto drobných dřevostaveb investovat a pro větší pohodlí je opatřit tepelnou izolací?
Chatky a zahradní altány jsou jednoznačně uzpůsobeny účelu a ekonomickým možnostem. Jejich konstrukce je většinou jednoduchá, rámová a opláštěná. Zahradní altány se zpravidla tepelně neizolují. Ztrácí to smysl a nevyplácí se to, protože altány většinou neobsahují žádný zdroj tepla. Jiná situace je ale u zahradních dřevěných chatek, které se například využívají i k víkendovým pobytům v chladnějším počasí.
Vzhledem k charakteru malých staveb se běžná malá dřevěná chata neizoluje stejnou technologií, jakou se zateplují ostatní zděné stavby. Dřevěné stavby jsou většinou zhotovené jako srubové z různých fošen nebo trámů a kvůli různým vnitřním pnutím dřeva pořád pracují a hýbou se. Přestože se často jedná jen o milimetrové pohyby, klasické zateplení zděných objektů u dřevostaveb provést nelze, protože by časem mohlo docházet k poškození izolací.
Zahradní chatky nejsou určené k trvalému bydlení
Stěny malých zahradních chatek se zpravidla vůbec neizolují. Podobná situace je i u velkých dřevostaveb, které se využívají k trvalému bydlení. Ty totiž mají silnější obvodové stěny od zhruba 40 až do 70 centimetrů, kde už samotné dřevo prakticky funguje jako kvalitní tepelný izolant. V případě malých zahradních chatek se ale na tepelnou izolovanost pohlíží zcela jinak. Od chaty, kam přijedete většinou jen na víkend, se požaduje úplně jiný tepelný komfort, než je tomu u staveb k trvalému bydlení.
Důkladně se izolují především podlahy a střechy nebo stropy. Podlahy se zateplují velice snadno na výšku podlahového roštu buď polystyrenem, nebo minerální vatou, přičemž konkrétní doporučení dávají přímo výrobci těchto izolačních materiálů, které obsahují vedle minerální vaty i různé tepelněizolační fólie.
Izolace střechy je důležitá hlavně v létě
Obdobně jako podlahy se izolují i střechy, které mohou být u zahradních staveb rovné i šikmé, tedy sedlové. Obvykle se izolují na výšku střešních trámů, pokud je konstrukce střechy postavená se záklopem, který se vyplní izolačním materiálem. Takovou izolaci oceníte hlavně v létě, kdy budete chatku obývat pravděpodobně nejčastěji. Jakmile se do střechy s plechovou krytinou nebo s asfaltovým šindelem opře sluníčko, uvnitř je potom nesnesitelné vedro. Investice do střechy se určitě vyplatí.
Je chybějící izolace stěn velký problém?
Zahradní chatky často využíváme k víkendovým pobytům i v chladnějším podzimním období, kdy se neobejdeme bez topení. Dřevěné stěny nemají oproti klasickému zdivu žádnou akumulační schopnost. To znamená, že objekt nemusíte celý den předem vytápět, aby se zeď prohřála. Stačí zatopit a ohříváte jen ty kubíky vzduchu, které jsou uvnitř místnosti. Znamená to, že příjemný tepelný komfort jste schopni v dřevostavbě vytvořit poměrně rychle. Pro jakoukoliv topenářskou firmu přitom není žádný problém instalovat do chatky moderní krbová kamna na dřevo a napojit je na kovový nerezový komínový systém. Takovýmto způsobem se dřevěné chatky dokážou tepelně ochránit tak, abyste v nich mohli přebývat dokonce i v zimě a bez finančně náročné izolace stěn.
Krbová kamna jsou přitom samy o sobě vysoce efektivní. Jejich použití je levné, poskytují hodně tepla a zároveň mohou plnit i estetickou úlohu. Nakonec, co může být lepšího, než ve vlahém podzimním nebo zimním večeru sledovat plápolající plamen za sklem kamen.
Autor textu: Vladeko s.r.o Tachlovice, pokračování příště…