Sponzor rubriky

Návod na správní rychlení a pěstování Amarylisu

Vložil | 12 3, 2018 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Chybí vám doma na okně barvy? Kupte si v zahradnickém obchodě Amarylis a nebo ho jenom přeneste ze zimoviště do tepla. Čas hvězdníků je tady!

amarylis_5Ještě než se pustíme do informací o pěstování, podívejme se trohu na historii této úchvatné rostliny. Amarylis pochází z jižní Ameriky, s největší pravděpodobností byl poprvé nalezen v horských oblastech Chile, Peru a nebo Argentiny. A nebo možná v Brazílii nebo Venezuele, to již dnes nikdo s určitostí říci nemůže. V každém případě je to ale rostlina, která se botanikům zalíbila a koncem 17. století se z výprav za oceán dostala také do Evropy. Tato cibulovitá kráska se pěstuje výhradně pro své velké a nesmírně krásné květy, které mají trychtýřovitý tvar. Ty se v daný čas rozvinou na dlouhém stonku v počtu 2, 3 i 5 kusů a mají nejrůznější barvy (bílá, červená, růžová, některé květy jsou také dvojbarevné či dokonce panašované). Amarylis kvete při správné péči a způsobu zimování od ledna do dubna, po odkvětu následují další fáze, a sice pěstování, klidu a přípravy na novou vegetaci, do které tato rostlina vstupuje opět květem.

První fází vegetačního cyklu Amarylisu je kvetení, které probíhá většinou na přelomu února a března. Cibule v této době začíná samovolně rašit  a my bychom ji měli přesadit do květináče tak, aby  zhruba z jedné poloviny  vykukovala ze substrátu. Dále je potřeba umístit rostlinu na předem vybrané teplé a slunné místo, ideálně na okenní parapet. Zeminu je třeba během kvetení udržovat stejnoměrně vlhkou a Amarylis nehnojíme. V této periodě „žije“ hvězdník ze zásob cibule, ze které vyrostl stvol nesoucí květy. Ten je hodně těžký a tak ho přivazujeme k bambusové hůlce nebo jiné vhodné opoře zapíchnuté do květníku.

Perioda kvetení je různě dlouhá, záleží na výši teploty a kvalitě zálivky. Oba faktory mohou její délku výrazně ovlivnit…

amarylis_1 amarylis_4
Hlavní ozdobou této jihoamerické rostliny jsou bezesporu výrazně barevné, velké květy!

Po té co amarylis odkvete nastává druhá fáze vegetačního cyklu. Jedná se o klasický růst probíhající od jara do konce léta. V této době musí rostlina nabrat novou sílu, kterou bude potřebovat pro kvetení v příštím roce. Je tedy třeba udělat všechno proto, aby vytvořila dostatek zásobních látek, které ukládá do cibule. To znamená hlavně dobře zalévat a kvalitně hnojit! Zhruba od poloviny května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, je dobré letnit Amarylis v zahradě, pokud ji nemáme, pěstujeme ho celoročně v bytě.

amarylis_6

Klidová fáze, v pořadí třetí, nastává počátkem podzimu a navazuje na dobu koncem léta, kdy cíleně snižujeme zálivku. Toto opatření směřuje k tomu, že se rostlina „zatáhne“ a listy postupně vadnou a zasychají. Zároveň se z nich veškeré zásobní látky stahují do cibule. Po odumření listů vyndáme cibule z květináče a umístíme je na temné chladnější místo s teplotou do 15oC. Počátkem listopadu pak cibule sázíme znovu do květináčů a ponecháváme je až do ledna na stanovišti bez světla a s nízkou teplotou. Při přesazování je potřeba dbát nato, aby byl nový květník o trochu větší a cibule musí být zasazena tak, aby měla 1/3 nad povrchem substrátu. A zapomenout nesmíme ani na dobrou drenáž!

amarylis_3Pokud budeme postupovat podle tohoto návodu, Amarylis nás po dlouhé zimě spolehlivě potěší svými barevnými květy a doslova rozzáří okna bytu nebo kanceláře. A uvidíte, že u jednoho nezůstanete. Řady z nás, milovníků pokojových rostlin, si z této jihoamerické rostliny na svých oknech každoročně vytváří pestrobarevné kolekce, které je možné ozvláštnit i tím, že Amarylisy do květu přivádíme postupně, řízeným pěstováním. Není to nic složitého, prostě jen některé rostliny přenesete do tepla a začnete zalévat o něco později, než ty, které již na okně máte…

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

kvetinova_zeminaPro přesazení a následné pěstování Amarylisů můžeme s úspěchem použít Zahradní a květinovou zeminu. Ta je vyrobena mícháním a tříděním rašelin, kompostu a vápenatých hnojiv. Je to univerzální pěstební zemina s příznivě upraveným obsahem organických látek, s vhodnou půdní kyselostí, obsahující potřebné množství základních i stopových živin. Je vhodná pro pěstování květin (pokojových, balkonových i  letniček), zahradních rostlin i zeleniny. Pro pěstování některých druhů květinových kultur zvlášť náročných na lehké až střední půdy (např. všechny druhy palem) doporučujeme smíchat s cca 10 % písku. V e-shopu k dostání za 89 Kč, balení 40 litrů.

Bez problémů se dá použít také úplně obyčejný Zahradnický substrát B univerzální, který dozajista někde jako zbytek z loňské sezony máte doma! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Hodí se pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. mezi jeho další benefity patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit, rychluje zakořeňování a šetří vláhu, několika násobný vítěz soutěže Čtenáři Receptáře doporučují, osvědčená receptura s dlouholetou tradicí, rašelina omezuje vznik houbových chorob, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V našem e-shopu je k dostání za 49 Kč, balení 20 litrů.

kapalne_hnojivoPro přihnojování Amarylisů i ostatních kvetoucích pokojovek doporučujeme během vegetace Hnojivo pro pokojové rostliny KVĚT. Jedná se o přípravek, který obsahuje dusík, fosfor a draslík v poměru NPK 7-5-5. Všechny okrasné rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. Jedná se o ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní vybarvení a bohaté nasazení květů. V e-shopu k dostání za 49 kč, balení 1 litr.

Po odkvětu můžeme použít ke stimulaci růstu Amarylisu zálivku roztokem Algahuminu. Cibule získá  lepší obranyschopnost proti nepříznivým vlivům a chorobám, rychleji poroste a snadněji překoná stres, který rostlina z rychleného kvetení bezesporu má!  Roztok pro zálivku by měl mít barvu středně hnědého čaje. Algahumin si můžete zakoupit v našem e-shopu, cena 195 Kč, balení 1 litr. A co nespotřebujete na Amarylis, využijete třeba pro ostatní pokojovky a nebo v užitkové zahradě. Algahumin se totiž hodí také ke kondiciaci již vysazené zeleniny, kdy vylepšuje zejména schopnost kvalitně, rychle a bohatě kořenit. A kořeny, to je základ každé rostliny!

Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. A nebo se s dotazem na dostupnost konkrétního výrobku obraťte telefonicky či prostřednictvím e-mailu na naše obchodní zástupce.

Komentáře