Jak správně na balkónovky, 3. část (verbeny, fuchsie, oleandry aj.)

Vložil | 14.6.2020 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Nejen klasické muškáty a nebo petůnie je možné pěstovat na našem balkoně, pojďme se podívat, co nám zahradníci nabízejí…

Impatiens balsaminaBalzamína (sultánka, netýkavka): balzamína je jednoletá rostlina, dorůstající podle druhu výšky 30 až 70 cm. Je to krásná a vděčná hrnková rostlina, která roste vzpřímeně v úhledném keříčku. Má masité stonky i listy. Do Evropy se dostala již v šestnáctém století z tropických krajů. Lidové označení netýkavka si balzamína vysloužila hlavně svými lusky, které jsou naplněné semínky. Při sebemenším dotyku lusk praskne a semínka vymrští do svého okolí. U květů balzamíny najdeme rozmanité barevné odstíny od bílé až po fialovou. Existuje mnoho druhů, které se vyznačují jednoduchými, poloplnými nebo plnými květy. V květináči pěstujeme vždy jen jednu rostlinu, dají se ale sesazovat i do truhlíků. Dobře se jim daří na plném slunci, musí být ovšem hodně zalévány.

verbenaVerbena neboli sporýš: verbena je vytrvalý druh květiny pocházející z Ameriky a u nás se pěstuje zpravidla jako jednoletá rostlina. Na jaře se prodávají různé odrůdy křížence Verbena hybrida. Verbenu je možné použít jako jednoletou záhonovou rostlinu, i když převislé odrůdy se dobře uplatňují v zavěšených nádobách a v truhlících. Vzhůru rostoucí odrůdy jsou zvláště vhodné pro pěstování v květináčích. Verbena nejlépe kvete na plném slunci, i když se spokojí i s polostínem. Má ráda živnou půdu, která drží vodu. V době růstu verbenu štědře zaléváme. Vyštipováním odkvetlých květů se stonky verbeny více rozvětví a rostlina po celé léto nepřetržitě kvete. Verbena se může vysévat začátkem jara pod sklo, případně i koncem léta do skleníku. V zimě rostliny potřebují co nejvíce světla, mírně vlhkou zeminu a minimální teplotu 8 °C.

fuchsieFuchsie: tato rostlina působí dojmem tropické rostliny a pochází z horských oblastí Latinské Ameriky. Z přibližného počtu sta původních druhů bylo postupně vyšlechtěno více než 8000 odrůd, pro dekorativní účely se však pěstuje jen několik desítek prověřených odrůd. Nejvíce se fuchsie hodí k pěstování v nádobách nebo na balkónech v truhlících či závěsných nádobách. Tyto rostliny jsou ozdobou nejen našich balkónů, ale i teras a menších zahrádek. Pro fuchsie, které se pěstují v květináčích venku, je nejvhodnější místo chráněné před větrem. Většina odrůd má ráda částečný stín. Fuchsie lze pěstovat také v bytě na okně, podmínkou ovšem je, že vzduch musí být dostatečně čerstvý a ne příliš suchý. V uzavřeném prostoru s nedostatečnou výměnou vzduchu mohou fuchsie trpět plísní šedou nebo mohou začít opadávat poupata. Na jaře rostlinu silně seřízneme, aby si udržela kompaktní tvar.

OleandrOleandr: oleandr se pěstuje během léta na plném slunci v nádobách. Vyžaduje hodně slunečního svitu a v nevydařeném létě venku hůře kvete. Ke správnému růstu a bohatému kvetení potřebuje hodně vody a živin. Ve skleníku nebo v zimní zahradě vykvétá dříve a mívá bohatší květy. Barva květů je většinou růžová, někdy bílá, lososová nebo červená. Květy mohou být jednoduché nebo plné, navečer silně voní. Celá rostlina je jedovatá! Oleandr po odkvětu velmi silně seřízneme, jinak by rostlina ztratila kompaktní tvar. Nově vyrostlé výhony chráníme, protože na nich se na podzim tvoří nové pupeny pro kvetení v následující sezoně. Oleandr nejlépe přezimuje na chladném a světlém místě (min. 5 °C), v téměř suché zemině.

Durman – Brugmansia_sDurman – Brugmansia: jedná se o vytrvalé keřovité rostliny, kterým se v létě dobře daří venku na teplém, slunném až polostinném místě, nejlépe ve skleníku nebo v zimní zahradě. Aby získal sílu ke kvetení v pozdějším létě, potřebuje pravidelnou zálivku a dostatek živin. Vhodnou dobou k jeho nákupu je léto, protože pak si můžeme vybrat rostlinu nejen podle tvaru a vůně, ale hlavně podle barvy květu, která může být bílá, žlutá, růžová, oranžová nebo oranžově červená. Před prvním nočním mrazem je nutné durman přenést do domu a umístit ho v chladné suché místnosti o teplotě min. 5 °C. Durman v zimě seřízneme, přičemž mladé rostliny zkrátíme až na dvacet centimetrů. Vždy zjara rostlinu přesadíme do živné, nejlépe hlinité směsi. Durman je jedovatý a zvláště nebezpečné jsou květy a semena!

Durman - DaturaDurman – Datura: jménem datura se označují jednoleté druhy durmanu. Datura metel je rostlina s měkčími listy a převislými plody. Je to ozdobná jednoletá rostlina, která se může pěstovat v květináči na slunném nebo jen lehce přistíněném místě. Na terase nebo balkóně kvete od června až do prvního mrazu. Rostlina vyžaduje bohatou zálivku a hnojení, ale je náchylná na dlouhodobě přemokřenou půdu, proto je dobré mít v nádobě spodní odtok vody. Květy jsou většinou bílé až slonově bílé, světle žluté, modré. Důležité upozornění na závěr: datury jsou velmi jedovaté rostliny! Hlavně malé děti je ale milují, protože jsou pestrobarevné a vytvářejí kalichy, které se hodí na hraní, třeba na princezny. Je tedy třeba hodně obezřetnosti a nebo rostliny umístit mimo možný dosah malých obyvatel domu a zahrady.


Co se vám může při pěstování těchto rostlin hodit

Substrát s mykorhizními houbamiPro výsadbu balkonových rostlin použijeme ideálně Substrát s mykorhizními houbami pro balkonové květiny. Ten je díky unikátní receptuře pro vaše balkónové květiny pěstované v květináčích, truhlících i kameninových korytech nejlepší. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, dobře vyzrálého jemně tříděného kůrového kompostu a přídavku minerálních (kombinovaných a jednosložkových) hnojiv. Substrát je obohacen o smáčedlo, vododržnou látku (půdní kondicionér) a vybrané druhy/kmeny mykorhizních hub. V e-shopu k dostání za 157 Kč, balení 40 litrů.

Mykorhizní houby pro balkonové rostlinyPro lepší zakořenění a následný růst je možné použít Mykorhizní houby pro balkónové květiny. Houby rodu Glomus tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin a vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody i živin a jejich efektivnější dodání rostlinám. Tím jim zajišťuje lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů, dlouhodobější kvetení a vyšší odolnost proti nepříznivým vlim. V e-shopu k dostání za 282 Kč, balení 750 gramů.

AlgahuminVitalitu balkonových rostlin podpoří AlgaHumin. Jedná se o extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodává biologicky aktivní látky podporující vytváření kořenového systému, listů, stonků, kvetení i vývoj plodů. V e-shopu k dostání za 214 Kč, balení 1 litr.

Premium BalkonK výživě všech druhů balkonových rostlin pak doporučujeme hnojivo Hortilon Premium BALKON. To je vhodné pro je vhodné pro hnojení všech balkónový květin (muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, aksamitníky, bakopa a jiné) s výjimkou kyselomilných rostlin. Hnojivo Balkón svým vyváženým složením zajišťuje optimální výživu balkónových květin a zaručuje bohatou tvorbu květů a zdravý růst. V e-shopu k dostání za 136 Kč, balení 1 kg.

Máte-li  zájem také o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), které se dají využít při pěstování, můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře