Muškáty a petúnie – klasika pro okenní truhlíky!

Vložil | 27.5.2022 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

V tomto článku si povíme něco o druzích rostlin, které lze  na balkónech, parapetech i na terasách považovat za absolutní základ…

Obecný název balkónové květiny zahrnuje rozličné druhy rostlin, které jsou schopny během několika měsíců krásně kvést i v omezených nádobách či truhlících.

PELARGÓNIE: tyto rostliny pocházejí z jižní Afriky a jsou schopny zvládnout nejen období sucha, kdy jim opadávají listy, ale i období dešťů, během kterého se jim naopak daří, bujně rostou a kvetou. Tyto květiny jsou vhodné pro slunná místa na balkóně, terase nebo na okenním parapetu, ale vždy s hojnou zálivkou.

Pelargónie lze rozdělit do čtyř základních skupin: a) vonné pelargónie , b) velkokvěté pelargónie (Grandiflorum – hybridy), c) pelargónie, muškáty (Zonale-hybridy), d) převislé pelargónie (Peltatum-hybridy)

Pelargonium Peltatum jednoduché ( červená, růžová, bílá) Pelargonium Peltatum plnokvěté (mix barev) Pelargonium Zonale (mix barev)

Listy vonných pelargónií obsahují éterické oleje a krásně voní, např. voní po růžích, citrónech nebo mají kořeněnou vůni. Velkokvěté pelargónie kvetou převážně v jarních měsících, při vysoké letní teplotě se květy netvoří. Potřebují slunné místo u okna, chráněné před silným poledním úpalem.  Převislé pelargónie jsou někdy označovány jako břečťanovité, protože připomínají svým tvarem list břečťanu. Tenké stonky visí volně dolů, proto jsou nejvhodnější do zavěšených nádob a truhlíků.

Nejznámějšími pelargóniemi jsou Zonale-hybridy, známé též pod lidovým označením muškáty. Kulaté stonky jsou ze začátku dužnaté, později dřevnatí až do tvaru malého keříku. Listy mají tmavší podkovovitou kresbu. Květy jsou velké, jednoduché nebo plné. Barvu mají červenou, růžovou, purpurovou nebo bílou. U muškátů bylo vyšlechtěno obrovské množství variet různých barev květů, listů a velikostí, takže si vybere opravdu každý.

Surfinia (mix barev)PŘEVISLÉ PETUNIE neboli SURFINIE: pod označením surfinia se prodávají převislé petúnie, jejichž stonky volně visí dolů a ozdobně přepadají přes okraj květináče. Běžné petúnie se rozrůstají do šířky a výšky, surfinie při dobré péči tvoří dlouhé převisy plné květů bílé, růžové, modré nebo purpurové barvy. Petúnie i surfinie potřebují ke svému bohatému růstu dostatečně teplé stanoviště se slunečním svitem. Stanoviště by mělo být chráněné před silnými dešťovými srážkami. Na místech, kde jsou květiny vystaveny silnému větru a dešti, je větší riziko poškození křehkých květů nebo celých rostlin. Kvalitním odolným odrůdám nevadí ani delší vlhké období a poškozené květy jsou rychle nahrazovány novými.

Petúnie jsou značně odolné proti suchu. To však platí pro rostliny vysazené ve volné půdě, kde si kořeny vodu najdou. Jinak je tomu při pěstování v nádobách. V porovnání s převislými pelargóniemi jsou převisle rostoucí petúnie náročnější na pravidelnou zálivku. Nevyhovuje jim delší období sucha. V dlouhodobě přemokřeném substrátu jsou petúnie napadány půdními houbami. Aby rostliny krásně kvetly, je nutné zvolit dostatečně velké nádoby (truhlíky, závěsné květináče, mísy) a vhodný substrát. Doporučit lze například Zeminu pro petúunie (surfinie), Substrát s mykorhizními houbami pro balkonové květiny. aj. Následně je nutné pravidelně zalévat a přihnojovat. Surfinie vyžadují slunné stanoviště, snáší však i polostín, kde ovšem méně kvetou. V létě může být surfinie umístěna nejen venku, ale i uvnitř domu. Péče o tuto rostlinu je velmi jednoduchá. V době růstu ji zabezpečíme hodně světla a vody a pravidelně jednou za týden přihnojujeme roztokem hnojiva Hortilon Premium Balkon.

mini_petunieMILLION BELLS : million Bells neboli mini petunie je bohatě kvetoucí balkónová květina v široké paletě barev, vhodná pro slunná i poloslunná stanoviště, chráněná před silným větrem. Vysazujeme ji do truhlíků a závěsů, lze ji ale použít i jako kobercovou květinu na olemování záhonů. Million Bells mají převislý, velmi bujný růst a bohatě kvetou. Barvy květů mohou být růžová, modrá, bílá, červená, žlutá a lila. Sazenice Million Bells vysazujeme v květnu do truhlíků s drenáží (např. keramzit), protože rostlina nemá ráda přemokření. Pravidelně přihnojujeme 2x týdně hnojivem pro balkónové květiny, které obsahuje podíl železa. V horkých letních dnech je nutná pravidelná zálivka ráno i večer. Pro omlazení rostlinu můžeme v červenci zastřihnout na 20 až 30 cm. Výhony brzy nasadí množství květů.

lobelkyLOBELKA: tato rostlina se dobře vyjímá nejen v květinovém truhlíku na balkóně, ale také v květináči na terase. Lze ji pěstovat jak na balkónech, tak i v nádobách. Potřebuje umístění na slunném a vzdušném stanovišti. Bohatě kvete také u okna nebo ve skleníku. Lobelka má mnoho odrůd s různými barevnými variacemi. Stonky jsou převislé a splývají přes okraj květináče.

Pokud má rostlina správnou péči (pravidelná zálivka a hnojení), změní se v bohatou záplavu květů. Jestliže rostlina takovou péči postrádá, její stonky zatvrdnou a jsou holé. Lobelka přejde při nepříznivých podmínkách do růstového klidu, v takovém případě je třeba stonky radikálně seříznout a následně začít s pravidelnou zálivkou a výživou. Rostlina pak rychle obnoví bohaté kvetení. Starší rostlinky je možné přezimovat, ale snadnější je pěstovat každý rok nové. Přece jen krása balkonovek je vždy na prvním místě a ty, které zimujeme, již většinou takových kvalit v následujícím roce nedosahují!


Jistě se vám hodí…

Pro výsadbu balkonových rostlin použijeme ideálně Substrát s mykorhizními houbami pro balkonové květiny. Ten je díky unikátní receptuře pro vaše balkónové květiny pěstované v květináčích, truhlících i kameninových korytech nejlepší. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, dobře vyzrálého jemně tříděného kůrového kompostu a přídavku minerálních (kombinovaných a jednosložkových) hnojiv. Substrát je obohacen o smáčedlo, vododržnou látku (půdní kondicionér) a vybrané druhy/kmeny mykorhizních hub. e-shopu k dostání za 157 Kč, balení 40 litrů.

Zemina pro petúnie (surfinie) je speciální zemina určená pro pěstování petúnií a surfinií v květináčích, truhlících nebo korytech. Je vyrobena z kvalitních tříděných přechodových a slatinných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a minerálních hnojiv. V e-shopu k dostání za 76 Kč, balení 20 litrů.

K výživě všech druhů balkonových rostlin pak doporučujeme hnojivo Hortilon Premium BALKON. To je vhodné pro je vhodné pro hnojení všech balkónový květin (muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, aksamitníky, bakopa a jiné) s výjimkou kyselomilných rostlin. Hnojivo Balkón svým vyváženým složením zajišťuje optimální výživu balkónových květin a zaručuje bohatou tvorbu květů a zdravý růst. V e-shopu k dostání za 165 Kč, balení 1 kg.

Vitalitu balkonových rostlin podpoří AlgaHumin. Jedná se o extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodává biologicky aktivní látky podporující vytváření kořenového systému, listů, stonků, kvetení i vývoj plodů. V e-shopu k dostání za 245 Kč, balení 1 litr.

Pro lepší zakořenění a následný růst je možné použít Mykorhizní houby pro balkónové květiny. Houby rodu Glomus tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin a vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody i živin a jejich efektivnější dodání rostlinám. Tím jim zajišťuje lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů, dlouhodobější kvetení a vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům. V e-shopu k dostání za 342 Kč, balení 750 gramů.

Algahumin Premium Balkon Mykorhizní houby pro balkonové rostliny

Máte-li  zájem také o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), které se dají využít při pěstování, můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře