Víte, jak vhodně upravit hrob na Dušičky? Přinášíme pár rad a nápadů…

Vložil | 18.10.2016 | Žádné komentáře | OSTATNÍ

 

Blíží se doba, kdy vzpomínáme na své zemřelé, a to je i čas, kdy bychom měli důstojně upravit pietní místa. A je jedno, zdali se jedná o hroby zakryté žulovou deskou nebo vrstvou bělavého písku, či o ty, které osazujeme podzimní zelení.

pouziti-pokryvnych-rostlinÚdržba hrobu se odvíjí od toho, z jakého materiálu je náhrobek zhotoven a zda je pokryt náhrobní deskou, nebo zda máme kolem hrobu jenom obrubníky a uvnitř je zatravněná plocha nebo zemina, v níž jsou zasazeny nějaké rostliny.

Žulový náhrobek: pokud se staráme o hrob tohoto typu krytý po celém povrchu žulovou deskou, vystačíme si při údržbě s rýžovým kartáčem a vhodným saponátem. V případě leštěné žuly je možné použít i některá na tyto povrchy doporučovaná chemická rozpouštědla nebo čističe sanitární keramiky postavené na bázi kyselin. Kromě nich se dá využít i „babičkovská rada“, kdy nám postačí ředěný ocet. Všechny uvedené přípravky jsou kyselé a poměrně spolehlivě rozpustí minerální usazeniny.

vysadba-chrysantemMramorový náhrobek: tento typ povrchu se dá vcelku úspěšně vyčistit jemným kartáčem a tekutým pískem, který používáme v kuchyni na nádobí. Povrch mramoru nejprve namočíme, potom očistíme pomocí uvedeného přípravku a nakonec opláchneme a osušíme. Mramorový povrch si nesmíme poplést se žulovým, protože mramor nesmí přijít do styku s kyselinami, které ho poleptají a vytvoří nevzhledné skvrny, které se nedají odstranit.

Terrazzo náhrobek: tento druh krytí a úpravy hrobů je poměrně běžný, všechny použité prvky náhrobku jsou zhotoveny ze směsi cementu a drobného štěrku. Povrch je následně vybroušen do hladkého povrchu. Tyto náhrobky najdeme především na starších hrobech z poloviny až konce minulého století. Terrazzo můžeme čistit mechanicky a použít i běžné saponáty. Povrch tohoto materiálu je odolný jak kyselinám, tak i zásadám, proto lze použít celou řadu čistících přípravků.

Hroby s volnou plochou pro výsadbu: stejně jako po celý rok musíme i před Dušičkami nejprve odstranit zbytky letniček, popř. i trvalek, které na hrobě rostou. Ponecháváme jenom keříky, např. tvarované buxusy. Zeminu zkypříme, důkladně vyplejeme a urovnáme. Na doplnění chybějícího substrátu používáme např. Zeminu pro hroby. Tu rovnoměrně rozhrneme po předem upraveném povrchu.

zakryti-zulovymi-deskami-na-nich-nadobove-rostliny uprava-s-centralne-umistenou-zulovou-deskou vysadba-chrysantem-po-krajich-plochy
Vlevo nádobové květiny na hrobu zakrytém žulovými deskami, uprostřed úprava hrobu s centrálně umístěnou žulovou deskou, vpravo výsadba chryzantém po krajích plochy

Do takto nachystané plochy sázíme rostliny jako jsou macešky, voskovky nebo drobné chryzantémy. Tyto rostliny můžeme rovněž vysazovat jako „solitéry“. Zakoupené květiny vyjmeme z květníku, na ploše vybereme vhodné místo, vyhloubíme patřičně velkou jamku, na jejíž dno nasypeme Zeminu pro hroby. Chryzantému do jamky umístíme a zahrneme okolní zemí. Nakonec nezapomeneme zalít. Stejně jako celou plochu hrobu můžeme osazovat i jednotlivé pásy zeminy, např. po obou stranách středové žulové desky. Vysazené rostliny nijak nehnojíme, pouze je zaléváme až do zámrazu.

Autor příspěvku: Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

zemina-pro-hrobyPro úpravu pietních míst doporučujeme Zeminu pro hroby. Ta patří mezi speciální substráty sloužící k zakrytí ploch hrobů či jiných míst na hřbitovech. Zemina je vyrobená tříděním, drcením a mícháním rašeliny zahradnické a kompostové, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Tmavá barva substrátu propůjčuje plochám, na kterých je navrstvena, smuteční vzhled a pietní náladu prostředí, v němž se nachází. Je vyhnojena na několik týdnů a používá se k pěstování macešek, voskovek, balzamín, bohyšek a jiných druhů určených pro tato místa. Vhodná je i pro nádobové rostliny. V e-shopu k dostání za 79 Kč, balení 40 litrů.

Komentáře