Každé grilovací zařízení potřebuje odpovídající zdroj energie, kterou následně využívá pro přípravu pokrmů. Je to plyn, dřevěné uhlí, elektrika anebo pelety. Z čeho tyto malé „kousky dřeva“ vznikají a co od nich můžeme při grilování očekávat?
Dřevěné pelety se vyrábí lisováním dřevěných pilin nebo hoblin (tzv. peletizace), to znamená vedlejších produktů vznikajících při zpracování dřeva. Vyznačují se extrémní hustotou a naprosto nulovým, nebo velmi nízkým, obsahem vody a používají se jako kvalitní, zdravotně nezávadné ekologické palivo pro přípravu pokrmů ve speciálních grilech k jejich využití zkonstruovaných.
Jak pelety vznikají?
Základní surovina je pod vysokým tlakem protlačena skrz malé kruhové otvory matrice, přičemž se zahřívá na teplotu kolem 100 oC. To znamená, že celulóza, která se nachází ve dřevě vlivem teploty měkne a působí jako jakési lepidlo. To umožňuje slisovat piliny nebo hobliny bez přidávání jakýchkoliv přísad, které z hlediska potravinářského použití pelet nejsou při výrobě povoleny.
Není peleta jako peleta!
Co se týče druhů tohoto paliva, k dispozici je spoustu zajímavých možností. Tak například pelety na grilování Jablko (Apple) se používají při grilování kuřecího masa, divokých ptáků nebo vepřového. Bílý ořech (Hickory) se hodí pro přípravu žeber, vepřových plecí, veškerého červeného masa nebo i drůbeže. Grilovací pelety Třešeň (Cherry) využijeme pro šunku, krocany anebo kuřata, dub (Oak) je pak doporučován k přípravě jehněčího, hovězího, bůčku nebo klobásy. Existují také pelety s univerzální chutí, obchodní název Whisky, které kuchaři „párují“ se všemi druhy masa, sýrů, uzenin i ryb. A pro drůbež, vepřové maso a ryby se hodí také pelety z tvrdého dřeva Buk. Tato doporučení respektovat můžeme i nemusíme, vždy záleží na přístupu kuchaře, našich chutích, popř. na tom, co mají rádi hosté narozeninové párty…
Pelety pro gril a do kotlů
Co se týče pelet jako materiálu, podobný zdroj tepla se používá i pro kotle ústředního topení. V podstatě jsou to malé uniformní válečky, které se ale čas od času snaží lidé při grilování v rámci šetření nahradit dřevěnou štěpkou nebo drobnými kousky dřeva, které jim zbyly v dílně apod. U některých grilů by to teoreticky šlo, ale v zásadě je třeba říci: „Ne!“
Při záměně popisovaných materiálů nejde ani tak o to, že bychom nedokázaly štěpkou gril roztopit a udržet v něm potřebnou teplotu, v sázce je mnohem víc! Může se nenávratně poškodit podávací šnek anebo tzv. krokový motor, který ho pohání. Oprava levná není a na záruku v tomto případě zapomeňte.
Na tomto místě bychom se možná mohli zmínit ještě o jedné důležité věci, a sice o tom, z čeho mohou být pelety pro gril a domácí kotle vyrobeny. U pelet používaných pro přípravu pokrmů vycházíme z potravinářských atestů, které zcela přesně uvádějí původ suroviny i složení pelet. Do těch pro zplynovací kotle už tolik „nevidíme“, není to ani nutné, protože do styku s jídlem přijít nesmí. A i když je rozdíl v ceně značný, jistě si nechcete připravovat třistagramový steak z hovězího masa plemene Angus na něčem, co možná obsahuje zbytky lamina s formaldehydem, z něhož je vyrobena vaše kuchyně…
Naprosto jednoznačné bio grilování
V peletách pro peletové grily žádné chemické esence, pojiva či jiné podobné přísady nejsou. Jedná se pouze o slisovanou dřevní hmotu, jejíž vlastnosti jsou dány jen látkami, které se v ní nachází. Ty jsou přírodního charakteru a způsobují specifickou vůni kouře, jež se zcela logicky přenáší i na připravované maso, zeleninu nebo ryby. Dalo by se tak říci, že grilování s originálními peletami je jedním z „nejčistších“ způsobů přípravy pokrmů, který lze v gastronomii najít.
Kolik pelet pro grilování potřebujeme?
Na tuto otázku se dá odpovědět jednoduchým příkladem. Při zimním grilování, kdy se teploty venku pohybují třeba 5-7 oC pod bodem mrazu, a my připravujeme tzv. dlouho tažené maso (doba grilovaní 6-8 hodin), spotřebujeme reálně zhruba 6 až 7 kg pelet.
Vlhkost při skladování je devastační!
Pokud nám nějaké po grilování v zásobníku zbydou, je třeba je vyndat, protože okamžitě začínají nasávat vlhkost a rozpadat se. To znamená, že je lepší palivo postupně přisypávat než zaplnit celou násypku naráz a zbytek v ní ponechat do dalšího víkendového grilování. Na uskladnění rozbaleného pytle postačí plastové vědro s těsnícím víkem a prostředí garáže či příručního domácího skladu, kde je chladno a sucho.
Autor článku: GrilyKrby.cz
Pokračování příště…