Sponzor rubriky

Víte, jak správně ošetřit dřevěný nábytek před sezonou?

Vložil | 11.5.2023 | Žádné komentáře | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

Exotické dřevo patří se díky svému atraktivnímu zevnějšku a výborným užitným vlastnostem těší velké oblibě. Často se používá k výrobě zahradního nábytku, který nejenže umožní pohodlné posezení, ale navíc se stane ozdobou celé zahrady. Ale abychom se z teakového nábytku mohli těšit co nejdéle, je třeba mu věnovat patřičnou péči a pravidelně jej natírat ošetřujícím olejem, který ho ochrání od všeho zlého. A ideální doba je právě teď, brzy zjara.

zahradni-nabytek-Lake_Deer_SF_31_LRCharakteristika teakového dřeva

Neošetřené teakové dřevo má žlutohnědou barvu, která se vlivem okolního prostředí klimatických vlivů (silný déšť, ostré slunce, sníh, mráz apod.) mění a postupem času získává až šedostříbrnou patinu. V rámci prodloužení životnosti a udržení zahradního nábytku v co nejzachovalejším stavu se dřevo povrchově upravuje, aby bylo schopno čelit náporům škůdců, plísní, hub a nepříznivých klimatických vlivů. K povrchové úpravě teakového dřeva se úspěšně používá speciální ošetřující olej, se kterým lze dosáhnout nejlepších výsledků a nejefektivnější ochrany.

Nábytek musíte nechat rozkoukat

Před olejováním zahradního teakového dřeva se doporučuje nechat nábytek zhruba týden v exteriéru, aby se takříkajíc aklimatizoval. Ale pozor! Pokud máte nábytek zcela nový, je bezpodmínečně nutné, abyste první ochranný nátěr ošetřujícím olejem na dřevo nanesli ještě předtím, než se na povrchu vytvoří výše zmíněná šedostříbrná patina.zahradni-nabytek-Lake_Deer_SF_34_LR

Nábytek musí být čistý jako lilie

Dříve než se pustíme do samotného napouštění teakového zahradního nábytku ošetřujícím olejem, musíme se přesvědčit, že jsme povrch jednotlivých kusů exotického nábytku zbavili všech mechanických nečistot, zvlášť stál li nábytek volně na holé zemi. Při zbavování nábytku nečistot buďte skutečně důkladní a nic nepodceňte. Je třeba odstranit každičkou čmouhu, každičké smítko prachu, aby šel olej na teakový zahradní nábytek dobře nanést a hlavně aby se do exotického dřeva plnohodnotně vstřebal.

Jak a čím olej nanášíme?

K nanášení oleje na teakové dřevo používáme čistý štětec. Po natření by měl být povrch dřeva vlhký, ale zase by na něm neměly být příliš silné vrstvy oleje. Přebytečný olej opatrně setřeme čistým hadříkem. Poté necháme nábytek řádně proschnout. Bohatě bude stačit, když necháte nábytek 24 hodin v klidu. Jeden den je dostatečně dlouhá doba, aby se ošetřující olej zcela vstřebal a vyschl. Jakmile je olej zaschlý, můžete začít nábytek volně používat.

Autor příspěvku: Vladeko s.r.o. Tachlovice, váš partner pro pohodové posezení v zahradě!

Komentáře