Klasické dřevěné podlahy nebo raději moderní kompozitní podlahové systémy? Oba druhy venkovních podlah mají svá pro a proti a na následujících řádcích si jejich nejdůležitější vlastnosti rozebereme.
Dřevěné podlahy jsou vždy ceněny především pro svůj vysoce atraktivní zevnějšek, dobré užitné vlastnosti a oproti kompozitním podlahám také pro snáze stravitelnou pořizovací cenu. Pro mnoho lidí bude také nezanedbatelným faktorem skutečnost, že se jedná o čistě přírodní materiál, který navíc lépe splyne s prostředím zahrady. Pokud se ale rozhodnete pro dřevěnou podlahu, počítejte s tím, že o ní budete muset pravidelně a důkladně pečovat. Bez řádné údržby by se i podlaha z nejkvalitnějšího dřeva na trhu velmi záhy proměnila v něco, co na zahradě rozhodně mít nechcete. Základní ochrana dřeva se zpravidla provádí tlakovou impregnací. K údržbě podlahy v co nejzachovalejším stavu také slouží různé laky, lazury a speciální oleje, pomocí nichž se dřevu dodávají potřebné resistenční látky. Díky nim pak bude dřevo lépe vzdorovat škůdcům, hnilobám, plísním a ostatním škodlivým vlivům. Kromě udržení podlahy v co nejlepším stavu se díky ošetřujícím přípravkům prodlouží také životnost dřevěné podlahy. Nutnost pravidelné údržby platí jak pro podlahy z tuzemských, tak z exotických dřevin. Ovšem s tím rozdílem, že exotické dřeviny jsou výrazně houževnatější než naše domácí a není proto nutné ošetření pomocí tlakové impregnace.
Nelze si nevšimnou vzrůstající obliby exotických dřevin, které v mnoha případech úspěšně nahradily běžně užívané české stromy, mezi které patří primárně jehličnany typu smrk nebo borovice. Exotické dřeviny jsou mimořádně tvrdé a pevné, díky čemuž se skvěle hodí jako podlažní materiál. Stoupence si získaly také vysokou estetickou hodnotou a puncem exkluzivity. Nejčastěji používanými exotickými dřevinami v českých zahradách jsou mahagon, massaranduba, bangkirai apod. S oblibou se používají pro venkovní podlahy, ale i k výrobě schodiště nebo jako obklady zahradních jezírek nebo venkovních bazénů.
Typické vlastnosti kompozitních podlah
Kompozitní parkety jsou podobně odolné jako plastové materiály, ale zároveň si uchovávají i dekorativní vlastnosti klasického dřeva. Poměr obou složek, tedy dřeva a plastu činí 60:40 ve prospěch přírodního materiálu. Kompozitní prkna mají neštěpivou a nelámavou strukturu, takže nehrozí zadření třísky ani při prudkém sklouznutí při chůzi na boso. Tuto skutečnost oceníte, zejména pokud máte malé děti. Kompozitní parkety jsou oboustranné a mohou být na podlahový rošt kladeny na střídačku. Podlaha pak bude mít jako celek nepravidelný profil.
Výhody a nevýhody kompozitních podlahových systémů
Velký rozdíl mezi dřevěnou a kompozitní podlahou spočívá v náročnosti údržby. Zatímco dřevo, jak už bylo řečeno, se bez pravidelné péče a ošetřování pomocí různých přípravků neobejde, kompozitní podlahy nevyžadují prakticky žádnou údržbu. To se hodí například, když si chcete pořídit venkovní podlahu na chatě, kam jezdíte jen v sezóně a po dobu vaší nepřítomnosti se o údržbu podlahy nemá kdo starat. U dřevěné podlahy by se vaše delší nepřítomnost a zanedbání údržby viditelně projevila. Naopak kompozitní podlaha ani nezaznamená, že jste ji nechali ležet ladem. Díky vyšší odolnosti vůči vodě a ostatním škodlivým činitelům, se kompozitní podlahy dožívají delšího věku než podlahy dřevěné.
S nadsázkou se dá říci, že jedinými nevýhodami kompozitních podlah je vyšší pořizovací cena a skutečnost, že to prostě není dřevo. Jinak je po všech stránkách takřka ideální podlahovou krytinou pro venkovní terasy, balkóny, lodžie a také pro zahradní pergoly a altánky. Nezřídka se kompozitní materiál využívá také k obložení venkovních bazénů a okrasných i koupacích zahradních jezírek.
Mají kompozitní podlahy nějaké nevýhody?
Obecně se nedá říci, že jedny nebo druhé podlahy jsou lepší nebo horší. Ať už se rozhodnete pro dřevěné nebo kompozitní podlahy, neuděláte chybu. Jde jen o to, jaké máte požadavky a jaká kritéria preferujete. Komu se zajídá dřina spojená s údržbou podlahy a není mu líto groše, pravděpodobně bude preferovat kompozitní podlahy. Dřevo upřednostní zejména ti, kteří si potrpí na přírodních materiálech a nevadí jim se o podlahu pravidelně starat.
Krásné léto přeje Vladeko s.r.o Tachlovice, váš dodavatel venkovních podlah.