Máme-li rádi narcisy, tulipány nebo hyacinty a nechceme čekat na květy do jara, můžeme zkusit rostliny „popohnat“. Pokud zasadíme hlízy do květníku nebo ozdobného kontejneru v této době, vykvetou za několik týdnů a ozdobit si s nimi můžeme třeba i štědrovečerní tabuli.
Abychom dokázali jmenované rostliny správně načasovat, musíme pro rychlení vytvořit odpovídající podmínky. Primárně je potřeba zajistit optimální teplotu, důležité ale může být i světlo, složení substrátu či přiměřená zálivka. Nádoba jako taková vliv na úspěch v podobě jarních květů v zimě nemá.
Které rostliny jsou pro rychlení vhodné?
V podstatě se jedná o většinu cibulovin, které vídáme kvést na zahradách nebo v parcích v jarních měsících. Jsou to všechny dostupné odrůdy krokusů a hyacintů, narcisy, rané tulipány, modřence, popř. i netradiční konvalinky. I ty se dají zasadit do nádoby a nastimulovat ke kvetení.
Jak postupovat při výsadbě do nádoby?
V prvé řadě je třeba květníky rozdělit na hluboké a ty, které jsou určeny pouze pro povrchové sázení. Bude-li nádoba hluboká kolem 35 cm, dají se cibulky jednotlivých druhů rostlin vysazovat ve dvou i více vrstvách a my se můžeme těšit z většího počtu rostlin nesoucích rozdílně velké a barevné květy. Důležitý je i průměr nádoby, který by měl být v závislosti na okrasném efektu asi 30 cm. Do „záhonku“ takové velikosti se pak vejde asi 8 – 10 cibulek narcisů, 10 – 12 raných tulipánů a do 20 kusů cibulí krokusu. Hyacintů samozřejmě méně, cca 5 – 7 ks.
Pro rychlení je potřeba vybrat jen kvalitní, zdravé a vitální cibule. Nesmí být mechanicky poškozené, bez krycích listenů, se známkami hnilob či houbových onemocnění a důležitá je i patřičná velikost. Zkušení zahradníci uvádějí, že narcisy a tulipány by měly mít cibule asi 3 – 4 cm v průměru, hyacinty pak 5 – 6 cm. Zeminu používáme lehčí a více písčitou než při výsadbě na záhonu a přidat se do ní dá i perlit nebo trochu kvalitní rašeliny. Drenáž na dně být nemusí, pro odtok přebytečné vody je to ale jistější.
Při sázení postupujeme následovně. První dáváme na dno drenáž, na ni nasypeme asi 10 cm kvalitního rašelinového substrátu smíchaného s kompostem a přidat pro vylehčení je možné i perlit. Máme-li hlubší nádobu, pak jako první vysazujeme tulipány a hyacinty, přičemž dbáme na to, aby se cibulky nedotýkaly! Tyto cibulky zasypeme asi 4 – 6 cm silnou vrstvou zeminy a dále sázíme narcisy. I na ty přijde zem v podobně silné vrstvě a na ni vysadíme poslední drobné cibulky, mezi něž patří krokusy a nebo modřence. Substrátu, který je chrání, bude asi 10 cm, důležité je nechat okraj nádoby volný kvůli zálivce. Chceme-li rychlit jen jeden druh nebo použít menší nádobu, můžeme sáhnout po květníku o průměru 10 cm. Tam se vejde buď 1 hyacint, 3 – 4 narcisy a tulipány, a nebo 6 – 7 krokusů. Záleží samozřejmě na velikosti cibulek.
Následná péče o rychlené rostliny
Takto zasazené cibuloviny umístíme do chladna a počkáme, až zakoření. To trvá u krokusů asi 7 týdnů, u hyacintů 8 týdnů, tulipány koření déle – cca 10 týdnů a podobně jsou na tom i narcisy. Substrát u kořenících rostlin nesmí promrznout, a tak nádoby stavíme na chladné, ale bezmrazé místo. Pokud jsou takové zimy jako posledních pár let, mohou zůstat po výše uvedenou dobu misky s vysazenými cibulemi i venku. V takovém případě je stavíme do závětrného místa, kde nesvítí sluníčko, nejlépe na podložku, která od země izoluje (prkno, polystyren). Světlo potřeba není a teplota by neměla přesáhnout 8 – 10oC. Teprve po této době, kdy cibule vytvoří potřebný kořenový systém, můžeme nádoby přenést na teplo a světlo a nechat vyrašit a následně vykvést. Během zakořeňování přiměřeně zaléváme, ale nehnojíme! Poté, co cibuloviny odkvetou, je nevyhazujeme, ale i s nádobou dáme na chladné místo otužit. Podle průběhu počasí pak mohou přijít ven a následně být vysazeny do záhonu, kde nabírají sílu. Většina druhů rychlených rostlin to snáší dobře, problémy v podobě zahnívání cibulí mívají jen tulipány.
Příště se můžete těšit na: poradna pro čtenáře, jak správně ošetřovat bambusové ploty
TIP RAŠELINA a.s.
Pro lepší zakořeňování rychlených cibulí doporučujeme použít LIGNOHUMIN, který má následně vliv i na průběh či délku kvetení. Dále zvyšuje přirozenou obranyschopnost rostlin oproti stresu a zlepšuje regeneraci mírných poškození tkání. Opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin a zvyšuje jejich vitalitu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 99 Kč.
Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický