Aby bazén dobře fungoval i následující sezónu, je potřeba ho správně připravit na zimu. Nejsnazší a zároveň nejjistější je zavolat profesionálně vyškoleného technika, který bazén, a samozřejmě i jeho příslušenství, zazimuje a poradí s další údržbou vody během zimních měsíců. Pokud se přece jen rozhodnete, že si bazén zazimujete sami, určitě se vám budou hodit tipy společnosti ALBIXON, jak na to.
Když si bazén připravujete na zimu sami
Zazimovat bazén je ideální v době, kdy už teplota vody nestoupá nad 10 °C, což snadno zjistíte obyčejným teploměrem. Dobrá zpráva je, že na zimu není potřeba bazén kompletně vypustit, stačí ho vhodně ošetřit.
Bazén musí být před zazimováním pečlivě vyčištěný a je také třeba srovnat pH vody. Následně se upustí voda tak, aby její hladina klesla na úroveň doporučenou výrobcem (například pod trysky). Na závěr je nutné nalít do vody zazimovací roztok. Pozor, nestačí ho dát jen jednou, roztok se do vody doplňuje podle instrukcí na etiketě po celou dobu zazimování.
„Nedodržování pravidel dávkování nebo dokonce zapomínání na roztok, to jsou nejčastější chyby, kterých se majitelé bazénů mimo sezónu dopouštějí,“ říká Alena Rozšafná, marketingová specialistka společnosti ALBIXON.
Hladinu vody v bazénu je poté nutné rozdělit na dvě části pomocí dilatačních plováků, předejde se tak poškození bazénu při rozpínání ledu. Pokud dilatační plováky ještě nemáte, seženete je u prodejce bazénů nebo na internetu.
Věnovat byste se pochopitelně měli i příslušenství. V potrubí a ostatních prvcích, jako je například filtrace, nesmí být žádná voda. Z té by se v mrazu stal led, který by mohl vše poničit. Komponenty bazénu se odpojí z elektřiny, a pokud to návod doporučuje, uskladní se na suchém místě.
Po těchto krocích můžete bazén zakrýt a čekat na novou sezónu. I když to zní jednoduše, pamatujte, že je důležité si na všechny úkony vyhradit dostatek času a hlavně nic nepodcenit. Znáte to, člověk míní…
S technikem jde všechno snáz
O výhodách profesionálního zazimování odborným technikem asi nikdo nepochybuje, kdo by taky nechtěl mít všechno správně a bez starostí. Jenže kolik to vlastně stojí?
To skutečně nelze říct bez znalosti detailů, vždycky záleží na tom, jak se o bazén staráte a v jakém je stavu. Pokud o bazén průběžně pečujete správným způsobem, bude zazimování časově i finančně méně náročné než u bazénu s horší údržbou. Každopádně můžete počítat s cenou jako u běžných servisních zásahů v domácnosti.
Lucie Krejbichová, www.albixon.cz