Víkend bude podle předpovědi počasí snad teplý a tak předpokládáme, že grily “pojedou na plné obrátky”. Výběr masa je vcelku jasný, otázka ale zní, jak ho nachystat. Názory na marinování se skrz na skrz celou grilovací obcí liší člověk od člověka, rodinu od rodiny. Můžete narazit na početnou skupinu odpůrců marinád, ale také na hromadu propagátorů marinování grilovaného masa. Rozdílné názory lze najít i u kuchařů a gastronomických a výživových expertů.
Marinády ano, ale ne na všechno
Není vyloženě nutné marinování masa striktně zavrhovat. Skutečně jsou druhy masa, které se k marinování hodí, ale koupíte-li si za pár stovek pořádný kus argentinské svíčkové a naložíte ho do domácí nebo nedej bože kupované marinády, budete pro mnoho grilovacích expertů za hlupáka. Kvalitní hovězí maso (ale nejen to) je vzácné právě pro svou osobitou chuť a byla by škoda drahou chuť špičkového hovězího masa kazit průmyslově vyráběnou omáčkou za pár desítek korun. Neznamená to ale, že by se hovězí maso k marinování vůbec nehodilo. Sáhněte k němu ale spíš ve chvílích, kdy dostanete chuť na pečeni než na steak. Podobně přemýšlejte i o vepřovém masu. Marinujte spíše větší kusy masa (koleno, žebro, pečeně) než plátky. Kuřecí maso, které bývá mnohými kuchaři považováno za nejnudnější maso, se k marinování díky méně výraznější chuti hodí přímo skvěle.
Aby nedošlo k mýlce, nejedná se o žádné embargo na marinování plátků masa. Jde spíš o takové doporučení, neboť dobré kusy masa mají výraznou chuť sami o sobě a kolikrát stačí jen sůl, čerstvě nadrcený pepř, olivový olej, případně nějaké čerstvé bylinky a dosáhnete takové chuti, že si na pikslu s marinádou ani nevzpomenete.
Raději vyrobit než koupit
Pokud se rozhodnete marinovat, zkuste spíše vytvořit vlastní marinádu, než své sousedy a přátelé ohromovat kupovanou omáčkou ze sklenice. Při přípravě marinády přitom ani nemusíte žonglovat s tisícem ingrediencí. Bohatě postačí 3-4 kvalitní suroviny (olivový olej, mleté čili, čerstvé bylinky, český česnek apod.) a máte báječnou marinádu, která na beton předčí všechny kupované.
Kromě výběru vhodných ingrediencí je důležité zvolit vhodnou dobu marinování. Správná doba marinování se liší podle druhů masa. Například kuřecí maso vstřebává marinádu velmi rychle a postačí vám, když maso do směsi oleje a koření naložíte zhruba na jednu hodinu.
Oproti tomu, vepřové maso je na dobu marinování výrazně náročnější. Počítejte s tím, že takových 12 hodin by se maso mělo marinovat. Ještě náročnější je hovězí maso. To je dobré marinovat až 24 hodin. Nejpracnější je marinování zvěřiny, například srnčího, kančího nebo daňčího masa.
Autor příspěvku: společnost Vladeko s.r.o Tachlovice, váš partner pro nákup kvalitních zahradních grilů