Balkonovky, kterých jsou opět plná zahradnictví i nákupní plochy hobby marketů, se letos asi o trochu opozdí. Na vině je totiž chladné, deštivé počasí. A tak se vám možná hodí pár dobře míněných rad i informací, které využijete v době, až se pustíte do jejich vysazování. Není totiž na škodu se nejprve teoreticky připravit…
Dříve než začneme s osazováním truhlíků, je třeba si rozmyslet, na jaké místo chceme květiny umístit. Zda se jedná o balkón otočený na jižní stranu, kde slunce pálí celý den, nebo jde o balkón severní, který je po většinu dne v polostínu či úplném stínu. Podle těchto hledisek pak vybereme vhodné balkónové rostliny. Pozor dáváme i na to, zda květiny umístíme na zábradlí balkónu, nebo zda budou stát v blízkosti bílé zdi. Ta se totiž vlivem slunečních paprsků rozpálí a květiny pak trpí velkým horkem. Pěstování balkónových květin také mohou ovlivnit déšť a vítr. Pokud budeme truhlík umisťovat na balkónové zábradlí, dáme jej raději z vnitřní strany – zabráníme přemokření květin v době deště a možnému pádu v případě silného větru.
Balkónové květiny vhodné pro slunná místa (balkóny orientované na východ nebo jih): pelargonie, muškáty, petunie, surfinie, gazánie, sporýš. Balkónové květiny vhodné pro stinná místa (balkóny orientované na sever nebo západ): hlíznaté begonie, fuchsie, balzamína.
Než začneme květinu přesazovat do většího květináče nebo truhlíku, důkladně ji zalijeme. Kořenový bal se tak lépe uvolní z květináče a odpadne z něj i část staré, vyčerpané hlíny. Nová nádoba by měla být tak široká, aby mezi stávajícím kořenovým balem a stěnou nádoby zůstala mezera na šířku palce. Na dno nádoby dáme drenáž, můžeme zvolit například keramzit, a následně vsypeme substrát a dáme rostlinu. Do mezery mezi rostlinou a nádobou nasypeme čerstvý substrát vhodný pro danou květinu. Květiny a rostliny můžeme sázet do různých druhů nádob: např. z terakoty, glazované keramické, plastové, dřevěné nebo kovové. Pokud chceme mít méně práce se zálivkou, určitě si vybereme samozavlažovací truhlíky či závěsné nádoby. Na trhu je jich spousta typů v různých barevných variantách. Ve výběru nádob se však meze nekladou, proto může být zrovna tak zajímavé vysadit rostlinu do terakotového květináče, jako do starého hliněného hrnce bez ucha či prasklé konvice na zalévání.
Vysazování rostlin
Začneme s vysazováním největších a nejvyšších rostlin uprostřed nádoby. Přidáme trochu kvalitní zeminy pro balkonovky, to aby rostlina pevně stála, a substrát doplníme tak, aby se povrchy kořenových balů ostatních rostlin nacházely asi 3 cm pod okrajem nádoby. Zbylé rostliny poté rozmístíme v nádobě tak, aby byly v době květu všechny květy dobře vidět, aniž by však nádoba působila příliš symetricky. Truhlík nebo květník oživíme, když použijeme kromě na výšku rostoucích i rostliny převislé. Při výběru barev květů dbáme na harmonický vzhled, avšak i barevnější kreace jsou velice efektní.
Mezi balkonovou klasiku patří kromě muškátů také begonie!
Zálivka a hnojení
Při velmi horkých dnech zaléváme květiny v nádobě i několikrát za den, přičemž vžy je lepší voda odstátá, než přímo studená z vodovodního kohoutku. A ideální volbou jsou samozavlažovací truhlíky, u nichž se o tak časté doplňování vody nemusíme starat. Při přesazování do nové zeminy pro balkónové květiny nemusíme rostliny nějakou dobu přihnojovat, neboť zemina už vhodné živiny obsahuje. Další hnojení provádíme nejdříve čtyři týdny po přesazení. Vybrat si můžeme z celé řady hnojiv: vodorozpustná, kapalná, granulovaná, tyčinky (např. Hortilon Premium Balkon) Vždy je ale potřeba vybrat takové hnojivo, které dodá rostlinám všechny potřebné živiny.
Co budete pro pěstování potřebovat?
Pro výsadbu balkonových rostlin použijeme ideálně Substrát s mykorhizními houbami pro balkonové květiny. Ten je díky unikátní receptuře pro vaše balkónové květiny pěstované v květináčích, truhlících i kameninových korytech nejlepší. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, dobře vyzrálého jemně tříděného kůrového kompostu a přídavku minerálních (kombinovaných a jednosložkových) hnojiv. Substrát je obohacen o smáčedlo, vododržnou látku (půdní kondicionér) a vybrané druhy/kmeny mykorhizních hub. V e-shopu k dostání za 171 Kč, balení 40 litrů.
K výživě všech druhů balkonových rostlin pak doporučujeme hnojivo Hortilon Premium BALKON. To je vhodné pro je vhodné pro hnojení všech balkónový květin (muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, aksamitníky, bakopa a jiné) s výjimkou kyselomilných rostlin. Hnojivo Balkón svým vyváženým složením zajišťuje optimální výživu balkónových květin a zaručuje bohatou tvorbu květů a zdravý růst. V e-shopu k dostání za 142 Kč, balení 1 kg.
Vitalitu balkonových rostlin podpoří AlgaHumin. Jedná se o extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodává biologicky aktivní látky podporující vytváření kořenového systému, listů, stonků, kvetení i vývoj plodů. V e-shopu k dostání za 224 Kč, balení 1 litr.
Pro lepší zakořenění a následný růst je možné použít Mykorhizní houby pro balkónové květiny. Houby rodu Glomus tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin a vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody i živin a jejich efektivnější dodání rostlinám. Tím jim zajišťuje lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů, dlouhodobější kvetení a vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům. V e-shopu k dostání za 296 Kč, balení 750 gramů.
Máte-li zájem také o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), které se dají využít při pěstování, můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….