Jedovaté a jinak nebezpečné rostliny u nás doma

Vložil | 10.3.2016 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

 

I když jsou krásné a připadá nám, že je dobře známe, mnohdy nám uniká, že mohou škodit našemu zdraví a hlavně u dětí způsobit vážné komplikace. Víte o kom je řeč? O některých pokojovkách, které máte doma!

Dieffenbachia amoenaDieffenbachia amoena (mramornatka, diefenbachie): oblíbená, ale jedovatá pokojová rostlina nevhodná do bytů s malými dětmi. Šťáva z této rostliny je silně jedovatá, při styku s ústy vyvolává pálení, opuchnutí jazyka, záněty sliznic apod. Po práci s touto rostlinou je nutné si omýt ruce a samozřejmě si nesahat do oka!

Návod na pěstování: uvedená rostlina pochází z pralesních oblastí jižní Ameriky a i přesto, že má ráda vyšší teplotu a vzdušnou vlhkost, není s jejím pěstováním u nás žádný problém. Žije a přežívá v podstatě kdekoliv, podmínky však ovlivňují její vzhled. Rostlina nesnáší stejně jako většina pokojovek průvan, v létě je potřeba chránit její velké listy před spálením od sluníčka, v zimě zase potřebuje hodně světla. Letní teploty by se měly pohybovat v hodnotách vyšších, více než 30°C ale ne. V zimě pak diefenbachie potřebuje ideálně kolem 18 až 20 °C. Pokles teplot pod 15°C může vést k celkovému poškození rostliny, popř. i odumření. V době vegetace by měla být zálivka častá, v zimě jen podle potřeby a teploty zimování. K zálivce používáme měkkou a odstátou vodu pokojové teploty. Stejnou vodou i rosíme a nezapomínáme čas od času ošetřit leskem listovou plochu. Listy se nejen očistí, ale budou mít i zářivější barvy.

Diefenbachie se přesazují jednou za 2 – 3 roky, záleží na velikosti květináče a způsobu pěstování. Ideálním substrátem je ten, který bude složením podobný zemině z deštných pralesů – směs hrubé listovky, drnovky, rašeliny a písku v poměru 2:2:1:1, pH substrátu v rozmezít 5,5 až 6. Pokud si budeme chtít s opatrností tuto jedovatou, ale krásnou, rostlinu namnožit, použijeme řízky z kmínku o délce asi 10 cm nebo vrcholové řízky. Diefenbachie koření nejlépe v rašelinovém substrátu při teplotách kolem 22°C. Kořínky se ale objeví i ve sklenici s vodou, zhruba za 4 – 8 týdnů dle podmínek množení.

Sansevieria trifasciataSansevieria trifasciata (tchýnin jazyk, tenura): celá rostlina je jedovatá. Při požití se dostavuje nevolnost, zvracení a poruchy trávicího ústrojí.

Návod na pěstování: tenura je naprosto nenáročná pokojová rostlina pěstovaná v mnoha barevných a velikostních formách. Pochází z Afriky a pokud ji špatnou zálivkou „neutopíme“, přežije takřka v jakýchkoliv podmínkách. Pokládá se za téměř nezničitelnou rostlinu, což ji vysloužilo i lidový název „tchýnin jazyk“. Sanseviera je rostlina, která dává přednost výrazně osluněnému stanovišti i bez přistínění, v poplostínu roste ale také. Jen je potřeba počítat s tím, že pestrolisté variety nebudou tolik vybarvené. V zimě je nutné zajistit této rostlině dostatečně světlé stanoviště, ideální místo bude na východním nebo západním okně. Sanseviera se spokojí s běžnou pokojovou teplotou (cca 20°C), v zimních měsících by ale neměla klesnout pod 10 – 12°C. Zálivka stačí mírná, po celou dobu vegetace v podstatě neměnná. V zimě pak zaléváme sporadicky (zhruba 1x za měsíc), záleží ale na teplotě stanoviště. Voda se nesmí dostala do středu růžice, protože to způsobuje zahnívání. Aby byl tchýnin jazyk stále pěkný, je potřeba pravidelně omývat listy.

Po dobu vegetace hnojíme jednou za dva nebo tři týdny hnojivem pro sukulenty, v zimě výživu vynecháme. , v zimě rostlinu nehnojíme. Vzhledem k tomu že tato rostlina roste pomalu, můžeme jí přesazovat za 3 – 4 roky. Do směsi 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Sansevieru množíme řízky z lisu, který rozkrájíme na 5 – 7 cm dlouhé díly. Řeznou ránu necháme na vzduchu „zavadnout“ nastimulujeme a sázíme do hrubšího písku, kde bez problémů zakoření.

Monstera deliciosaMonstera deliciosa (monstera): zejména stonky a řapíky listů obsahují krystalky šťavelanu vápenatého. Při pozření části rostliny nebo šťávy z ní dochází k pálení sliznice, otokům, zvracení a křečím.

Návod na pěstování: tato liána pochází z oblastí jižního Mexika, kde se vyskytuje na mohutných stromech, jež tvoří její oporu. Pro tuto rpstlinu jsou typické dlouhé vzdušné kořeny, které bychom neměli odstraňovat. Monstera roste nejlépe v polostínu a dobře snáší i suchý vzduch. Pro bezproblémový růst vyžaduje vyšší pokojovou teplotu, chladno a průvan ráda nemá. Ideální je pro ní místo na východní straně místnosti u okna, trvale lehce vlhká výživná půda a pravidelné rosení, do něhož je dobré přidávat i listová hnojiva. Důležité je i pravidelné omývání listů a jejich ošetřování leskem na listy. V době vegetace ji přihnojujeme každé dva týdny, v zimě jednou za 6 – 8 neděl. Rozmnožovat se monstera dá vrcholovými nebo stonkovými řízky, zakoření buď v písku nebo ve sklenici s vodou.

V podmínkách našich interiérů nekvete, pokud se to ale přece jen podaří,vzniklý plod není jedovatý! Navíc se dá i konzumovat, chutná po banánu a ananasu. Rostlinu přesazujeme jednou za 2 – 3 roky do podobné půdy jako diefenbachii. Pro podporu růstu umístíme do květníku třeba hliníkovou spirálu pro rajčata, kterou ale omotáme jutovinou nebo jiným nasákavým materiálem. Diefenbachie se po ní bude pnout a vlhká tkanina (nezapomínáme ji často rosit).

Codiaeum variegatumCodiaeum variegatum (kroton): bezbarvá šťáva vytékající z poškozené rostliny vyvolává při styku z kůží ekzémy, při pozření částí rostliny může způsobit otravy.

Návod na pěstování: na „Starý kontinent“ se tato rostlina dostala asi v polovině 19. století z Indie a Malajsie. Z hlediska pěstování vyžaduje jasné rozptýlené světlo bez přímého osvitu v letních měsících. Světlo je potřebné, protože jinak hrozí ztráta barevnosti listů. Krotonům postačuje běžná pokojová teplota kolem 20 – 22 oC, v zimě by pak neměla poklesnout pod 15°C. Na nízké teploty reaguje Codiaeum opadem listů! Kroton roste pomalu, i když po mnoha letech dorůstá výšky až 2,5 m.

Tyto jinak nenáročné pokojovky přesazujeme vždy na jaře, ale jen v okamžiku, že kořeny vyplní květináč. Interval je běžný, postačuje jednou za dva až tři roky. Krotony potřebují lehký propustný substrát s pH kolem 6. Zemina by se měla skládat z listovky, drnovky, písku a rašeliny v poměru 2:2:1:1. Hnojivy s vyšším množstvím draslíku, který podporuje vybarvení přihnojujeme v době vegetace cca každých 14 dní, v zimě pak jednou za měsíc.

Cuphea hyssopifoliaCuphea hyssopifolia (japonská myrta): celá rostlina je silně jedovatá (obsahuje halucinogení jedy), pozor tedy na možnou konzumaci hlavně u dětí.

Návod na pěstování: tato rostlina potřebuje ke zdárnému růstu silně osvětlené místo, ve stínu špatně nakvétá. I když se jedná o typickou nádobovou rostlinu pro interiéry, v létě se dá velice dobře umístit jak na balkon či terasu, tak také do záhonů s jižní expozicí nebo do balkonových truhlíků, kde krásně kvete. V zimě vyžaduje nižší teplotu zimování (8 – 10oC), výrazný pokles ale končí úhynem. Po dobu intenzivního růstu vyžaduje substrát stále mírně vlhký, v zimě zálivku omezíme na minimum. Japonskou myrtu přesazujeme brzy na jaře, mladé rostliny každý rok, starší jednou za 2 až 3 roky. Na půdu není Cuphea náročná, použít můžeme klasický substrát pro přesazování pokojových rostlin nebo směs listovky, rašeliny, kompostu a písku v poměru 1:1:1:1, pH se má pohybovat v rozmezí 5,5 až 6. Rostliny pravidelně zaštipujeme, aby se dobře rozvětvily. Zajímavou podobu mladého stromku si můžeme vytvořit tak, že spodní výhony na rostlině vyřežeme a zapěstujeme klasický kmínek. Na něm pak pěstujeme kulovitou korunu.

Euphorbia pulcherrimaEuphorbia pulcherrima (pryšec, poinsetie, vánoční hvězda): oblíbená sezónní rostlina pěstovaná zejména pro své zářivě červené listeny v období Vánoc. Celá rostlina je jedovatá, mléko vytékající z poškozené rány leptá pokožku. Při pozření dochází k otravě, v ústech se tvoří puchýře, dochází ke zvracení a průjmu. Dorůstá výšky až 1 metr, návod na pěstování najdete v tomto příspěvku.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a. s.

hnojivo_pokojovky

Hnojivo pro pokojové rostliny LIST obsahuje minerální látky dusík, fosfor a draslík v poměru NPK 7-4,5-6. Všechny okrasné nekvetoucí rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. Je to ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní a bohaté růst nekvetoucích pokojových rostlin. Hnojivo podporuje intenzivní vybarvení listů a je určeno pro všechny nekvetoucí pokojové rostliny. V e-shopu k dostání za 44 Kč, balení 1 litr.

substrát_pokojovkyZemina pro pokojové rostliny je určená pro pěstování kvetoucích i stálezelených pokojových rostlin. Je vyrobena z kvalitních tříděných rašelin, vyzrálého kůrového kompostu, jílovité složky a s přídavkem minerálních (kombinovaných, jednosložkových a vápenatých) hnojiv. Zajišťuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu a jílovité částice zabraňují vyplavování živin. V e-shopu k dostání za 41 Kč, balení 10 litrů.

Komentáře