I když nás okolní obchody „bombardují“ vánočními dekoracemi a slevami od časného podzimu, dokud nevidíme mezi ostatním zbožím vánoční hvězdy a jiné vánoční rostliny, jako je vánoční kaktus nebo brambořík, jsme docela imunní, až v tuto chvíli si uvědomíme, že Vánoce jsou opravdu za dveřmi.
Kdo by tuto krásku, prezentovanou také pod jmény Poinsettia nebo Euphorbia pulcherrima, neznal. Právě v tomto období si ji kupujeme ke zkrášlení našich domovův a to, co obdivujeme, však nejsou květy, ale ozdobné barevné listeny, které drobné kvítky obklopují. V posledních letech se na trhu objevují barvy od mléčně bílé, přes žíhané odrůdy až po růžovou a samozřejmě různé odstíny červené. Ve světě, stejně jako u nás hraje stále prim klasické tmavě červené zbarvení. S velikostí si také starosti dělat nemusíme, můžeme si vybrat od malých odrůd až po velké košaté hvězdy.
Doprava z obchodu domů: Poinsetiie, jak se jim také někdy říká, je světlomilná rostlina, která má ráda teplotu kolem 20°C. Je náchylná k nachlazení, proto pokud si ji převážíte v době velkých mrazů domů, požádejte vždy prodavače o několik balících papírů navíc. Nezapomeňte dobře smotat či sešívačkou sešít vršek papíru, aby se nedostal studený vzduch k rostlině. Dobře zabalenou rostlinu umístěte do tašky a takto ji převezte domů. Pokud plánujete ještě další nákupy, nechte zakoupení vánoční hvězdy až naposledy. I přes všechna řečená opatření se může stát, že po několika dnech, někdy i další den, začne rostlina chřadnout. Důvod je prostý, většina poinsetií (pokud si je nekoupíte přímo u zahradníka, který je pěstuje) se k nám dováží ze zahraničí a neodbornou manipulací se stává, že rostliny zůstanou na mrazu a jednoduše nastydnou. V obchodě sice vypadají k světu, ale po přenosu domů začnou pomalu odumírat. V takovém případě toho již s rostlinou moc udělat nejde a musíme se smířit s tím, že si budeme muset koupit vánoční hvězdu novou.
Jak doma v bytě Poinsettii pěstovat: dbejme na to, aby substrát byl tzv. stejnoměrně vlhký, což znamená, že rostlina musí mít dostatek vláhy, ale zase nesmí „stát“ ve vodě. Vhodné je při zálivce chvíli počkat, dokud se k rostlině nedostane dostatek vody a přebytečnou vodu z podmisky vylít. V této době, kdy kvete, můžeme i přihnojovat vhodnými hnojivy na pokojové rostliny.
Co s hvězdou po Vánocích: krásné tak jako v čase, kdy je kupujeme, Poinsetie dlouho nevydrží. Po nějaké době začnou shazovat své okrasné listeny, a pokud je chceme pěstovat i nadále, musíme je zakrátit hlouběji do starého dřeva. Následně vcelku spolehlivě obrazí zelenými lístky a koncem jara, když jsou teploty kolem 18°C, je můžeme umístit ven. Pozor si dáme jen na přímé slunce, nejprve umístíme rostlinu do stínu a postupně ji přivykáme na sluneční paprsky. Můžeme ji umístit také do záhonku s živnou půdou. Začátkem podzimu přemístíme vánoční hvězdy zpět do teplých a světlých prostor. Poinsetiie jsou krátkodenní rostliny, to znamená, že ke květu potřebují kratší délku dne (12 hodin). Většině z nás, kteří jsme je úspěšně letnili a umístili zpět domů, se ale nepodaří navodit ideální světelné podmínky, aby vytvořili krásné listeny a vykvetly. Rostltiny sice porostou, ale hlavní ozdobnou hodnotu prostě ztrácejí. Proto se vánoční hvězdy používají spíše jako sezónní rostliny, jejichž krásu si plně vychutnáme v období Vánoc.
Kromě vánočních hvězd si můžeme v květinářství zakoupit i vánoční kaktus nebo brambořík.
Vánoční kaktus (Schlumbergera): vánoční kaktus potřebuje ke svému zdárnému růstu světlé místo, ale ne přímé slunce. Abychom podpořili tvorbu květů, umístíme ho do chladnější místnosti (15°C). Poté co se začnou tvořit poupata, ho opět umístíme zpět na světlé místo, ale pozor, s kaktusem poté již manipulujeme co nejméně. V opačném případě může totiž docházet k opadu poupat a květů. Důležitá je v této době i dostatečná (ale ne přehnaná) zálivka doplněná o hnojivo. Po opadu květů nevyžaduje vánoční kaktus žádné speciální podmínky pro pěstování, je to velmi nenáročná rostlina.
Vánoční kaktus a všem dobře známý brambořík
Brambořík (Cyclamen persicum): bramboříky nalezneme v mnoha zajímavých odrůdách s různobarevnými květy a v různých velikostech. Nejlépe se těmto hlíznatým rostlinám bude dařit v chladnějších místnostech. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit pěstování na okenních parapetech v ložnicích, kde se tolik netopí jako ve zbytku bytu, nebo v chladných světlých chodbách. Pokud si pořizujete brambořík do panelákového bytu, bohužel nejspíše díky vyšší teplotě moc dlouho nevydrží. Důležité je světlo, ale ne přímé slunce a dostatek zálivky.
Dobrá rada pro to, aby rostliny i v zimě vydržely…
Hnojivo pro pokojové rostliny KVĚT je ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní vybarvení a bohaté nasazení květů. Je určeno pro pokojové kvetoucí okrasné rostliny. Hnojivou zálivku, kterou aplikujeme na mírně vlhký povrch substrátu, připravíme rozmícháním 10 ml hnojiva v 1 litru vody. Před upotřebením obsah balení protřepejte. Hnojivo si můžete objenat v e-shopu, cena 56 Kč, balení 1 litr.
Nejen při nákupu pokojových vánočních rostlin, ale i dalších svátečních dekorací, jsou vám k dispozici výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….