Chraňte v zimě své pejsky a kočičky před nepřízní počasí…

Vložil | 13.11.2015 | Žádné komentáře | OSTATNÍ

 

Možná už to přijde brzy a my vstoupíme do období chladných měsíců, které my lidé řešíme výměnou oblečení za teplejší. A stranou nezůstává ani výběr odpovídající obuvi. Co ale naši pejsci a kočičky, kterým přináší sníh a mráz problémy nejen s možným prochladnutím, ale i s kožními onemocněními extrémně namáhaných tlap a tlapiček nebo oušek?

PÉČE O PEJSKY

pes_zimaMezi nejpostiženější části těla patří u psů v zimě dozajista tlapky. Ty jsou totiž na rozdíl od ostatních ročních období vystaveny zvýšené vlhkosti. Podráždění způsobuje i posypový materiál (sůl a písek).

To, že se něco děje, poznáme podle toho, že si psi tlapky intenzivně a častěji olizují. Kůže na nich začíná měnit barvu, stává se citlivější a následně může i popraskat. Abychom tomu zabránili, nestačí jen spodní část končetin oplachovat. Tím „zimní údržba“ psích tlapek jen začíná. Následně je třeba omytá místa osušit a písek, zbytky zledovatělého sněhu nebo hrudky usazené soli z oblasti meziprstí odstranit. Po oschnutí tlapek a srsti kolem nich pak namažeme očištěná místa vhodnou mastí (např. TRIXIE –   ochranný krém na tlapky pro psy, který je vhodný nejen pro zimní období, ale i k ošetření po delších vycházkách v dešti nebo na tvrdém povrchu). Když ale i přes popisovanou péči, kterou bychom měli psím tlapkám věnovat po každé delší procházce, jejich kůže zarudne, nezbývá nám nic jiného než navštívit veterinárního lékaře.

Dalším problémem, který naše čtyřnohé přátele v zimních měsících trápí, jsou omrzliny uší. Ty nám signalizuje jejich časté škrábání a cukání hlavou v momentě, kdy se jich chceme dotknout. Okraje uší mívají šedou barvu, opadává z nich srst a tvoří se na nich jemné šupinky. Následně pak kůže na postiženém místě křehne a praská. V případě, že máme na omrzliny psích uší podezření, vždy vyhledáme lékařskou pomoc. V žádném případě se nesnažíme daný stav léčit teplými zábaly, zalepováním leukoplastí nebo ušními kapkami pro děti či dospělé. Léčba psích omrzlin musí být prováděna odborně na základě vyšetření veterinářem, k němuž patří i stěr postiženého místa, který by měl vyloučit plísňová onemocnění. Následnou léčbu předepsanými preparáty můžeme podpořit omývání odvarem z jitrocele, ale to již nám vysvětlí ošetřující lékař.

pes_zima2Zima znamená pro psy chované trvale v bytech také zvýšenou možnost propuknutí nejrůznějších alergií na prach a roztoče. Ti žijí hlavně v kobercích, a pokud pes pobývá větší část dne doma, může se u něj objevit reakce v podobě silného svědění kůže, zarudnutí sliznice v tlamě a nebo kůže mezi prsty či v oblasti břicha. Pokud alergii podceníme, psi si postižená místa rozškrábou a ta mohou postupně hnisat. Alergie, o nichž většinou již předem víme, bychom měli v zimě pečlivě sledovat a v případě prvních příznaků navštívit i se psem veterináře. Jako prevenci můžeme častěji vysávat a nebo používat prostředky pro hubení roztočů (např. Milben-Ex). Za projevy alergií bývá často mylně považována i reakce na suchý vzduch z radiátorů ústředního topení, u kterých psi hlavně po příchodu z procházky rádi leží. Kůže se díky vysoké teplotě vysušuje a mizí i potřebná hydratace. Nemocemi z nadměrného tepla trpí hlavně psi krátkosrstí, u dlouhosrstých chlupy izolují.

Častým dotazem souvisejícím s péčí o psy v zimě je problematika koupání. Pokud pes netrpí žádnými zdravotními problémy a většinu času tráví doma, frekvenci péče o jeho srst měnit nemusíme. Jedná-li se ale o plemeno, které i v zimě cvičí, popř. chodí na pravidelné dlouhé procházky, koupeme méně, v podstatě jen tehdy, když je pes špinavý. Proceduru provádíme večer, aby srst do rána proschla.

zvirata_zima
Hlavně pro malé psíky jsou často doporučovány obleky. I když proti nim někteří chovatelé a ochránci psů brojí, jsou v tomto případě v pořádku, protože malá plemena s krátkou srstí mohu mít v chladných měsících roku problémy s termoregulací. Psí obleky jim na dobu nezbytně nutnou poskytují dokonalou ochranu proti větru a dešti. Vyrobeny bývají z nepromokavého nylonu, uvnitř mají zateplovací vložkou z dutého vlákna a pro každého jedince ten správný střih.

S péčí o psa v zimě souvisí také správné krmení. U plemen chovaných celoročně venku se toho moc nemění, hlavní pozornost by se měla ale upínat k přístupu k vodě (pozor na dlouhodobě zamrzlé misky). Pejskům chovaným doma pak může, pokud se méně venčí, hrozit stejně jako nám lidem obezita. Pokud tuto nelichotivou změnu pozorujeme, musíme nejlépe po poradě s veterinářem přejít na jiný typ granulí, nebo snížit krmnou dávku!

kocka_zima1PÉČE O KOČIČKY

Většina koček, ať již domácích nebo venkovních, zimu ráda nemá. To můžeme ostatně dobře pozorovat na jejich chování, kdy si na rozdíl od psa vybírají cestičky s nejmenší vrstvou sněhu a tlapkou zkoušejí, zda opravdu studí. Chováme-li třeba na vesnici kočky „na divoko“, tzn. ve stodole nebo na půdě, snažíme se jim v zimě přilepšit hlavně v oblasti kvalitní potravy (důležitý je rovněž přístup k vodě, lízání sněhu způsobuje záněty žaludku) a možnosti „zaskočit“ domů a do sytosti se ohřát. Při té příležitosti jim prohlédneme tlapky a v případě potřeby je ošetříme podobně jako ty psí. Dobré je také to, aby měla kočka k dispozici kvalitně zateplený pelíšek, kam se ráda, byť mimo prostory našeho bytu, uchýlí a načerpá síly na další noční výpravy.

Pokud chováte kočičku jako domácí a ven se dostává jen občas, je důležité vědět, nakolik je choulostivá a podle toho jí pobyt v chladnějším prostředí upravit. Po návratu domů je nutné osušit její srst, na které mohla ulpět posypová sůl. Tu by neměla olizovat, protože její konzumace může v kočičím zažívacím traktu způsobit potíže. Dále zkontrolujeme polštářky tlapek. Ty je možné před procházkou preventivně ošetřit vazelínou nebo speciální mastí na tlapky (např. Paw Treatment – přípravek s včelím voskem, který zjemňuje a ošetřuje nášlapné plochy poškozené solí, zmrzlým sněhem nebo chůzí po nerovném a hrubém povrchu). Na rozdíl od psa kočku ven chodit nenuťte, sama se totiž rozhodne, zda se jí chce anebo ne. A bývá to rozhodnutí zásadní!

kočka v ziměStejně jako psi, mohou i kočky trpět omrzlinami. Příznaky a způsoby léčby bývají po předchozí návštěvě veterinárního lékaře shodné.I když je možné říci, že s příchodem zimních měsíců má  kočka podobně jako pes méně pohybu, v jejím případě se krmné dávky snižovat nemusí. Doporučit ale lze jako doplněk stravy kvalitní rybí olej, který dodá kočce nejen potřebné vitamíny a nenasycené mastné kyseliny, ale hlavně má důležitý vliv na kvalitu srsti. A to je v zimních měsících velmi důležité.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický

Komentáře