Přemýšlíte o nové zahradní chatce či domku a nevíte, na co je postavit? V našem článku vám poradíme, rozhodně by to ale neměl být jenom trávník, třeba i rovný a po léta pečlivě ošetřovaný!
Každá stavba, zahradní domky a chatky nevyjímaje, by se měla opírat o tzv. stavební připravenost. Ta se pak následně, ať již kladně či negativně, propisuje do ekonomiky i užívání realizace jako takové. A začít bychom měli od základu.
Kopat přes metr hluboké rýhy, vylévat je betonem, poctivě izolovat a na něj začít osazovat stěny chatky v tomto případě asi nemusíme, nejedná se totiž o rodinný dům. Nějaký „základ“ ale potřebovat budeme! Jinak se zcela logicky postupuje v případě, že stavíme chatku, kde se chystají bydlet naše vnoučata přes léto, a tudíž musíme počítat s jistou zátěží, odlišným způsobem se budeme chovat v momentě, kdy nás čeká pouze realizace domku na zahradní nářadí, sekačku či traktůrek.
Zpevněná plocha je základ
U stavby jednoduchého domku pro uchovávání nářadí stačí mít na paměti dvě základní věci. V prvé řadě je to rovná zpevněná plocha, za druhé sucho. V tomto případě postačí 15–20 cm silná štěrková plocha, která bude třeba o metr přesahovat půdorys stavby. Štěrk zpevníme vibrační deskou, to z toho důvodu abychom měli jistotu, že se v domku nebude držet voda. Ta se v tomto případě do štěrku vsákne.
Tento způsob vytvoření „základové desky“ má výhody i do budoucna, například v momentě, kdy se za několik let rozhodnete, že domek na zahradě mít nechcete. Pak ho stačí jen rozebrat, štěrk naložit na kolečko, odvézt někam jinam, místo uhrabat, vysít nový trávník a za půl roku nikdo neví, že zde nějaký přístřešek stál. Tento způsob realizace má výhodu i v tom že se z hlediska stavebního zákona jedná o dočasnou stavbu, to znamená takovou, která není pevně a natrvalo spojena se zemí. Proto nemusíme žádat o klasické stavební povolení, stačit by mělo jen ohlášení, záleží ale na příslušném stavebním úřadě.
Další možností, jak místo pro stavbu zahradního domku vybudovat, je zapustit do trávníku užší ztracené bednění nebo obrubníky a těmi plochu přesně vymezit. Prostor uvnitř vysypeme štěrkem, který se nikam „nerozlézá“, a bude-li potřeba, můžeme toto zhutnělé podloží zaklopit betonovými dlaždicemi. Tím získáme vcelku kvalitní základovou desku, která vydrží i pojezdy malé mechanizace. Ale pozor, stále se bavíme o dočasné stavbě bez stavebního povolení, protože také tato varianta je rozebíratelná!
Poslední variantou, jak získat plochu pro výstavbu domku nebo chatky (v tomto případě spíše chatky určené k obývání), je zhotovit klasickou základovou desku z betonu. Zde už se ale jedná o stavbu trvalou, takže kromě povolení je třeba i dobře přemýšlet o tom, kam ji umístit. Výhodou této varianty je ale fakt, že zde můžeme pracovat i s tepelnou izolací (např. polystyrén) nebo s izolací proti vlhkosti.
Dvakrát měř a pak teprve stavěj!
A co se týče základové desky tady je velice důležité, abychom ji stavěli až v momentě, kdy máme vybranou typizovanou zahradní chatku anebo známe přesné rozměry toho, co chceme budovat. My jako výrobci se totiž často setkáváme s tím, že investor vytvoří plochu pro chatku a následně zjišťuje, že se mu tam žádná jemu vyhovující nevejde! A to je občas veliký problém! Nesprávně připravená základová plocha může mít za následek i to, že se na ní umístěná chatka v některých místech o pár cm propadne a pak stojí nakřivo. Proto je dobré znát i váhu celé stavby, popř. se poradit se statikem. Zahradní chata totiž může vážit i několik tun.
Jak chatu stavět a jak celý proces probíhá, to si povíme v příštím článku. U realizace základových ploch možná ještě zdůrazníme to, že pokud se jedná o chatku obytnou a my v ní budeme chtít topit, svítit, popřípadě umístit sociální zařízení, měli bychom kromě jiného přemýšlet i o místech kudy povedeme elektrickou energii, vodovodní řád anebo odpad.
Jaké jsou jiné varianty než klasika?
Pokud bychom chtěli mít na zahradě velký domek a nechtěli se zabývat základovou deskou, popřípadě stavebním povolením, můžeme si pomoci i jinak. Velkou módou jsou v současné době obytné maringotky, které se dodávají jako velice dobře izolované a pro celoroční obývání určené. „Chatku“ pak stačí jen na podvozku přivézt na pozemek, kde ji chceme mít, připojit sítě a můžeme přemýšlet o tom, jak si dočasný, třeba jen letní, domov zabydlíme…
Autor textu: Vladeko s.r.o Tachlovice,
Pokračování příště…