Sponzor rubriky

Elektrické udírny

Vložil | 15.12.2022 | Žádné komentáře | GRILY A GRILOVÁNÍ

Ještě před několika lety bylo v podstatě nemyslitelné, aby si lidé udírny kupovali již hotové, potažmo aby byly z jiného materiálu než ze dřeva, popř. zděné, podomácku stavěné.

V současné době je ale situace jiná. Všichni spoříme čas, energii a ani kutilské nadšení není stejné jako v dobách televizního Receptáře legendárního Přemka Podlahy. Navíc je problém i v tom, že na uzení bychom museli shánět a vybírat kvalitní dřevo, složitě zatápět, u udírny po celou dobu uzení „sedět“ a neustále vše kontrolovat. A to již většinou nezvládáme.

Udit lze moderně a úsporně!

To, že pomalu ale jistě přecházíme při uzení na novější plechové modely udíren má dozajista svůj velký smysl. A není to jenom otázka naší pohodlnosti! Času máme totiž v dnešní uspěchané době čím dál tím méně, takže proč ho trávit něčím, co se dá zautomatizovat? Pokud se pořídíme novou plechovou udírnu, dá se s ní pracovat podle jednoduchého hesla: „Zapoj, nastav a nech maso vyudit!“ Odpadne shánění dřeva, jeho řezání na potřebnou délku, zatápění, přikládání a hlídání procesu uzení. U elektrické udírny stačí naplnit generátor kouře, zařízení zapojit do zásuvky, do skříně pověsit předem naložené maso a nastavit teplotu uzení. Pak už jen zmáčkneme „knoflík“ a můžeme se jít věnovat něčemu jinému.

Základní prvky elektrické udírny

Toto zařízení lze zjednodušeně popsat jako plechovou skříň, která má v sobě zabudovanou topnou spirálu a místo pro přívod kouře z generátoru. Snadno se udržuje, takže i z hlediska hygieny přípravy pokrmů nenastávají žádné zásadní problémy.  Co se týče výroby kouře, je třeba zdůraznit, že je vždy lepší, pokud je toto zařízení připojeno coby samostatné, a ne sdružené dohromady s topnou spirálou. A proč toto doporučení? Pokud použijeme spirálu s generátorem kouře jako prvek „dva v jednom“, znamená to, že sice uspoříme pořizovací i provozní náklady, ale proces uzení nebude tak dokonalý. Kouř budeme mít totiž k dispozici jen v případě, že spirála topí, jinak ne! A to je z důvodu regulace procesu uzení nevyhovující.

Samotná topná spirála, zajišťující potřebnou teplotu uvnitř skříně, se dá regulovat buď nějakým otočným potenciometrem nebo v případě sofistikovanějších zařízení přes aplikaci v mobilním telefonu či na digitálním displeji udírny. Generátor kouře je pak samostatné zařízení, psali jsme o něm dříve v souvislosti s grilováním.

Obsluha je jednoduchá

Elektrická udírna je skutečně velmi jednoduché, sofistikované zařízení. Při uzení jde hlavně o to osvojit si správné návyky obsluhy a „nastavit“ parametry procesu uzení tak, aby nám konečný produkt (uzené maso) co nejvíce chutnal.  V případě, že máme teplotu (většinou 75oC) i míru přidávaného kouře na potřebných hodnotách, není nic jednoduššího než naložit udírnu masem, zapnout ji a čas fixovat třeba na 8 hodin. A víme, že po této době bude uzené hotové, my se zatím můžeme věnovat jiné práci či relaxaci…

Ten, kdo elektrickou udírnu někdy vyzkoušel, a zjistil jaké výhody má, už se většinou ke klasické dřevěné s topeništěm na polínka vracet nebude. Jediné „proti“ můžeme vidět v jakémsi společenském duchu setkávání se, který stejně jako voňavý kouř, příprava a shánění dřeva, umazání se od popela nebo čas strávený při hlídání procesu uzení v případě elektrické verze odpadá. A problém může pro někoho být i vyšší pořizovací cena. Elektrická udírna bude totiž vždycky dražší než ta, kterou si doma postavíme z prkýnek nebo cihel, co zbyly z přístavby garáže…

Rizika kombinace topné spirály a staré dřevěné udírny

Jako poslední informaci bychom možná měli uvést to, že není dobré do klasické dřevěné udírny vkládat elektrické topné těleso. Dosti často to totiž končí tím, že fotografie vaší udírny se objeví na webových stránkách hasičského záchranného sboru, který musel likvidovat její požár! Všechno chce totiž své a přemíra kutilství se v tomto případě tak nějak nevyplácí…

Krásné prožití Vánoc, chutné uzené a do nového roku minimum problémů doma i na zahradě přejí GrilyKrby.cz, autor tohoto článku.

Pokračování příště…

Komentáře