Tato zařízení k nám přišla z Ameriky, kde se používají hlavně na přípravu pomalu taženého pečeného masa. Jsou charakteristická tím, že mají obrovský výkon, od něhož se pak následně odvíjí i možnosti jejich využití…
Výkon jako žádný jiný gril!
Tuto větu bychom si měli dobře zapamatovat, protože je hodně důležitá! Z jejího obsahu totiž vyplývá, že je jedno, jestli je plocha pro přípravu pokrmů s roštem otevřená nebo zavřená, gril totiž topí podle toho, jak je digitálně nastavena teplota. Ostatní faktory ho moc nezajímají…
Neuvěřitelně velká grilovací plocha
Pokud budeme peletový gril porovnávat např. s keramickým BIG GREEN EGG, ihned uvidíme zásadní rozdíl. U zeleného vajíčka se všechno odehrává na malé ploše v několika patrech nad sebou (vzpomeňte na drátěný nerezový koš), což nemusí být vždy ideální. Velký rozměr roštu peletových grilů nám umožňuje připravovat rovněž několik pokrmů najednou, na rozdíl od keramických ale na vše vidíme a k masu či zelenině máme okamžitý přístup.
Na co se dá peletový gril využít?
Podíváme-li se na plochu roštu a vzpomeneme si na slova o výkonu, můžeme s klidným svědomím říci, že se s grilem na pelety dá dělat úplně všechno, co s běžnými grily. To znamená: dají se zde grilovat steaky nebo zelenina a pokud si dokoupíme potřebné příslušenství, můžeme v tomto zařízení připravovat také omáčky, polévky či dokonce upéct sladké koláče.
Největší přednost, aneb žádné jiné zařízení to tak dobře neumí!
Ve Spojených státech byl tento gril zkonstruován proto, aby se na něm dalo naprosto nedostižným způsobem připravovat pomalu tažené trhané maso. Někteří uživatelé tato zařízení s nadsázkou přirovnávají k obrovským horkovzdušným troubám, v nichž je možné díky přesně nastavitelné teplotě, velké ploše roštu, obrovskému výkonu a přídavným modulům uvařit, upéct či ugrilovat v podstatě jakýkoliv pokrm. A to bez náročné obsluhy (přikládání, hlídání teploty), která k běžným grilům neodmyslitelně patří.
Budeme-li peletové grily porovnávat s těmi keramickými, je třeba zdůraznit, že BIG GREEN EGG je určen jednoznačně pro vyhraněnou skupinu zákazníků, kteří grilováním „žijí“. Peletové grily jsou naopak oblíbeny nejširší laickou veřejností, což je dáno jejich neuvěřitelně jednoduchou obsluhou. O tomto zařízení nemusíte vědět nic, stačí nasypat pelety, nastavit teplotu, na rošt vložit maso a zmáčknout pomyslné tlačítko „Start“.
Tyto grily vás navíc nebudou „trestat“ za školácké chyby, mezi něž patří třeba otevřená dvířka grilovacího prostoru. Díky svému výkonu totiž toto zařízení zvládne i poměrně velký únik tepla…
Ekologie na prvním místě
Pro zařazení tohoto „pomocníka“ do domácnosti hovoří jasně i fakt, že se z hlediska přípravy pokrmů jedná o nejčistší způsob grilování. To je dáno složením dřevěných pelet, jež obsahují pouze dřevitou hmotu a žádné jiné přísady, chemické nevyjímaje! Pokrmy sice budou vždy trochu „vonět kouřem“, i když při pečení koláčů tomu můžeme zabránit použití litinového pekáče s víkem.
Vše jako ostatní grily, a ještě něco navíc
Jak již bylo uvedeno na začátku reportáže, byla tato zařízení v Americe zkonstruována hlavně kvůli tomu, že tam milují tzv. pomalu tažené maso. A co tento pokrm vlastně je? Ve své podstatě se jedná o maso, které je upečené tak, že se až samo rozpadá. Po vyjmutí z grilu se trhá se speciálními vidličkami a dává do hamburgerů, které, jak všichni víme, obyvatelé Spojených států nadevše milují. A proto byly zkonstruovány tyto grily, které jeho přípravu bez problému umožňují. Základní princip přípravy by se dal popsat následovně: nejprve nastavíme tzv. nepřímý způsob grilování (v grilu rotuje horký vzduch a plameny se masa nedotýkají) a následně teplotu 120-140 oC. Při té se maso pomalu propéká, doba přípravy je 6-8 hodin někdy i více. Pro tyto účely se nepoužívá žádné speciální steakové maso, ale levné, běžně dostupné, např. plec, bůček nebo krkovice. Z hlediska velikosti kusů můžeme pracovat jak s menšími, tak také velkými, třeba pětikilovými! A pokud je krkovička pěkně prorostlá, tím lépe…
Protože máme k dispozici velkou násypku s peletami, nemusíme se po dobu přípravy masa starat ani o přikládání, což je jistě veliká výhoda. Časté dotazy k přípravě pomalu taženého masa se týkají i marinování. Zde je vše na fantazii a kulinářské dovednosti kuchaře, žádná striktní pravidla neexistují. Někdo používá bylinky a olej, jiný zase jen sůl a pepř. Američané mají samozřejmě své zvláštní postupy včetně obalování masa ve směsi roztodivných kombinací koření nebo i polévání Coca-Colou! To už je ale věc chuti, gurmánské cti a umění!
Autor příspěvku: GrilyKrby.cz
Pokračování příště…