Přemýšlíte nad akváriem, ale nevíte, co k němu všechno patří? V článku jsme pro vás sepsali druhy vybavení, které by vám neměly chybět. Dozvíte se tam i pár praktických tipů.
Při zakládání akvária bychom měli určitě vědět s předstihem, jakou techniku je nutno si pro správné fungování akvária pořídit. Jsou to tyto:
Filtr je nutnost
Bez filtrace se žádné akvárium neobejde. Jeho funkcí je mechanické odstraňování nečistot a současně pomocí bakterií přeměňuje jedovaté odpadní dusíkaté látky na méně jedovaté. Filtry máme vnitřní a vnější. Jestli budeme v akváriu pěstovat rostliny a chovat ryby, měli bychom si pořídit vnější elektrický filtr, který buď zavěsíme na stěně nádrže nebo jej umístíme pod akvárium.
Takový filtr nečeří vodu, což vyhovuje rostlinám i drobným rybám. Výkon takového čerpadlo by se měl rovnat objemu akvária. Jestliže si pořídíte akvárium s velkým počtem ryb nebo s velkými rybami, určitě je nutno nainstalovat filtr vnitřní, který vodu v nádrži rozproudí a má výkon větší než je samotný objem nádrže.
Osvětlení akvária
Při koupi akvarijního osvětlení musíme zohlednit hloubku nádrže a zda pěstujeme v akváriu rostliny náročné na světlo. V dnešní době nám již trh nabízí nepřeberné množství svítidel, ale většina lidí pořizuje LED osvětlení.
V kombinaci s tímto osvětlení je možno použít stmívač. Aby rostliny dobře prospívaly je nepsané pravidlo, že by měl být světelný zdroj o příkonu 0,4 – 0,7 W na litr akvarijní vody.
Topné těleso
Další nezbytnou technikou v akváriu je topné těleso, které bychom měli zakoupit s možností regulace (termostatem). Vhodnou teplotou běžného pokojového akvária je 22 – 25 ºC.
Vzduchování do akvária
Vzduchování akvária při použití dnešních výkonných filtrů není potřeba, avšak jestliže máte velké množství ryb a málo rostlin, je vhodné vzduchování do akvária pořídit. Vzduchovací motorek vyrábí proud vzduchu, který je veden hadičkou do akvária.
Obecně se dá říci, že čím vyšší pořizovací cena takového motorku, tím nižší je hlučnost a je také tlumena vibrace motorku.