Pojďte spolu s námi po dobu několika týdnů pozorovat, jak roste naše “pokusná” rostlina, kterou jsme zakoupili v jednom hobby marketu. Kromě jiného se jistě dočkáme i odpovědi na otázku, jak rychle se objeví květ a v příspěvku budeme rovněž zveřejňovat důležité informace, které souvisí s růstem, vývojem a péčí…
Ještě, než se ponoříme do problematiky pěstování, musíme uvést na pravou míru názvosloví. Amarylka (Amaryllis) se totiž často zaměňuje s hvězdníkem (Hippeastrum), což vychází z podobnosti í jejich květů. Amarylka ale kvete pouze v odstínech růžové a bílé barvy hlavně na podzim a její květy nejsou tak velké. Vše ale dohání jejich počtem, na jednom stonku jich může mít až 6. Hvězdníků naproti tomu rozlišujeme více, setkáváme se až s 80 druhy. A radovat se můžeme z mnoha různých barevných odstínů. Mezi běžnými pěstiteli ale oba názvy splývají, což jistě není správné. My se v tomto příspěvku věnujeme hvězdníkům, takže název článku může být zavádějící.
Pokud nemáme z loňského roku cibule svoje, můžeme si hvězdník koupit. Vybíráme rostliny s květním poupětem, které je zdravé, pevné, nepoškozené a nenese známky po houbových chorobách nebo nekrózách. Také samotná cibule vykukující z květníku nesmí být scvrklá!
Hvězdník je jednou z mnoha pokojových rostlin, které si můžeme v tomto předjarním období pro zkrášlení našich domovů koupit.
Hvězdník jako takový pochází z jižní Ameriky, s největší pravděpodobností byl poprvé nalezen v horských oblastech Chile, Peru a nebo Argentiny. A nebo možná v Brazílii nebo Venezuele, to již dnes nikdo s určitostí říci nemůže. V každém případě je to ale rostlina, která se botanikům zalíbila a koncem 17. století se z výprav za oceán dostala také do Evropy. Tato cibulovitá kráska se pěstuje výhradně pro své velké a nesmírně krásné květy, které mají trychtýřovitý tvar. Ty se v daný čas rozvinou na dlouhém stonku v počtu 2, 3 i 5 kusů a mají nejrůznější barvy (bílá, červená, růžová, některé květy jsou také dvojbarevné či dokonce panašované).
Tři fáze růstu
Hippeastrum kvete při správné péči a způsobu zimování od ledna do dubna, po odkvětu následují další fáze, a sice pěstování, následně pak klidu a přípravy na novou vegetaci, do které tato rostlina vstupuje opět květem.
Startujeme, vzhůru za květy…
Pokud ještě nemáte cibuli zasazenou, dejte ji na 3 – 5 hodin do vlažné vody, podpoříte tvorbu a nastartování kořenového systému. Také vyberte správnou velikost květníku, mezi cibulí a jeho okrajem by mělo být místo asi 2 cm. Na dno nádoby dáme drenáž, na ni trochu zeminy a pak cibuli. Tu zasypeme substrátem na pokojové květiny tak, aby z části vykukovala ze země. Pak již stačí umístit rostlinu na předem vybrané teplé a slunné místo, ideálně na okenní parapet. Takto postupujeme i u zakoupených hvězdníků, které je v první řadě třeba zalít!
Zeminu je třeba během kvetení udržovat stejnoměrně vlhkou a Hippeastrum zásadně nehnojíme. V této fázi života „žije“ hvězdník ze zásob cibule, ze které vyrostl stvol nesoucí květy. Ten je hodně těžký a tak ho přivazujeme k bambusové hůlce nebo jiné vhodné opoře zapíchnuté do květníku. Perioda kvetení je různě dlouhá, záleží na výši teploty a kvalitě zálivky. Pokud půjde vše tak, jak má, první květy se objeví za 6 až 10 týdnů!
Výška hvězdníku při zakoupení 9. ledna 2020 byla 10 cm.
Výška hvězdníku 11. ledna 2020 byla 15 cm, tj. 5 cm za dva dny!
Výška hvězdníku v sobotu 15. ledna byla 26 cm. 11 cm za 4 dny!
Výška hvězdníku v pondělí 17. ledna byla 33 cm. Pěkných 7 cm za dva dny 🙂
Výška hvězdníku ve středu 19. ledna byla 37 cm. Během pár dnů předpokládáme první náznaky květů…
Výška hvězdníku v sobotu 22. ledna se změnila na skoro 40 cm.
Důležitější než výška je ale fakt, že se začínají rozvíjet květy. Jaké asi budou?
Výška hvězdníku ve středu 26. ledna se o mnoho nezměnila.
Plně se ale rozvinuly květy. Jak dlouho pokvete, budeme sledovat…
Při pěstování hvězdníku se vám může hodit…
Pro přesazení a následné pěstování těchto rostlin můžete s úspěchem použít Zahradní a květinovou zeminu. Ta je vyrobena mícháním a tříděním rašelin, kompostu a vápenatých hnojiv. Je to univerzální pěstební zemina s příznivě upraveným obsahem organických látek, s vhodnou půdní kyselostí, obsahující potřebné množství základních i stopových živin. Je vhodná pro pěstování květin (pokojových, balkonových i letniček), zahradních rostlin i zeleniny. Pro pěstování některých druhů květinových kultur zvlášť náročných na lehké až střední půdy (např. všechny druhy palem) doporučujeme smíchat s cca 10 % písku. V e-shopu k dostání za 112 Kč, balení 40 litrů.
Bez problémů se dá využít také úplně obyčejný Zahradnický substrát B univerzální, který dozajista někde jako zbytek z loňské sezony máte doma! Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Hodí se pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. mezi jeho další benefity patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit, urychluje zakořeňování a šetří vláhu, několika násobný vítěz soutěže Čtenáři Receptáře doporučují, osvědčená receptura s dlouholetou tradicí, rašelina omezuje vznik houbových chorob, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V našem e-shopu je k dostání za 61 Kč, balení 20 litrů.
Pro přihnojování hvězdníků i ostatních kvetoucích pokojovek doporučujeme během vegetace Hnojivo pro pokojové rostliny KVĚT. Jedná se o přípravek, který obsahuje dusík, fosfor a draslík v poměru NPK 7-5-5. Všechny okrasné rostliny, pěstované v květináčích nebo jiných nádobách, tak obdrží optimální množství živin. Jedná se o ideální plné hnojivo pro zdravý růst, intenzivní vybarvení a bohaté nasazení květů. V e-shopu k dostání za 60 kč, balení 1 litr.
Po odkvětu můžeme použít ke stimulaci růstu hvězdníků zálivku roztokem Algahuminu. Cibule získá lepší obranyschopnost proti nepříznivým vlivům a chorobám, rychleji poroste a snadněji překoná stres, který rostlina z rychleného kvetení bezesporu má! Roztok pro zálivku by měl mít barvu středně hnědého čaje. Algahumin si můžete zakoupit v našem e-shopu, cena 235 Kč, balení 1 litr. A co nespotřebujete na Hippeastrum, využijete třeba pro ostatní pokojovky a nebo v užitkové zahradě. Algahumin se totiž hodí také ke kondiciaci již vysazené zeleniny, kdy vylepšuje zejména schopnost kvalitně, rychle a bohatě kořenit. A kořeny, to je základ každé rostliny!
Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Tam si vyberete “to své” podle spádové oblasti, a to nejen pro pěstování pokojovek. Zahradní sezona se totiž pomalu, ale jistě, blíží!