Pár větviček, několik květů, vyfouklá a nepopraskaná vajíčka, papír, vlna, rostliny – více materiálu k vytvoření rychlých velikonočních dekorací ani nepotřebujeme…
Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, proto se jejich termín každým rokem mění. Letos je oslavíme poměrně brzy, už na přelomu března a dubna. Datum nepříliš příznivé pro velké zásoby květin z vlastní zahrady. Záleží ale na počasí, možná nás už v tuto dobu naše skalky, květinové záhony cibulovin a větvičky stromů či keřů z naší zahrady přece jenpřekvapí. Květů do svátečních dekorací nemusíme spotřebovat mnoho. Přesto mohou vypadat velikonočně s jarním nádechem v moderním stylu.
Symbol Velikonoc, vajíčko, vypadá samo o sobě poeticky. Můžeme pracovat s jeho velikostí, dokonalým tvarem i se strukturou a barvou skořápky. Velká husí vejce poslouží jako solitéry, které jen lehce přizdobíme. Slepičí vajíčka oživí zase velikonoční věnce. Stačí z proutí smotat základ a prázdná, vyfouklá vajíčka tavnou pistolí na něj přilepit. Využijeme bílé a okrové barevnosti skořápek a polepený věnec přizdobíme stuhami ve stejných tónech. Mezery mezi jednotlivými vajíčky můžeme vyplnit mechem nebo větvičkami stále zeleného buxusu. Přírodně pojatý věnec oživí i malinká křepelčí vajíčka, která jen nahodile přilepíme do zbylých otvorů větších rozměrů.
Pokud si raději než zeď chceme vyzdobit sváteční stůl, můžeme pomyslně nechat rozkvést skořápky. Otvor do vajíček uděláme nikoliv na špičkách, ale po straně. Dokonale je vymyjeme teplou vodou se saponátem. Až uschnou, položíme je vedle sebe ve dvou řadách všechny otvorem nahoru, a kde se budou dotýkat, tam je slepíme. Potom je položíme na hranatý porcelánový talíř a pomocí stříkačky je naplníme vodou. Pak už stačí do otvorů s vodou naaranžovat různé květiny na krátkých stoncích. Mějme na paměti, že skořápka bývala živým organismem. Voda se po čase zakalí, proto aranž plní funkci pouze přechodné dekorace. Zpestří jen sváteční chvíle. Daleko trvanlivější jsou skleněné vázičky, které kvůli potřebným miniaturním rozměrům ve floristice nahradíme zkumavkami. Zasuneme je do konstrukcí různých tvarů, které si sami vyrobíme nebo koupíme. Mohou být třeba z vrbových větviček nebo březové kůry. Do zkumavek pak zastrkáme například rychlené tulipány a další kvetoucí rostliny. Nádobu z přírodního materiálu přizdobíme čtvercem z vlněného filce a kouskem vlny, ze které vytvarujeme výrazný ornament. Zbytek omotáme kolem.
Vlněným materiálem, nejlépe v barvě dominantních květů, polepíme i papírovou roličku. Nahoru posadíme vajíčko a drobnou ozdobu postavíme vedle kytice tulipánů v nádobě z březové kůry. Jakmile skončí Velikonoce, vajíčko na podstavci ze stolu uklidíme a zůstane nám jarní dekorace, ve které můžeme jen obměňovat řezané květiny.
S pomocí papírových roliček si vytvoříme dekoraci na poslední chvíli. Rozstřiháme je na několik kusů různé výšky. Mohérovou vlnou je obtočíme, aby papír nebyl vidět. Barvu vždy zvolíme podle barevnosti květů. Roličky naaranžujeme do malé skupinky na nějakou podložku, třeba opět z březové kůry. Tu nebudeme samozřejmě loupat ze stromů v přírodě, ale koupíme v květinářství. Do některých roliček můžeme schovat zkumavky nebo skleničky od léků. Naplníme je vodou a ozdobíme květinami. Na prázdné posadíme vajíčka, do kterých zasuneme nějaký kvítek.
Vajíčka jako v ohrádce
Na další levnou dekoraci navíc za pár minut si připravíme jen pruh tvrdého kartonu, několik prázdných vajíček s bílou skořápkou. Karton opět omotáme barevnou přízí. Konce slepíme a na čtyřech místech papír ohneme tak, aby vznikl obdélník. Do něho napevno naskládáme do řad vajíčka špičkou nahoru. Do dírek pak zasuneme vždy jeden kvítek. Květy je předtím dobré ošetřit technikou voskování. Rostlinky necháme napít vody několik hodin ve váze. Pak konce napitých stonků namočíme krátce do teplého, ne však horkého rozehřátého vosku. Zavoskované vydrží pak bez vody nějakou dobu.
Text, realizace a foto: Stanislava Neradová