Sponzor rubriky

Září na zahrádce, aneb co nás ještě čeká?

Vložil | 3.9.2019 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Začátkem září se pomalu můžeme loučit s létem, protože počasí se pozvolna zhoršuje a dny se krátí. Ale na zahradě a zahrádkách je stále hodně práce, jako je tomu například na jaře. Mnoho času nám nyní zabírá činnost spojená se zakončením letošní sezóny a s úklidem zahrady. Máme však ještě možnost těšit se a užít si poslední úrodu, ale také přemýšlet a připravovat se na příští pěstitelskou sezónu. Ale co ještě musíme udělat do zimy?

zahradnikZeleninová zahrádka: naše pěstební plochy nám poskytují bohatou sklizeň plodové zeleniny, polopozdních košťálovin nebo podzimního salátu. Dále můžeme sklízet letní pórek, salátovou řepu, ředkvičky či ředkev a nebo brambory. Před příchodem mrazů otrháme i plně vyvinutá zelená rajčata a dáme je do tepla dozrát. Sejeme špenát a polníček pro jarní sklizeň, koncem měsíce nebo počátkem října sázíme zimní salát a ozimou kapustu. Koncem měsíce omezíme zálivku u zeleniny, která je určena k uskladnění.

Okrasná zahrádka: počátkem měsíce vysazujeme otužilejší jehličnany a stálezelené listnáče. Sázíme dvouletky a trvalky kvetoucí zjara, drobné cibuloviny, lilie, které po vysazení zahrneme vrstvou mulče, a koncem září, když teplota půdy klesne pod 12 °C, narcisy. Mečíky vyndáme ze země, jakmile jim začnou žloutnout listy. Do poloviny září ještě můžeme založit nový trávník. Za sucha zaléváme stálezelené dřeviny, především ty nově vysazené.

zahradniceCo nás čeká ve vinici? Sklizeň, sklizeň a zase sklizeň. Sklizené hrozny ještě týž den zpracováváme. Na mladých keřích seřízneme vrcholky bujných letorostů a vylámeme zálistky na budoucím kmínku. Naposledy mělce zkypříme půdu.

Obecné rady pro (ne)zahradníky

– k průběžným pracím na zahradě se nyní přidávají především práce úklidové
– nejvyšší čas je na výsadbu těch cibulovin, které mají vykvést další rok na jaře. Musíme stihnout dát do země ještě v září!
– září je obecně nejpříhodnějším obdobím pro výsadbu okrasných stromů a keřů. Vysazujeme nyní především jehličnany, rododendrony, vřesy a všechny stálezelené listnáče. Přesazovat můžeme i pěnišníky.

Náš tip: pro přesazování a výsadbu kyselomilných okrasných dřevin je vhodná speciální Zemina pro konifery a okrasné dřeviny nebo Rašelina zahradní, kterou můžeme vylepšit půdní strukturu stávající  zeminy. Pro výsadbu listnatých okrasných dřevin volíme spíše Zahradnický substrát B univerzální.

– jehličnanům zvýšíme zálivku, aby v období zimy neuschly
– do nádob vysazujeme cibuloviny pro rychlení i jarní výzdobu
– trávník přihnojujeme vícesložkovým hnojivem, pokud jsme tak neučinili již koncem srpna. Sekání trávníku nyní provádíme na 2-3cm. Ošetřujeme jej proti plevelům a mechu. V tuto dobu ještě můžeme založit novou trávníkovou plochu.

2071246._._.oNáš tip: Hnojivo na trávník Hortus je minerální vícesložková výživa, které se používá k přihnojování trávníkových ploch na podzim

– odkvetlé trvalky stříháme těsně nad zemí. Naposledy seřízneme i bylinky přihnojujeme jiřiny
– ze země vyndáme odkvetlé mečíky, hlízy i s listy necháme dobře proschnout a pak je uskladníme
– stále sledujeme výskyt škůdců a chorob, to proto, abychom si nepřidělali zbytečné starosti a problémy v příští sezóně. Již ale není nutné na choroby a škůdce aplikovat chemické postřiky, nýbrž je mechanicky odstraňujeme. Velký pozor si dáváme na napadené listy, které by neměly přijít do kompostu, ale musí se bez výjimky zlikvidovat, nejlépe spálit
– pro správné ukončení růstu a vyzrání rostlinných pletiv, tedy přípravu na zimu, začínáme hnojit hnojivy s vyšším obsahem draslíku.

VH_0,5g_hortilonpremium_PODZIM_aNáš tip: Podzimní výživa Hortilon Premium je 100% vodorozpustnéhnojivo s vyššími dávkami draslíku, který podporuje ukončení růstu rostlin a zvyšuje odolnost proti nepříznivým vlivům zimy.  

– nyní je vhodná doba také pro čištění venkovních vodních ploch a zakládání nových vodních prvků v zahradě
– již teď pomalu provádíme zazimování rostlin v nádobách. Do interiéru vrátíme letněné pokojové rostliny, které stavíme na světlá místa
– jestliže objevíme na stromech zasychající nebo suché a polámané větve, odřízneme je
– provedeme poslední tvarovací řez živých plotů.

2071354._._.oNáš tip: proti rezivění jehličnanů používáme Hořkou sůl buď v pevném stavu zapravením do půdy, nebo rozpuštěnou v zálivce. Je vhodná i pro okrasné dřeviny.

Krásné chvíle na zahradě nebo zahrádce, a snad i trochu sluníčka, vám přeje redakce magazínu.

SLEVOVÝ KÓD PRO ČTENÁŘE MAGAZÍNU ZAHRADNICKÁ KUCHAŘKA

Pro letošní podzimní sezonu jsme připravili pro návštěvníky našich stránek malý dárek. Jedná se o slevový kód, který můžete uplatnit v rámci nákupu na e-shopu Rašelina Soběslav. Sleva 10% na celý nákup, stačí vložit kód DEF6FPRK


Nejen v září vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře