Na co nezapomenout na zahrádce v červenci

Vložil | 3.7.2023 | Žádné komentáře | ZAHRADNÍKŮV ROK

Také v letních měsících je třeba se o zahradu pečlivě starat. A pro mnohé z nás je to možná jednodušší než po zbytek roku, protože se na chaty, chalupy a do zahrádkářských kolonií se teď dostáváme častěji. Jsou totiž prázdniny a s nimi přichází čas letních dovolených…

OKRASNÁ ZAHRADA

– po dobu léta všechny rostliny pečlivě zaléváme a nezapomínáme ani na kvalitní hnojení…
– tento měsíc můžeme ještě vysévat dvouletky pro ozdobu záhonů květem na jaře (sedmikrásky, pomněnky aj.)
– pokud nejsme schopni pravidelně zalévat, je třeba okolí okrasných rostlin mulčovat. Jemná drcená kůra nebo tráva zamezí výparu a vegetace tak snadno přečká období bez přísunu vody.
– pěstujeme-li vistárie, je v červenci správná doba na zakrácení nových dlouhých výhonů. V příštím roce se tím podpoří kvetení.
– pravidelně kontrolujeme vegetaci ve vodních nádržích a pokud hladinu silně zakrývají např. listy leknínů, protrháme je. Vody nesmí být zakryta více než do 1/3 plochy hladiny, jinak se kazí!
– během července rovněž sekáme pravidelně trávník a jeho výšku přizpůsobujeme slunečnímu svitu. Pokud jsou před námi slunné dny bez mraků a předpovídaných srážek, nastavíme sekačku při sečení na vyšší hodnoty.
– v době kdy neprší, můžeme preventivně ošetřovat rostliny proti padlí.
– selektivními herbicidy udržujeme náš trávník ve stavu bez plevelů, které jeho podobu hyzdí.
– léto je doba vody a koupání, udržujme proto naše vodní biotopy v bezvadném stavu. Možná nám letos budou muset nahradit moře!

UŽITKOVÁ ZAHRADA
– v červenci můžeme vysévat znovu karotku, čínské či pekingské zelí a nebo salát, ředkev a špenát.
– intenzivně rostoucí rajčata vyvazujeme k podpůrné konstrukci nebo tyčím a nezapomínáme na vyštipování bočních výhonů, které rostou z paždí listů. Na zvýšení úrody vliv nemají, jen zbytečně vysilují rostliny.
– papriky, okurky i rajčata rovnoměrně a pravidelně zaléváme. Hlavně u rajčat je to důležité, protože jejich plody při silném kolísání přísunu vody praskají!
– léto je čas intenzivního boje proti škůdcům plodové zeleniny ve skleníku a fóliovníku, zde se většinou bez chemie neobejdeme. Existují ale i biologické způsoby boje proti mšici, třásněnce, svilušce a nebo molici, vyzkoušejte je!
– v ovocném sadu prohlédneme násadu plodů a tam, kde je jich na stromku velké množství, můžeme udělat tzv. probírku. To je důležité hlavně u jabloní a broskvoní.
– po sklizni nezapomeneme prořezat třešně a višně, prosvětlíme tak korunu a zajistíme dobrou násadu plodů na příští rok.
– plodovou zeleninu sklízíme opakovaně 2 – 3 x do týdne, ideální doba je večer nebo časně ráno.
– bylinky a listovou zeleninu musíme sklízet ještě před květem, v této době obsahují nejvíce vonných silic!
– v polovině července bývá čas také na sklizeň cibule. Jakmile asi dvě třetiny záhonu zežloutnou a nať „padá“ k zemi, cibule začneme vytrhávat a na záhoně je necháme proschnout. Teprve pak je čas na jejich svázání a zavěšení do větraného stinného místa.
– jahody již pomalu končí plodnost a tak jednotlivé rostliny vyčistíme a přihnojíme.
– v této době jahody můžeme postříkat také proti listové skvrnitosti.
– chemickým postřikem chráníme i angrešty, zde ošetřujeme preventivně proti padlí.
– pěstujeme-li košťáloviny, ručně sbíráme housenky běláska, popř. i jeho vajíčka

POKOJOVÉ A BALKÓNOVÉ ROSTLINY
– u balkónových rostlin stále odstraňujeme odkvetlá květenství a pravidelně hnojíme. Bez pořádné  výživy totiž balkonovky pořádně nepokvetou!
– rostliny, které již v nádobách na terase nebo balkonu odkvetly (např. lobelky, hledíky) seřízneme asi na 10 cm a necháme obrazit. Koncem léta ještě pěkně pokvetou.
– pokojové rostliny z bytů, které neletníme, stavíme během letních přeháněk na déšť. Rostliny to nejen osvěží, ale jemná srážková voda dokonale omyje listy i stonky od prachu.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Všechny potřebné výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), které vám nejen v červenci na zahradě jistě pomohou, najdete v nabídce zahradních center na stránkách www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře