Podzimní péče o trávník krok za krokem

Vložil | 7.10.2020 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, OKRASNÁ ZAHRADA

Pokud se chceme těšit i v příštím roce ze sytě zeleného a hustého travního drnu, musíme mu teď, v podzimních měsících, poskytnout správnou péči. A protože nás podle předpovědi počasí čeká nejspíše pár dnů beze srážek, můžeme si už teď naplánovat, co všechno je nutné za sobotu a neděli stihnout!

trávník_podzim10Poslední posekání

Ještě než napadne první sníh, měl by být trávník naposledy posečen. Na rozdíl od letního sekání ale nastavíme nože sekačky tak, aby řez stébel neprobíhal moc nízko a neobnažily se kořenové krčky. Doporučená výška sečení je kolem 3 – 4 cm. Vyšší trávník bude jímat více vody, která může spolu s menším provzdušněním zapříčinit vznik nejrůznějších houbových onemocnění. Nízko posečený porost bude zase snadno vymrzat. Posečenou trávu pečlivě pohrabeme a zkompostujeme.

Vertikutace ano či ne?

Tato operace se provádí z toho důvodu, aby byl ke kořenům travního porostu obnoven přívod živin, vody a vzduchu. Během vegetace se k nim totiž dostávají zbytky ze sekání trávy, čímž se porost zanáší. Trávník se tak začíná dusit a špatně roste. V této době již vertikutaci neprovádíme, měla být udělána v září, kdy má travní porost ještě možnost prokořenit a případné dosetí vzejít.

trávník_podzim5Celkový úklid ploch

Kromě toho, že trávník pečlivě pohrabeme (jednou kvůli padajícímu listí většinou nestačí), uklízíme i spadaná jablka, hrušky či jiné plody. Také sbíráme zapomenuté a velké předměty (hračky, sportovní nářadí, silné větve aj.), protože ty trávník vytlačují a stébla odumírají. Pokud bychom nechali na trávě ležet listí přes zimu, připravujeme ideální podmínky pro plíseň sněžnou, která se na jaře objevuje v podobě skvrn nepravidelného tvaru a velikosti. Ty jsou patrné hlavně v době, kdy mizí sníh. Trávník je nahnědlý, stébla odumřelá a často je na něm vidět povlak mycelia růžové nebo bílé barvy. Navíc by se mohli pod větší vrstvou listí zabydlet hraboši, kteří v zimě dělají v trávníku nepěkné cestičky. Listí ale není potřeba uklízet každý den, bohatě stačí vždy o víkendu.

Hnojení a vápnění

Koncem října je ještě stále čas na výživu travního porostu. Nejlépe za vlhkého počasí aplikujeme podzimní hnojiva, která mají vyšší obsah draslíku. Ten pak podporuje vyzrávání pletiv a zlepšuje zimovzdornost. Máme-li k dispozici kompost, doplníme též organickou hmotu. Prosetý uleželý kompost aplikujeme rovnoměrným rozhozem v tenké vrstvě. Zeminu necháme ležet buď na povrchu, popř. ji jemně do porostu zapravíme hráběmi. Na přelomu října a listopadu je vhodná doba i na vápnění. To provádíme až po celkovém úklidu ploch a nekombinujeme s hnojivy. To proto, že možná reakce vápníku a draslíku by mohla travní drn poškodit!

trávník_podzim100Sekání mladých porostů

Pokud jsme v září trávník dosévali nebo zakládali nový, můžeme ho v říjnu poprvé posekat. Zkušení zahradníci ale doporučují jen ostrou kosu, srp a nebo nůžky, protože nože sekačky by mohly ne ještě dokonale zakořeněné rostlinky vytrhat.

Pískování trávníku

I když se tato operace většinou spojuje s vertikutací a aerifikací, může se provádět i pár týdnů po. To znamená pokud jsme prořezávali a provzdušňovali travní porost v září, pískovat se dá teď. Použít bychom měli co možná nejjemnější křemičitý písek bez příměsi vápna o velikosti zrn cca 0,5–2 mm. Ten rovnoměrně rozhodíme po celé ploše a obrácenou stranou hrábí zapravíme do porostu. Na metr čtvereční potřebujeme asi 6 – 8 litrů písku. Křemičitý „ostrý“ písek půdu vylehčí a ke kořenům se bude lépe dostávat vzduch. Pokud bychom pro pískování použili písek hlinitý, všechny póry v travním drnu ucpeme a porost nebude moci dýchat. To se pak projeví minimálně špatným růstem, v nejhorším případě odumíráním porostů.

Zavlažování

V letošním roce to asi potřeba nebude, ale je-li extrémně suchý podzim, je dobré travní porosty pravidelně až do zámrazu zalévat. Trávník může až do poslední chvíle růst, čímž získává sílu na přezimování a díky přísunu vody neodumírá.


Může se vám hodit…

K výživě travních porostů můžete v tuto dobu použít Podzimní trávníkové hnojivo. To je vhodné pro hnojení okrasných trávníků v obytných a průmyslových zónách, stejně tak jako pro výživu středně až vysoce zatěžovaných hřišťových trávníků jako jsou např. fotbalová a golfová hřiště. Hnojivo lze použít též pro výživu rostlin náročných na vysoký obsah draslíku. V e-shopu je k dostání za 237 Kč, balení 10 kg.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Nejen při podzimní péči o trávník vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou nabídkou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře