Sponzor rubriky

Také se těšíte na první jarní cibuloviny? Poradíme, které pro naši zahrádku s předstihem vybrat!

Vložil | 11.1.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Již za několik týdnů se na našich zahrádkách mohou objevi květy jarních cibulovin, záleží samozřejmě na počasí a lokalitě, kde je pěstujeme. Tyto rostliny nás lákají hlavně svou pestrou škálou rozmanitých barev či tvarů květů a listů. Jejich vegetační fáze je poměrně krátká, proto se na ně každé jaro tolik těšíme a jejich krásu patřičně oceňujeme. Zde je připomínka několika základních rodů cibulnatých rostlin a pár rad jak jim ten krátký “jarní život” zpestřit…

Tulipán  (Tulipa)

Předchůdci dnešních vyšlechtěných tulipánů pocházejí většinou z Malé a Střední Asie. První zmínky o pěstováni tulipánů v Evropě jsou z konce 16. století, kdy byly tyto exotické cibuloviny vysazeny hradním zahradníkem císaře Rudolfa II . v Královské zahradě u Letohrádku královny Anny. Později se rozšířily do císařské botanické zahrady ve Vídni a odtud si pár cibulek přivezl do Nizozemska jeden tamní zahradník. A zbytek již určitě znáte – dnešní Holandsko je jedním z největších vývozců cibulovin na světě. Tulipány skýtají až 150 druhů a rozdělit je můžeme do tří hlavních skupin:

1. skupina raných odrůd, kam řadíme především nízké jednoduché či plné tulipány kvetoucí velmi brzy z jara.

2. skupina středně raných tulipánů, tzv. „Triumph tulipany“ s tlustým pevným stonkem, dobře se množící a „Darwin–hybridy“, vyznačující se mohutným vzrůstem a velkými květy s malou trvanlivosti

3. skupina pozdních odrůd je nejpočetnější, proto zde vybereme jen některé, např. papouškovité tulipány se střihanými či třepenitými okvětními lístky nebo botanické druhy, původní přírodní formy, které jsou diky svému nízkému vzrůstu vhodné k použití do skalek (T. praestans, T. pulchella aj.).

narcisyNarcis (Narcissus)

V Evropě mají narcisky dlouhou tradici. Vyskytuje se zde asi 40 druhů, ale žádný není u nás původní. Nejvíce známé jsou narcisy s jedním jednoduchým květem, existuje však celá škála rozmanitých odrůd plnokvětých, několikavětých a různobarevných narcisů, které nás opravdu upoutají. V našich podmínkách jsou hojně pěstovány narcis žlutý (Narcismus pseudonarcissus) a narcis bílý (Narcissus poëticus), které můžeme často spatřit i ve volné přírodě.

Okrasné česneky (Allium)

Věděli jste, že řadu česneků můžeme pěstovat pro jejich krásné květy? Vysoké česneky, jako je například česnek aflatský (Allium aflatunense), dosahující výšky až 1 m, můžeme zakomponovat do květinových záhonů a jejich květenství použít i do suchých vazeb. Naopak malé česneky, jako je česnek karatavský (A. karataviense), dosahující jen 10 – 25 cm, využijeme hojně do skalek či jako nízkou výsadbu před větší trvalky či letničky. V České republice se volně může vyskytovat i česnek medvědí (A. ursinum), který je nejen zajímavou dekorativní rostlinou pro polostinná stanoviště, ale navíc ho můžeme používat v kuchyni jako výtečnou bylinku, ze které využíváme jak nať, tak i cibuli. Česnek medvědí podporuje chuť k jídlu, trávení nebo tvorbu krve a jako léčivka se doporučuje pro snížení krevního tlaku, proti chřipce, ateroskleróze či astmatu.

modřenecModřenec (Muscari)

Také vás stále jako mě fascinují dužnaté modré květy modřenců? Tyto rostliny se skvěle hodí jako přírodní lemy záhonů a ze záplavy modrých květů můžeme vytvářet různé obrazce. Každoročně se s nimi setkáváme v Keukenhofenu, kde se pravidelně v květnu pořádá jedna z největších výstav cibulovin na světě. Modřence jsou zde vysázené do různých formací od menších abstraktních útvarů až po celé potoky. U nás se vyskytují 4 původní druhy (modřenec širolistý – Muscari botryoides (L.) Mill., modřenec hroznatý – Muscari neglectum Ten., modřenec chocholatý – Muscari comosum (L.) Mill., modřenec tenkokvětý – Muscari tenuiflorum Tausch) a jeden nepůvodní modřenec armenský (Muscari armeniacum – Leichtlin ex Baker).

Hyacint (Hyacinthus)

hyacintOmamná vůně této rostliny je tak silná, že nám může způsobit až bolest hlavy. Již na několik metrů rychle rozeznáme, že v blízkosti roste hyacint. Většina původních druhů této rostliny pochazí ze Středomoří, přičemž v našich podmínkách se pěstuje hlavně hyacint východní (Hyacinthus orientalis), jehož zvonečkovité květy mohou mít různou barvu od bílé přes růžovou, červenou, fialovou až žlutou. Hyacinty pěstujeme hlavně jako hrnkové rostliny, méně často je vysazujeme do záhonů.

Krokus (Crocus)krokus

Společně se sněženkami a bledulkami vykvétají časně z jara pestrobarevné krokusy. Nemusí ještě ani úplně roztát sníh a již se klubou na povrch. Krokusy neboli také šafrány rostou od jižní Evropy přes severní Afriku až po Dálný východ. Do tohoto rodu můžeme zařadit až 40 druhů rostlin, které mají různé nároky na způsob pěstování, ale plné slunce miluji všechny. Krokusky pěstujeme zásadně ve skupinách, čím více rostlin pohromadě je, tím většího efektu dosáhneme.

Sasanka (Anemone)sasanka

Sasanky nepatří mezi klasické jarní cibuloviny, nicméně k jarnímu období nevyhnutelně patří. Tyto zjara kvetoucí rostliny tvoří hlízy nebo kořenové oddenky. Nejznámější jsou jistě sasanka hajní (Anemone nemorosa), sasanka lesní (Anemone sylvestris) a sasanka pryskyřnikovitá (Anemone ranunculoides). Můžeme je běžně spatřit v listnatých a smíšených lesích na vlhčích loukách či v sadech. Jejich drobné květy nás učarují svou jednoduchostí a elegancí, kterou svému okolí dodávají.

Autor: Ing. Jan Stropnický


Co se může k pěstování cibulovin hodit?

přírodní substrátK dosypání zeminy můžete použít Přírodní substrát univerzální,  který je vyroben ze směsi kvalitních rašelin přechodového, slatinného a vrchovištního typu, přírodní jílovité složky a organických hnojiv. Neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování květin, okrasných dřevin, zeleniny a ovoce. Nehodí se pro kyselomilné rostliny. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 81 Kč, balení 20 litrů.

Máte-li doma ještě nějaké zásoby jiného rašelinového substrátu, např. Zahradnický substrát B univerzální , použijte ten. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. mezi jeho další benefity patří: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit, urychluje zakořeňování a šetří vláhu, několika násobný vítěz soutěže Čtenáři Receptáře doporučují, osvědčená receptura s dlouholetou tradicí, rašelina omezuje vznik houbových chorob, neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. V našem e-shopu je k dostání za 82 Kč, balení 20 litrů.

Aby rostliny po odkvětu získaly potřebnou sílu, doporučujeme jejich zálivku roztokem Algahuminu. Zajistíme tak dobrou obranyschopnost proti nepříznivým povětrnostním vlivům, cibuloviny lépe zakoření a následně i porostou. Roztok pro zálivku by měl mít barvu středně hnědého čaje. Algahumin si můžete zakoupit v našem e-shopu, cena 282 Kč, balení 1 litr. A co nespotřebujete teď, hodí se třeba na kondiciaci vysazené zeleniny.

Stejně jako kondiciace, je pro odkvetlé cibuloviny důležité první jarní přihnojení, které po opadu květů provádíme. Tady je možné doporučit třeba klasický Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Aplikuje se zapracováním do půdy. Cererit si můžete zakoupit v našem e-shopu, cena 480 Kč, balení 10 kg.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, které se dají použít nejen při pěstování cibulovin (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře