Sponzor rubriky

Chcete mít v zahradě magnólii? Poradíme jak na ni!

Vložil | 21.4.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

S těmito dřevinami se setkáváme hlavně ve veřejných výsadbách (parky, arboreta a městská zeleň), cestu si ale v poslední době nacházejí i k nám do soukromých zahrad a menších zahrádek.

Základní informace

Magnolie patří do čeledi Magnoliaceae a samotný rod čítá asi osmdesát druhů, které pochází ze dvou velkých oblastí: jedna zasahuje Japonsko, Čínu a Himálaje a druhá se táhne přes Střední do Severní Ameriky. Jsou to opadavé nebo stálezelené stromy nebo keře, s hladkou kůrou, která ve stáří podélně puká a tvoří jen slabou borku. Kořeny jsou spíše dužnaté, řídce se větví a jsou poměrně křehké. Rostlina koření jen mělce. Listy má magnólie střídavé, jednoduché, celokrajné, různých tvarů a velikostí. Kromě klasické zelené barvy mohou být i žlutavě či bělavě panašované.

Které druhy se k nám hodí? 

Magnolia grandiflora – šácholan se stromovitým růstem, v zimě vyžaduje hodně chráněné polohy. Magnolia x soulangiana – opadavý vyšší keř s bílými květy. Magnolia stellata – menší, max. dvoumetrový keř s bílými vonnými květy ve tvaru hvězdy. Magnolia liliiflora – šácholan s květy podobnými tulipánu, dvoubarevné, purpurově červené aj. Kromě klasicky zbarvených květů mohou být magnolie např. i žluté!

Šácholany se rozdělují do dvou velkých skupin: do první patří druhy s opadavými listy jako je Magnolia liliflora, fraseri, kobus, stellata, denudata aj., do druhé pak řadíme stálezelené druhy jako Magnolia delavayl, glauca, grandiflora, atd.

U magnolií rozlišujeme následující podoby rostliny (habitus): ACUMINATA – stromy s vyšším kmenem, který nese široce jehlancovitou korunu, OBOVATA – stromy s nepravidelně široce rozložitou korunou, SPECIOZA – nízké stromy s rozložitou, protáhlou korunou, KOBUS – nízké stromy s poměrně pravidelnou korunou, ALEXANDRINA – polokulovité až kulovité rostliny keřovitého vzrůstu, NORBERTIANA – keře široce protáhle polokulovité, NIEMETZII – široce sloupovité keře a SALICIFOLIA – široce polokulovité keře s vystoupavými větvemi. 

Nároky na pěstování 

Magnólie má ráda slunné stanoviště, ale snese i polostín. V hlubokém stínu sice roste, ale velice špatně nakvétá. Pro správný růst a vývoj je nejlepší kyselá půda, proto při výsadbě doplňujeme stávající zeminu rašelinou a kompostem. A zapomenout bychom neměli ani na zásobní hnojení! I když šácholany potřebují substrát dobře zásobený vodou, v přemokřené a „studené“ zemině neprosperují. V ní jim zahnívají kořeny a rostlina následně odumírá. Těžká jílovitá nebo vápenatá půda není rovněž dobrá. V zimním období chráníme povrch kořenů mulčem, před tím dostatečně zaléváme!

Magnólie vytvářejí květní pupeny na konci výhonů, které rostou na jaře. Tyto pupeny pak nakvétají až v příštím roce. Pokud bychom nové výhony zakrátili např. z důvodu, aby se neprodlužovaly větve, přijdeme o květní násadu, a rostliny nepokvetou!

Pokud chcete formovat podobu koruny, a přitom nepřijít o květy, vyhněte se prořezávání a zaštipování na jaře. Pokud ale zaštipovat nebudete, nové výhonky jsou velmi bujné a dosáhnou délky 20–30 cm. Je tedy nutné zkrátit alespoň jejich konce. Tímto způsobem „zbrzděná“ větev přestane v příslušné sezóně růst.

Choroby a škůdci 

Šácholany jsou obecně vzato napadány hlavně mšicemi, roztoči a houbami. Mezi nejkritičtější období patří rozmezí od poloviny června do začátku podzimu. Při ochraně postupujeme standardními metodami a při objevení prvních symptomů provádíme vhodné ošetření chemickými přípravky.

Pár zajímavostí na konec

Magnolie jsou používány primárně k okrasným účelům, nacházejí uplatnění i v medicíně. Kůra některých odrůd totiž působí proti horečce a revmatismu. Rovněž dřevo těchto rostlin je ceněno, hlavně v nábytkářském a hudebním průmyslu…

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Tip pro úspěšné pěstování:

Protože magnolie potřebují  v době vegetace dobře vodou zásobenou půdu, můžeme při jejím vysazování na jaře použít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Každá čerstvě vysazená rostlina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a možné je též nenávratné poškození, popř. až úhyn. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 178 Kč, balení 50 litrů.

cereritPřihnojovat pak můžeme Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin obecně. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací.e-shopu je k dostání za 369 Kč s DPH, balení 10 kg.

Při vysazování a pěstování okrasných rostlin obecně, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře