Sponzor rubriky

Bylinková zahrádka ze ztraceného bednění – jednoduše, kdekoliv, bez velkých finančních nákladů a svépomocí!

Vložil | 22.3.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Plánujete v letošním roce v zahradě vybudování místa, kde byste mohli pěstovat bylinky pro potřeby vlastní kuchyně? Poradíme jak na to a nebude to vůbec složité! V podstatě stačí to, co najdete doma…

Pro pěstování bylinek a jejich následné zpracování, ať již v klasické kuchyni nebo při výrobě nápojů, jsme se rozhodli v době, kdy jsme přestávali pracovat a přecházeli do důchodového věku. Bylinky jako takové máme velice rádi a to nejen z toho důvodu, že jsou všude propagovány do pokrmů, kosmetiky, pro relaxaci nebo jako účinný lék proti stárnutí. To je z velké části jen reklama, o jejich skutečném působení a hodnotách se musí každý přesvědčit sám.

IMG_0654První bylinková zahrádka v podobě úplně obyčejného záhonku v užitkové zahradě obsahovala jen mátu, meduňku a šalvěj. Již po roce jsme ale zjistili, že všechny rostliny do sebe prorostly, navzájem prokořenily a stalo se z nich jakési neproniknutelné houští. Manžel tedy vymyslel naprosto jednoduchý, levný a skoro bezpracný způsob nového stanoviště, které je vytvořeno ze ztraceného bednění.

Voňavé bylinky po celou dobu vegetace s láskou pěstujeme, opatrně a podle všech léty ověřených zásad řežeme, sbíráme a sušíme a v zimě z nich děláme čaje. Některé samozřejmě používáme i na vaření, např. rozmarýn přidáváme pod hovězí maso. K vepřovému pak patří zase šalvěj a tak bychom mohli pokračovat dál…

S koriandrem tolik zkušeností nemáme, s jeho pěstováním teprve začínáme, ale libeček, který jistě všechny hospodyňky znají, je v naší kuchyni vidět snad každý den! Pěstujeme i dobromysl, která díky podobné chuti může nahradit majoránku třeba v bramboráku. Tu máme v bylinkové zahrádce samozřejmě také a zapomenout nesmíme ani na cibuli pěstovanou pro nať. Ta je skvělá do všech salátů a používat se dá celoročně (na zimu zatáhne, takže se na jaře nemusí znovu vysévat ani vysazovat).

Z o trochu méně známých druhů pěstujeme i žen-šen pětilistý, který se ale nesmí zaměňovat se žen-šenem pravým. V tomto případě se jedná se o plazivou rostlinu, jejíž listy se hodí k přípravě čaje, prodlužujícího věk. My ho ale v malých dávkách konzumujeme i syrový. Pěstujeme také anginovník, ale protože se nám angíny vyhýbají, jedná se spíše o rostlinu okrasnou.

IMG_0658 IMG_0659

Smil písečný (zlepšuje činnost nadledvin, mírně zvyšuje tvorbu moči a celkově napomáhá zlepšení látkové výměny) nám moc nechutná, na rozdíl od citrónové trávy, jejíž listy sušíme a v zimě z nich snad každý den vaříme čaj. Celkem pěstujeme 15 druhů bylin, k nimž se dají připočítat i sedmikrásky nebo bez černý, tyto rostliny už ale v malé bylinkové zahrádce nenajdeme.

Poslední bylinou je dnes již velmi dobře známá stévie sladká, která je jako sladidlo na rozdíl od cukru téměř nekalorická, nezpůsobuje zubní kazy a je vhodná i pro diabetiky. My ji používáme hlavně ke slazení nápojů. Rádi máme i bazalku, ale u ní musíme přiznat, že nám její pěstování v bylinkové zahrádce moc nejde.

Pokud se podíváme na samotnou stavbu, ta je provedena ze ztraceného bednění té největší velikosti, rozměry jednotlivých prvků jsou 50 x 40 cm. Nejníže položené „tvárnice“ jsou jen lehce zapuštěné v zemi a pod nimi je silnější geotextilie. To z toho důvodu, aby se do země s bylinkami nedostal krtek. Prezentovaná sestava má výhodu také v tom, že se prvky ztraceného bednění dají seskládat do nejrůznějších tvarů. A protože se jedná v podstatě o bezedné „nádoby“, ani výměna země není složitá. Drenáž na dně nepoužíváme, odtok přebytečné zálivkové nebo dešťové vody je zatím bez problémů. Původně jsme počítali i s tím, že se bude zemina od betonových stěn ohřívat, ale tyto obavy se ukázali jako liché.

IMG_0685 IMG_0689

Bylinková zahrádka ze ztraceného bednění se natolik osvědčila, že jsme si podobnou „stavbu“ zhotovili i pro pár sazenic jahod. Její výhoda spočívá nejen v tom, že jahody rostou na přístupném místě, ale není po několika létech nutné s ohledem na vyčerpání půdy měnit jejich stanoviště. Zemina z prefabrikátů ztraceného bednění se prostě vybere a nahradí novou, čerstvou.

Autor příspěvku: Karel a Světlana Kavkovi, Horní Moštěnice


Pro založení a následné pěstování se vám jistě hodí:

Pro výsadbu doporučujeme Přírodní substrát pro bylinky, který je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, prosetého jemně tříděného křemičitého písku a organických hnojiv. Substrát neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování celé řady druhů bylinek a zeleného koření, mezi něž patří například: bazalka pravá, dobromysl obecná, rozmarýn lékařský, máta peprná, kadeřavá i kořenová petržel pro nať, pažitka, cibulka pro nať, majoránka, kopr, řeřicha a další. V e-shopu dostání za 51 Kč, balení 5 litrů.

 

Vše důležité pro pěstování bylinek z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz.  Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře