Sponzor rubriky

Jak ochránit rajčata a okurky před plísní a škůdci ?

Vložil | 1.8.2019 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

Srpen je doba nejen sklizně, ale i další měsíc intenzivního růstu všeho, co pěstujeme. A s tím se pojí i nutnost naše plodiny na zahrádce chránit. Snad nejvíce oblíbenou a pěstovanou zeleninou v našich končinách jsou rajčata a okurky. Než si na nich ale pochutnáme, je zapotřebí velká péče, a to hlavně v těchto dnech, kdy je teplo a poměrně často prší!

Největším strašákem těchto plodin, zejména při dozrávání, je plíseň bramborová (Phytophthora infestans) na rajčatech nebo septoriová skvrnitost rajčete (Septoria lycopersici) a plíseň okurková na okurkách. Pokud se chceme dočkat krásných a chutných rajčat nebo okurek, musíme být ve střehu a o rostliny správně pečovat až do sklizně.

acrobat-mz-wg-4x20gRajčata

Nutným základem ochrany jsou dvě až tři preventivní aplikace systémovým fungicidem nejlépe v období června, zvláště porosty rajčat pěstované v uzavřených poloháchDobrou účinnost vykazují přípravky Acrobat MZ WG, Infinito, Ridomil Gold MZ Pepite nebo Ortiva.

Od poloviny července do konce sezóny ošetřujeme už jen kontaktními fungicidy a to jen, pokud jsou rostliny vystaveny vydatné vlhkosti (srážky, deště, ranní rosy, apod.) Tyto fungicidy jsou především přípravky na bázi mědi jako je např. Champion 560 WP, Dithane DG Neotec, Kuprikol 50 a Kuprikol 250 SC.

Při slabším napadení se doporučuje i mechanické odstraňování již napadených listů a plodů, aby se z porostu odstranily zdroje infekce.

K přírodnímu ekologickému postřiku proti plísni bramborové na rajčatech můžeme využít nový přípravek Kouzlo Přírody Rajčata koncentrát. Jedná se o bylinný výluh vyrobený převážně ze šalvěje, který podporuje správný růst a tvorbu plodů a zároveň zvyšuje obranyschopnost rajčat před nebo v době výskytu plísně bramborové. Aplikace se provádí postřikem na list 1x 14 dní v průběhu celé vegetace nebo těsně před nebo v období výskytu plísně bramborové (pro zvýšení zdraví rostlin). Postřik se provádí od června 3x po 5 dnech (v případě deštivého počasí 3x po 3 dnech).

plisen bramborova na listech rajčat plisen bramborova na plodech rajčat

Mezi nejčastější škůdce napadající porosty rajčat patří bělavý motýlek – molice skleníková, dále mšice nebo sviluška chmelová. Při výskytu molic a mšic můžeme vybírat z chemických insekticidů jako jsou: Agrion Delta, Fast M, Mospilan 20 SP, Ninja, Plenum nebo pyretroidní přípravky Karate se Zeon technologií 5 CS, Decis AL, Decis Protech, které se doporučuje aplikovat v ranních nebo večerních hodinách, kdy teploty nedosahují maxima.

Na svilušku, ale i na třásněnku lze použít přípravek Verimec 1,8 EC s krátkou ochrannou lhůtou 3 dny. Sviluška je drobný roztoč, který vysává listy, postupně i plody a tvoří na spodu listu pavučinky. Miluje horko a sucho a právě v letních horkých dnech je ve skleníku ideální prostředí pro jejich množení. Postřik zopakovat za 3 – 5 dnů.

Na třásněnku také účinkuje Spintor, který se hlavně používá na hubení larev mandelinky bramborové nebo housenek obaleče jablečného. Obsahuje přírodní látku spinosad.

Z nechemických (přírodních) přípravků na uvedené škůdce jsou na trhu např. Spruzit, který obsahuje přírodní extrakt z květů kopretiny růžové a řepkový olej. Dále Biool (řepkový olej) nebo Natura Rock Efeffekt – přírodní olej Pongamia pineta. Jako prevenci, podporu vitality a odolnosti nejen proti škůdcům je vhodné používat ekologický přípravek Canela, o kterém jsme na těchto stránkách již psali. Tyto prostředky je vhodné vždy aplikovat jako preventivně případně v počátečních výskytech jednotlivých škůdců.

Okurky

plisen okurkovaRostliny okurek pravidelně ošetřujme proti plísni okurkové (plísni dýňovitých Pseudoperonospora cubensis) v závislosti na infekčním tlaku, intenzitě růstu a použitém přípravku. Za deštivého počasí provádíme postřik v 7denních intervalech (většinou vždy po sběru) s dodržením předepsaných ochranných lhůt. Za sucha postačí preventivní ošetření po 14 dnech. I zde můžeme aplikovat systémové nebo kontaktní přípravky: Acrobat MZ WG, Aliette 80 WG, Dithane DG Neotec, Flowbrix, Champion 50 WP, Infinito, Kuprikol, Ortiva, Previcur Energy, Proplant, Ridomil Gold MZ Pepite aj. Během sklizně se ošetřuje nejlépe ihned po otrhání plodů. Většina přípravků má u okurek ochrannou lhůtu 3 – 7 dní. Přípravek Infinito má velmi krátkou ochrannou lhůtu pro konzumaci 1 den. Proti plíseni na okurkách je možné preventivně aplikovat tzv. „chytrou houbu“, tedy registrovaný biopreparát Polyversum. Mikrobiologický fungicid obsahuje oospory houby Pythium oligandrum. Přípravkem nelze předávkovat a je bez ochranné lhůty.

molice skleníková na listech okurekPodle intenzity napadení okurek ošetřujeme i proti škůdcům, kterými jsou, stejně jako u rajčat, molice, mšice, ploštice, svilušky a třásněnky. Stejní škůdci mohou škodit i na paprikách. Pozor na dodržení ochranné lhůty! Na tyto škůdce aplikujte některý z přípravků: Decis Al, Mospilan 20 SP, Ninja, Plenum Vertimec 1,8 ECna svilušky a třásněnky.

Ke všem uvedeným přípravků na rajčata i okurky je vhodné přidat do aplikační kapaliny několik kapek smáčedla pro lepší pokrytí listů přípravkem.

Připravil: Agromanualshop.cz

Komentáře