Sponzor rubriky

Správná doba sběru šípků je až po prvních mrazech. A to je právě teď!

Vložil | 5.11.2021 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Právě teď nastává vhodná doba pro sběr šípků, ze kterých si po nasušení můžete udělat lahodný a vitamínů plný čaj. A nebo také něco ostřejšího, třeba lahodné ovocné víno.

sipek_1Růže šípková (Rosa canina)

Růže šípková patří do čeledi Růžovité (Rosaceae). Šípková růže je trnitý bohatě větvený keř, dorůstající výšky až 3 metry s každoročními prutovitými výhonky. Listy jsou lichozpeřené, poskládané z ostře pilovitých, vejčitých lístků. Květy jsou růžové až bílé barvy a mají 5 dvoulaločných, lehce opadavých korunních plátků. Šípek kvete v červnu a začátkem července. Plody jsou šípky, mají vejčitý tvar a po dozrání jsou červené. Uvnitř šípků jsou tvrdé, špičatě vejčité, světle hnědé a ochlupené nažky. Šípky jsou bohaté na vitamín C a výsledky výzkumu posledních let ukázaly, že obsahují také množství polyfenolů s antioxidační aktivitou, protizánětlivé glykosidy, flavonoidy, saponiny, těkavé oleje a řadu dalších zdraví prospěšných substancí. Šípky jsou účinné při zánětech horních cest dýchacích a také při zánětech dolních močových cest, jelikož působí močopudně. Také mají účinky potopudné. Pro obsah pektinů jsou dobré proti zácpě.

Obsah vitamínu C v šípcích stoupá až do počátku zralosti plodů, kdy jsou plně vybarvené a tvrdé. V období plné zralosti obsah vitamínu C začne klesat a neustále se snižuje. Také kolísá podle stanoviště a počasí. U šípků předčasně natrhaných, ač zdánlivě dozrávají, obsah vitamínu C nestoupá, ale klesá stejně jako při skladování, při kterém obsah vitamínu C poklesne za rok o 50 %. Vitamín C v šípcích působí proti krvácení z dásní a dalším krvácivým stavům, ale má však svůj obecný význam. Je nedílnou součástí procesů v organismu a s jeho pomocí se posiluje imunita a přirozená odolnost organismu proti infekcím. Má protizánětlivé a antioxidační účinky.

sipek_2Šípky a přípravky z nich se používaly již v antických dobách, objevily se i ve středověkých herbářích. Dnes se šípky využívají k vnitřnímu použití. Můžeme je použít na vaření čaje, je možné z nich vyrábět sirupy, zavařeniny, kompoty, domácí víno, nebo dokonce šípkový likér. Šípky se užívají v nálevu, ale jsou zejména součástí mnoha léčivých čajových směsí a jiných čajovin. Velmi častá je kombinace šípku s ibiškem.

Sběr a skladování plodů růže šípkové

Šípky se sbírají v září a počátkem října za suchého a slunného počasí, jakmile začnou zrát. Šípkové keře najdeme podél lesních a polních cest, na stráních, mezích, březích a na dalších obdobných místech. Abyste mohli šípky uchovávat celou zimu, je třeba je opatrně usušit. Pokud možno rychle, aby si zachovaly svou červenou barvu, ale nikoliv při vysoké teplotě, aby si zachovaly i vitamíny.  Šípky se suší co nejrychleji na dobře větraném místě a v tenké vrstvě. Nejlepší je sušit šípky na sítech, kde k nim může vzduch proudit ze všech stran. Dosušují se umělým teplem do teploty 60 °C. Vyšší teploty jsou nevhodné, protože se při nich šípky připalují a černají, a takovéto šípky je nutné ze sběru odstranit. Sušení se urychluje namáčknutím plodu. Správně usušené šípkové plody si zachovávají červenou barvu a při zmáčknutí praskají. Mají slabý charakteristický zápach, sladkokyselou svíravou chuť. Uchovávají se na místě suchém, chráněném před světlem a vlhkostí. Kvalita usušených šípků závisí na době sběru, úpravě a uchovávání.

sipek_3Vnitřní použití růže šípkové, aneb uvařte si šípkový čaj!

Zapomeňte ale na ten pytlíkový ze supermarketu. Dříve než začnou podzimní plískanice a první mráz, vydejte se na procházku do přírody a někde na mezi u lesa zcela jistě objevíte keř obsypaný červenými plody šípků. Sbírejte jen ty nepoškozené a dávejte pozor na trny! Kvalita čaje bude závislá nejen na jakosti usušených plodů, ale také na samotné přípravě.  Před spařením horkou vodou je třeba šípky rozdrtit na menší kousky a vodu nepoužívat příliš horkou (asi 70 °C).

Někdy se doporučuje šípky nejprve vyluhovat ve studené vodě a tu pak teprve zahřát na vhodnou teplotu. Přibližně 10 gramů rozdrcených šípků se nechá vyluhovat 1 hodinu v 500 ml studené vody, pak se ohřeje asi na 70 °C a nechá se luhovat dalších 15 minut. Když tuto směs přecedíme přes jemné sítko, dostaneme voňavý a krásně zabarvený nápoj, který nám bude jistě chutnat.
Protože je vitamín C také náchylný k oxidaci při reakci s kyslíkem, je vhodné při přípravě čaje či nálevu nádobu se šípkem přikrýt pokličkou, čímž se sníží jeho ztráty.  Při přípravě se také nedoporučuje používat kovové nádoby.

Autor příspěvku: MUDr. Ing. Bc. Markéta Kastnerová, Ph.D.

Komentáře