Sponzor rubriky

Vzhůru do boje s plevelem, teď je ten správný čas!

Vložil | 26.5.2016 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

 

Ptačinec žabinec, bršlice kozí noha, pěťour maloúborný, svlačec rolní, kopřivy, pýr, pcháč oset a mnoho dalších, to jsou důvěrně známé plevele všech majitelů zahrádek. Co ale s nimi?

Ptačinec žabinecPředevším ve vlhkých letech se jim báječně daří, a tak můžeme při každé návštěvě zahrádky obdivovat jejich chuť k životu a vitalitu.Jsou také první zelení, kterou najdeme na zahrádce po zimě. Plevele svým rychlým vývojem mohou způsobit značné ztráty na kulturních plodinách. Díky svému rychlému růstu je utlačují, přerůstají, odebírají jim světlo, vláhu i živiny. Některé plevele navíc trpí stejnými chorobami a škůdci jako kulturní rostliny (virózy, mšice, svilušky ad.), a usnadňují tak jejich přenášení.

Nesmíme také propást dobu odstranění ptačince žabince. Tento úporný plevel nezdolá ani mráz. A právě tento plevel již jako mladá rostlina nasazuje ohromné množství semen, která se pak roznášejí větrem. Velmi rychle dokáže zamořit nejen kompost, ale i záhony. Patří mezi jednoleté ozimé plevele. Schopností tohoto druhu je vzcházení semen v průběhu celého vegetačního období. Výjimkou nejsou ani mírné zimy, kdy se jako jeden z prvních plevelů objeví na záhonech.Na jedné rostlině dozrává až 15 000 semen, jejich životnost v půdě je 2-4 roky. Semena jsou schopná klíčit již při teplotách 2 0 C. Jedná se o známý a obecně rozšířený druh na celém našem území. Mladé rostliny obsahují vysoké množství vitamínu C, je proto vhodné přidávat listy do jarních salátů. Pro vlastníky křečků, morčat či papoušků dobrá rada – dávejte jim jako zdroj vitamínů svazeček žabince od okamžiku, kdy se objeví po sejití sněhu.

Pcháč osetMezi ty nejúpornější patří bršlice kozí noha. Pokud roste na volném prostranství a v bezprostřední blízkosti nejsou žádné kulturní rostliny, je nejvhodnější zasáhnout herbicidy. Přesto je nutné provádět postřik pouze za bezvětří, aby se větrem postřiky nedostaly i na kulturní rostliny, které by mohly být vážně ohroženy. Aplikace růstových herbicidů bodově je sice pracnější, ale i tak je účinnost pouze dočasná. Bršlice totiž koření pomocí rozvětveného kořenového systému, až 20 cm pod povrchem. Tak se ke kořenům dostane poměrně málo účinné látky. Bršlici je proto vhodnější nechat trochu povyrůst, aby vytvořila dostatek listové plochy, kterou pak postříkáte a do kořenového systému pronikne větší množství účinné látky. Ošetření se pak ale vyplatí opakovat po 2 až 3 týdnech, tedy v době, kdy se objeví čerstvě vyrašené lístky. Právě v období od dubna do června dosáhnete tímto postupem nejlepších výsledků. Pro odpůrce herbicidů pak platí soustavná likvidace mladých rostlin, byť se nám nikdy nepodaří vytáhnou ze země celý kořen. Rostliny se tak oslabují a intenzita růstu je podstatně menší.

Přesličky rolní se nejlépe zbavíte tak, budete soustavně odřezávat několik centimetrů pod povrchem půdy každý výhonek, který se objeví. Mimo jiné, silný výskyt přesličky svědčí o nedostatku vápníku. Nenajdete snad jediného zahrádkáře, který by neznal bodlák pcháč rolní, patří mezi plevele vytrvalé, velmi úporné a těžko hubitelné, hluboko kořenící s kořenovými výběžky. Nejprve je nutné zabránit rostlinám v kvetení, neboť v jednom květním úboru je až 80 nažek. Ty jsou pak následovně roznášeny větrem do velké vzdálenosti a v zemi si uchovávají klíčivost po dobu 6 let. Mechanická likvidace rostlin i s kořeny je obtížná, koření do velké hloubky a velice dobře regenerují i malé zbytky kořenů.

Dalším úporným plevelem je pěťour maloúborný. Velmi rychle roste a během několika dnů dokáže zamořit celé záhony. Jeho včasná likvidace je nutná také proto, že je často napadán sviluškami, které velmi rychle začnou likvidovat třeba okurky, fazole či okrasné rostliny.

A to je jen nepatrný výčet těch nejznámějších. Abychom měli zahrádku čistou, je třeba ničit plevele hned od konce zimy soustavně po celý rok. Plevele se totiž vyznačují ohromnou rozmnožovací schopností, snadným rozšiřováním do dálky a v neposlední řadě velkou životaschopností semen. Například semena šťovíku kadeřavého, merlíku bílého či lilku černého jsou klíčivá i několik desetiletí, pak se nemůžeme divit, kde se stále berou, když jsme před několika dny pečlivě odplevelili.

Plevel v dlažbě před palikací... Plevel po aplikaci herbicidu

Proto se vyplatí sledovat průběžně každý kout zahrady, aby se žádnému plevelu nepodařilo nasadit semena. Právě na schovaných nebo málo přístupných místech, které uniknou vašemu pohledu, vyroste velmi často nežádoucí plevel a nasadí semena. O jejich důkladné rozšíření se pak postará vítr. Pleveli je tak ohrožena nejen zahrádka vaše, ale i všech sousedů.

Pro úplnou likvidaci plevelů je jedničkou mezi totálními herbicidy Roundup. Na našem trhu je k dispozici jako koncentrát v jedinečném obalu s odměrkou a dvojitým zámkem uzávěru, který zabraňuje nechtěnému odkapávání. Na rozdíl od jiných totálních herbicidů není tento dráždivý, přesto se vyplatí při postřiku používat základní ochranné pomůcky jako jsou rukavice a gumová obuv. Předpokladem úspěšného hubení vytrvalých hluboko zakořeněných plevelů je vytvoření dostatečné plochy listů v době postřiku, aby se zabezpečil co největší příjem účinné látky do rostlin. Příznaky působení jsou postupné vadnutí, žloutnutí, zasychání a hnědnutí zasažených rostlin. Příznaky se začínají projevovat již za 48 hodin po aplikaci.

Přípravek je vhodný pro: příprava záhonů na setí a sázení, likvidace plevelů kolem stromků a keřů, před zakládáním nebo obnovou trávníku, likvidace plevelů na chodnících a cestičkách, likvidace plevelů v plotech, ošetření kompostů, likvidace starých kultur (jahody, léčivky, maliny, ostružiny), odplevelení záhonů po sklizni.

Prorůstající plevele lze likvidovat např. i v živém plotě Ukázka aplikace na pochozí plochu

Vlastní dávka přípravku se řídí druhovou skladbou plevelů, přičemž vyšší koncentrace urychluje účinnost. Základní dávka přípravku, která ničí většinu jednoletých jednoděložných a dvouděložných plevelů je 40-60ml / 100m2 plochy na jeden litr postřikové kapaliny. Na ničení odolnějších druhů plevelů je nutné dávku zdvojnásobit. Déšť do 3 hodin po aplikaci může účinek snížit. Třešničkou na pomyslném dortu řady Roundup je naředěný přípravek v praktickém 5 litrovém postřikovači s unikátní teleskopickou tryskou. Stačí trysku vytáhnout a můžeme vyrazit do boje s plevelem.

Autor příspěvku: Jan Kopřiva

Komentáře