Sponzor rubriky

Jak správně ošetřit vypálený trávník na zahradě?

Vložil | 26.7.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Přijeli jste v sobotu ráno na chatu nebo na chalupu, popř. se to stalo doma na zahradě, a nestačili jste se divit! Před odjezdem posekaný trávník je pryč a místo něj na zemi jen žlutobílá kola! Co se stalo? Čerstvě posekaný porost vám vypálilo slunce.

Popisovanou situaci nám nafotil a poslal jeden z našich pravidelných čtenářů, který dodává: “Před odjezdem z chalupy jsem ještě na krátko posekal trávník, to abych hned po příjezdu další víkend nemusel vytahovat sekačku. Jedná se o klasický porost, původní druhy trav, trošku jetele a na jaře dosévaná směs pro hřiště a parky. Hnojení klasické a zálivka občasná, jedná se přece jen o chatu. Předpokládám, že vypálená místa má na svědomí slunce, které mělo v minulém týdnu opravdu sílu. Ale co teď s tím?”

trava0

Vyobrazený stav je skutečně výsledkem posekání patrně na nejnižší možnou výšku, kterou sekačka dovolí (cca 2 cm). Tím, jak byla zlikvidována veškerá listová plocha, ztratil drn tolik potřebnou ochranu. A slunce, jež mělo v minulých týdnech opravdu velkou sílu, spálilo obnažený zbytek porostu, který není na takovou zátěž navyklý. Veškerá nadzemní část rostlin se “usušila”, mnohdy byly zasaženy i povrchové kořínky. Trávník v takové situaci přestává růst a zasychá, což se projevuje zmíněnými světlými koly.

trava1Návod na údržbu takto poničeného porostu je jednoduchý: nejdříve vyhrabte lehce jemnými hráběmi zaschlé zbytky rostlin a trávník zalévejte 3–5 × denně vždy po dobu asi 5 minut jemným proudem vody z hadice (pozor na přemokření, na postižených místech by se vytvořilo bahno). Pokud není poškození sluncem hluboké, travní porost se zregeneruje během poměrně krátké doby sám. V žádném případě ale takto vypálený porost nehnojte, mohlo by dojít k dalšímu spálení nadzemní i podzemní hmoty. Pokud po zhruba dvou týdnech nedojde ke zlepšení, můžeme na nejvíce postižená místa dosypat, a hráběmi do země zapravit, speciální substrát pro výsevy trávníku a porost vhodně zvolenou směsí dosít. Trávník pak ošetřujeme jako po výsevu na jaře.

travaNebudete-li trávník dosévat, jako první se na postižených místech objeví drobné jetelíčky a pak začne růst zbylá tráva.

Následně již můžeme travní drn pohnojit zhruba poloviční dávkou hnojiva určeného pro výživu travních porostů a začít zase sekat. Výšku ale volte větší, přece jen se jedná o oslabený porost.

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Čím si můžeme vypomoci?

strava_suchoNa dosetí vypálených míst můžeme použít např. Travní směs “Do sucha”. Ta je vhodná pro stanoviště, jehož horší vláhové podmínky neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Též je vhodná pro stanoviště, které jsou celodenně pod přímým slunečním zářením nebo mají horší závlahové podmínky. Trávník založený z této směsi se vyvíjí pomaleji, postupně se zapojuje a dobře přečkává krátkodobé přísušky. Také snáší střední zátěž. V e-shopu je k dostání za 594 Kč, balení 2 kg.

Nejen při obnově zdevastovaného trávníku, ale i při pěstování užitkových a nebo okrasných rostlin, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře