Víte, jak se v počátkem zimy správně postarat o pokojové rostliny?

Vložil | 27.11.2020 | Žádné komentáře | BALKONOVÉ A POKOJOVÉ ROSTLINY

Rostliny venku za okny našich domovů se uložily do zimního spánku a vychutnávají si zasloužený odpočinek, aniž bychom se o ně museli více starat. To ovšem neplatí pro pokojové rostliny. Někdo by mohl namítnout, že mají přes zimu také klidové období. To je pravda, ale pozornost jim musíme věnovat neustále.

pflanzen-indoor-plants-6466847-hZimní dny jsou obecně krátké a rostliny nedostávají tolik světla, kolik by potřebovaly. Hlavně některé druhy fikusů na tento stav reagují opadem listí. Pokud se na listech neobjevují známky chorob nebo škůdců nemusíme se obávat, že by rostliny zimu nepřežily. Je nutné upravit zálivku a hnojení, a na jaře se nové krásné lístky znovu objeví.

Zimní zálivka je v péči o pokojovky velmi důležitá. Samozřejmě je dána druhem rostlin a také podmínkami, které naše domovy mají. Některé pokoje hlavně v rodinných domech mají nedostatek světla, jiné nejsou vytápěné a naopak byty v panelákových domech jsou většinou přetopené s malou vzdušnou vlhkostí.

Obecně se dá říci, že v zimním období snižujeme zálivku na polovinu. Pokud máme rostliny umístěné na okenních parapetech, pod kterými je radiátor, je samozřejmě nutné kontrolovat vlhkost substrátu častěji. Není vhodné rostliny přelévat a ani je nechávat dlouho vysušené. Na přemokření jsou v zimě hodně citlivé dracény, které mají sklony ke shazování listů a postupné hnilobě kořenů, což vede k úhynu.

Nedostatek vzdušné vlhkosti v přetopených bytech můžeme omezit několika způsoby. U rostlin, které mají větší obaly, můžeme na dno dát keramzit. Na něj nalijeme vodu, tak, aby nebyl úplně ponořený, a vložíme rostlinu v květináči zpět. Dalším způsobem je umístění misek s vodou přímo na radiátor, voda se odpařuje a zvlhčuje své okolí. Modernější možností je nákup elektronického zvlhčovače vzduchu.

pflanzen-plants-indoor-2671580-hPodobně jako omezujeme zálivku, omezujeme i hnojení. V období vegetačního klidu pokojových rostlin se doporučuje hnojit jednou za čtyři až šest týdnů. Hnojení můžeme střídat s použití roztoku Algahuminu, růstového aktivátoru. Jedná se o rašelinový extrakt s hnědou mořskou řasou, který podporuje růst kořenového systému a celkově podporuje vitalitu rostlin.

Závažným problémem bývají v zimním období i škůdci. Rostliny, které jsme přes léto letnili a na podzim je donesli zpátky domů, mohou mít v půdě nebo na listech zárodky škůdců, kterých jsme si nevšimli. Hlavními škůdci bývají červci. V úžlabí listů zanechávají světlou „vatičku“ s medovicí. Mezi další škůdce patří hlavně mšice a molice. Určitě jsme se s nimi setkali všichni. Mšice jsou vidět pouhým okem na spodních stranách listů i na stonkách. Molice vypadají jako malí bílí motýlci. Proti všem třem zmíněným škůdcům dobře působí přípravky od společnosti Substral, Substral Careo. Jedná se o tyčinky, které se vkládají přímo do půdy, a také o granulát nebo o kapalný koncentrát.

pokojovkyDůležité je rostliny pravidelně kontrolovat. Hlavně v zimních zahradách, kde je velká koncentrace různých druhů rostlin, často přehlédneme prvotní příznaky škůdců a jejich následná likvidace po namnožení zabere velmi mnoho času a samozřejmě i financí.

Pozor si musíme dávat i na průvan. Při velmi nízkých teplotách venku může otevření okna na několik minut znamenat pro pokojovou rostlinu v jeho blízkosti nachlazení a následné chřadnutí až úhyn. Velmi jsou na to náchylné běžné orchideje, jako třeba Phalaenopsis.

V tomto období se raději vyhneme jakékoliv větší manipulaci s rostlinou, jako je třeba přesun na okno s jinou světovou orientací nebo přesazování. To si necháme až na jarní měsíce, až budeme naše pokojovky připravovat na novou sezonu…

Autor: Ing. Jan Stropnický


Pro kondiciaci v zimě se vám může hodit…

Pro podporu růstu v době méně příznivé doporučujeme k pokojovým rostlinám aplikovat Algahumin. Jedná se o extrakt z přírodní rašeliny, která má více huminových látek, a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože rostlinám dodá biologicky aktivní látky (enzymy, aminokyseliny a fytohormony – auxiny, gybereliny, cytokininy – růstové látky podporující vytváření kořenového systému, listy, stonky, kvetení i vývoj plodů ) a živiny včetně stopových prvků. Opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin a vylepšuje vitalitu. V e-shopu k dostání za 122 Kč, obsah balení 0,3 litru.


Nejen při péči o zazimované pokojové rostliny  jsou vám k dispozici výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře