Sponzor rubriky

Vadnou vám okurky? Nemusí to být vždy jen nedostatek vláhy!

Vložil | 28.8.2017 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

 

Pokud se vám zdá, že v horkých letních dnech mají povadlé okurky jen nedostatek vody, je to většinou pravda. Také se ale může jednat o houbové onemocnění, na které už teď budete jen těžko reagovat. Problémy se totiž měly řešit na jaře při výsadbě a následně po ní…

3V této době, hlavně přes den, vídáváme porosty okurek na záhoně, a nebo ve sklenících, často se svěšenými listy. Je to normální, protože „zmenšováním“ listové plochy se rostliny brání intenzivnějšímu výparu. Typické letní vadnutí je tak běžné a pokud se jedná jenom o vláhový deficit, tak také vratné. Po zálivce se okurky vzpamatují a listy se opět napřímí.

Horší ale je, má-li na svědomí vadnutí houbové onemocnění. To zpočátku nepoznáme, protože i v tomto případě je tzv. vratné. My ho můžeme pozorovat hlavně při náhlém zvýšení teploty nebo při intenzivním oslunění. Reagujeme na něj zálivkou, ta ale později nepomáhá a vše končí stavem celodenního vadnutí a následně úhynem rostlin. To je doprovázeno hnilobou kořenových krčků nebo postupným hnědnutím a odumíráním kořenů.

V této fázi již žádná chemická ochrana nepomáhá, porost se bohužel zachránit nepodaří. Původci vadnutí okurek totiž většinou přetrvávají v půdě na zbytcích napadených rostlin a bojovat s nimi jsme měli již na jaře. A jak? Doporučená je výsadba roubovaných okurek, které jsou na houby způsobující toto onemocnění rezistentní, a zálivka přípravkem PREVICUR ENERGY. Ten aplikujeme před výsadbou, při výsadbě nebo do jednoho týdne po ní. A zapomenout bychom neměli ani na střídání plodin!

2    1

Text a foto: Ing. Jan Stropnický

Komentáře