Co bychom měli vědět o vytápění…

Vložil | 29.11.2016 | Žádné komentáře | OSTATNÍ

 

Stále ještě přemýšlíte, jaký zdroj tepla zvolit pro svůj domov, chalupu či chatu? Možností je jistě mnoho a těch, co vám dozajista dobře poradí, ještě více. Co byste ale doopravdy měli vědět?

Teplo je možné předávat třemi způsoby: prouděním (konvekcí), sáláním (radiací) a vedením (kondukcí). Pro účely vytápění se využívají pouze první dva způsoby.

Otevřený teplovzdušný systémNejznámějším typem proudění tepla je otevřený teplovzdušný systém. Tímto způsobem předávají teplo veškerá krbová kamna, ať již ocelová, litinová, kachlová aj. Toto vytápění je typický produkt dnešní urychlené doby, kde je nejdůležitější jednoduchost, rychlost instalace a v neposlední řadě i cena. Výhodou teplovzdušných topidel je schopnost předání dostatku výkonu velmi rychle po roztopení, a to předáním tepla cirkulujícímu vzduchu. Do této kategorie patří též dnes velmi oblíbené teplovzdušné krbové vložky, které pomocí rozvodů umožňují vytápět i vzdálenější místa. Principem přenosu tepla je ohřev studeného vzduchu, který proudí od podlahy kolem topidla v otevřeném prostoru nebo pomocí ventilačních mřížek u tzv. obestavby. Vlivem tohoto proudění ale dochází k víření prachových částiček usazených v okolí topidla nebo přímo na něm a k nadměrnému vysušování vzduchu. U krbových vložek je možné zmírnit riziko přenosu pevných částic zakomponováním filtrů do vedení. Proto tato topidla nejsou vhodná pro alergiky, astmatiky a osoby náchylné k respiračním chorobám.

Tato topidla mají velký výkon, kterým v moderních domech způsobují přetápění a tepelnou nepohodu. Například spálením 4 kg dřeva (4 polínka) vznikne využitelný výkon 12,8 kW, který se odevzdá do prostoru během 1–1,5 hodiny. To je zbytečně velké množství energie pro moderní, dobře izolované domy.

Schéma_sáláníSystém sálání je vytápění nejpřirozenější našemu organismu. Tento princip přenosu tepla se dá přirovnat k slunečnímu záření. Sálání je vlastně elektromagnetické vlnění, které předává svou energii hmotě, na kterou „naráží“, a to všemi směry stejnoměrně. Všechny předměty, stěny i lidé se v místnosti ohřívají. Neohřívá se vzduch, ale předměty. Tak jako na horách můžete být prohřátí od sluníčka, i když je okolní vzduch chladný. Pak následně od nahřátých objektů dochází k ohřevu vzduchu. V místnostech tímto vzniká přirozené klima s teplotou vzduchu cca 19 °C, ale s komfortním pocitem tepla. Díky nízkým povrchovým teplotám je možné ve vytápěných prostorách získat příznivé bezprašné klima s rovnoměrnou teplotou.  Typickým příkladem tohoto vytápění jsou sálavá kachlová kamna, jejichž těleso předává energii vytvořenou spálením dřeva v keramickém topeništi pomocí kachlových nebo omítaných keramických ploch. Dalším příkladem je sálavý krb – základním prvkem pro topení je bezroštová spalovací komora, kde jsou velmi vysoké teploty, a vhodný materiál použitý pro obestavbu, který do sebe akumuluje získané teplo.

Uzavřený teplovzdušný systém

Mezi lidmi zatím méně známý systém topení, ale dnes čím dál více využívaný, založený také na sálání tepla, je uzavřený teplovzdušný systém známý také jako hypokaust. Jednoduše řečeno: mezi obestavbou (teplosměnný plášť) a topidlem je vzduchová mezera, ve které pomocí kanálů (tahů) přirozeně proudí ohřátý vzduch vzhůru a ochlazený klesá dolů k topidlu, kde se opět zahřívá a takto neustále cirkuluje. Tím dojde k prohřátí pláště tahů a následnému přenosu tepla do prostoru, ale již nikoliv prouděním, ale sáláním přes vhodný materiál. Systém hypokaustu nám umožňuje distribuci tepla od lokálního topidla i do vzdálenějších místností nebo patra.

Pro správný výběr topidla je rozhodující:

1) jaký má být způsob užívání topidla: pro občasné bydlení např. pro rekreační objekty je vhodný teplovzdušný kombinovaný systém. Pro trvale obydlené objekty jsou vhodné sálavé a teplovodní systémy.

2) zda jde o hlavní, nebo vedlejší zdroj vytápění: pokud se rozhodneme používat topidlo jako hlavní zdroj vytápění, musí být topidlo schopné pokrýt celkovou tepelnou ztrátu objektu. Je důležité i umístění topidla v prostoru – dobře umístěné sálavé topidlo „umí“ topit celý dům. Vždy je ideální spolupráce investora, architekta a kamnáře již ve stadiu projektování domu. V případě užití topidla jako vedlejšího zdroje nemusí jeho výkon pokrývat tepelnou ztrátu objektu.

3) parametry komínu (systém, průměr, výška celková, výška účinná, umístění stříšky)

4) nadmořská výška objektu

5) platné normy pro dimenzování a stavbu topidel

6) cenová dostupnost

Firma K-3, s.r.o. Kamna, Krby, Komíny, podnikající v oboru kamnářství a kominictví, se snaží vyhovět všem požadavkům zákazníků při výběru vytápění, a to od začátku do konce (návrh, nákres, objednání, prodej, dovoz, instalace, odborné zapojení, stavba, rekonstrukce i vložkování komínu, revize). Ne každé topidlo je vhodné do daného objektu. Je rozdíl mezi chalupou s kamenným zdivem a například nízkoenergetickým rodinným domem. V podvědomí stále máme, že čím silnější kamna, tím lépe. Ne vždy je to však pravda. V důsledku přetopení kamna tzv. dusíme, tím pak dochází k nedokonalému hoření, které se projeví zanesením spalovací komory (černé sklo) a také komínového tělesa.

topeni_21Doménou naší firmy je stavba těžkých akumulačních kamen s klasickým topeništěm i stavba tahového systému. Zdaleka není jen pro zákazníky, kteří mají rádi plápolající oheň. Plášť kamen může být z nepálených hliněných materiálů, pálených cihel nebo kachlů, šamotového materiálu. Konečný tvar kamen a povrch je možné upravit podle přání zákazníka (každá kamna jsou originál). Po návštěvě u zákazníka a prohlídce místa trvá samotná stavba většinou jeden až dva týdny. Vlastní stavbě samozřejmě předchází důkladná příprava zahrnující představy investora, vizualizaci v 3D s umístěním v interiéru. Vhodná je spolupráce s architektem či projektantem.

Pro výběr druhu topidla je velmi důležitý komín. Dnešní kamna jsou stavěná na maximální využití přenosu tepla (vysoká účinnost), tím se snižuje teplota spalin (kouř). Důležité je také, zda má komín kulatý nebo čtvercový průduch. Spaliny stoupají vzhůru tzv. rolováním (ve spirále), a tím pádem v hranatém průduchu dochází ke zpomalování a následnému ochlazování. Tím dochází ke špatnému tahu a v komíně vzniká tzv. vzduchový špunt, spaliny se usazují na stěnách průduchu, dochází tedy k zadehtování komínu. Ale i to lze odborně odstranit.

Více informací naleznete na stránkách www.k-3.cz

Komentáře